خانه » سینما و فیلم » از «پلکان» تا «پله آخر»

از «پلکان» تا «پله آخر»

لیلی(لیلا حاتمی) ستاره سینماست و به تازگی شوهرش را از دست داده‌است سر صحنه فیلمبرداری ناگهان مقابل دوربین خنده اش می‌گیرد و از کار باز می‌ماند. هیچ کس نمی‌تواند دلیل خنده‌هایش را حدس بزند. اگر نمی توانید حدس بزنید، روی «پله آخر» قدم بگذارید.

با پیشنهادی تازه ای برای روزهای پایانی بهمن ماه دارد و شاید با نیم نگاهی به این پیشنهادها، آخر هفته کامل تری را بتوانید تجربه کنید.

به گزارش «تابناک»؛ «پنجمعه» این هفته با مجموعه ای از پیشنهادات برای 26 و 27 بهمن ماه همراه است؛ پیشنهاداتی که هفته به هفته توسعه خواهد یافت و انتظار می رود مخاطبان نیز پیشنهاداتشان را برای توسعه این بخش پیش بیاورند. در ایامی که کنسرت های جدی برگزار نمی شود و برنامه های موسیقایی جدی به اسفندماه موکول شده، مهم ترین اتفاق و طبیعتاً مهم ترین پیشنهاد دعوت به تماشای فیلم تازه علی مصفا است.

بر پایه قواعد این بخش، هرچند رویکرد کلی در معرفی کتب و فیلم روز است، در عین حال رجوعی به گذشته نیز خواهد بود که از کنار مباحث فرهنگی است و خواندنی‌ها، دیدنی‌ها، شنیدنی‌ها و حتی بوییدنی‌ها و چشیدنی‌هایی ایده‌آلی که هر هفته با هزینه‌ای نسبتاً اندک می‌توان تجربه کرد، پیشنهاد می شوند.

با محمد معتمدی، جشنواره فجر را تجربه کنید

تالار وحدت در ساعت 21 امروز میزبان کنسرت محمد معتمدی و گروه ادیب است. معتمدی که روزهای شلوغی را پشت سر می گذارد، در بخش جنبی بیست و هشتمین جشنواره موسیقی فجر با دوستانش اجرایی خواهد داشت که شاید نمود عینی توانمندی این چهره جوان در تشکیل یک گروه موسیقی باشد.

معتمدی که چندی پیش به همراهی تنی چند از دوستانش گروه ادیب را به یاد ادیب خراسانی نخستین خواننده مرد ایران در رادیو تشکیل داده، نوازندگاني چون حسين آذر پيرا: نوازنده تار، هوشمند عبادي: نوازنده ني، محمد باقر زينالي: نوازنده عود و احمد مستنبط: نوازنده تنبک را در گروه خود دارد که البته باید دید در اجرای روز پنجشنبه با کدام یک از این چهره ها مقابل مشتاقان موسیقی سنتی حاضر خواهد شد.

خواننده گروه اديب مدتی پیش با بيان اينكه هدف ما در گروه اديب اجراي موسقي آوازي ريشه دار در فرهنگ ايراني است، بيان داشت: «مكتب آوازي اديب خوانساري ريشه در عمق فرهنگ موسيقايي كشورمان داشته و ما نيز با نامگذاري گروهمان با عنوان اديب سعي در ارائه موسيقي مبتني بر ريشه هاي فرهنگ ايراني البته با در نظر گرفتن ذائقه و سليقه مخاطب امروزي داريم.» و با توجه به سابقه روشنی که از معتمدی وجود دارد، بهره برداری از این برنامه برای تجربه جشنواره موسیقی فجر توصیه می شود.

بازگشت زوج حاتمی و مصفا به پرده سینماها

علی مصفا برای نخستین بار در سال 82 موفق به ساخت یک سینمایی بلند شد و «سیمای زنی در دوردست» با بازی همسرش به عنوان نخستین ساخته اش در مقام کارگردان ثبت شد. پس از آن، مصفا به بازیگری ادامه داد تا اینکه پس از شش سال، «پله آخر» را کارگردانی کرد؛ فیلمی که قرار بود پیش از اینها اکران شود اما پس از تحریم سینما آزادی، مصفا از اکران فیلمش موقتاً صرف نظر کرد و با رفع این تحریم، «پله آخر» فرصت تحریم در سال 91 را یافت و اکران پایانی سال را که اکران مطلوبی نیز محسوب نمی شود، به خود اختصاص داد.

فیلم دوم مصفا را باید در مطلبی جداگانه مورد نقد و بررسی قرار داد اما در مجموع می توان به این نکته اشاره کرد که مصفا در این فیلم که زوج خودش و لیلا حاتمی بازی به اندازه شان را ارائه کرده اند، یک گام از فیلم پیشینش پیش افتاده و بی شک تماشای این فیلم در روزهای پایانی سال، ارزش زحمت دادن و به سینما رفتن در آخر هفته پیش رو را دارد. بر اساس خلاصه داستان این فیلم، لیلی(لیلا حاتمی) ستاره سینماست و به تازگی شوهرش را از دست داده‌است سر صحنه فیلمبرداری ناگهان مقابل دوربین خنده اش می‌گیرد و از کار باز می‌ماند. هیچ کس نمی‌تواند دلیل خنده‌هایش را حدس بزند. اگر نمی توانید حدس بزنید، روی «پله آخر» قدم بگذارید.

روی پلکان بروید

اگر هوس تئاتر کرده اید و در پی یک نمایش جدی هستید که در انتها حسرت اسکناس هایتان را نخورید، نمایش پلکان توصیه می شود. اجرای این نمایش که از 15 بهمن ماه آغاز شده و هر روز یک اجرا در ساعت 18:30 در سالن اصلی تئاتر شهر دارد، بر اساس متنی از مرحوم اکبر رادی است. در این نمایشکه به کارگردانی هادی مرزبان اجرا می شود، دانیال حکیمی، ایرج راد، صدرالدین حجازی، علی رامز، روح الله کمانی، امیریل ارجمند، حسین پرستار، مهدی عبادتی، مژگان خالقی، محمد علائی، علی خازنی، محمد اسدی، علیرضا ناصحی، مجید غفاری، پرستو دامغانی، عباس شاه محمدزاده، اکبر داوودی روی صحنه می روند.

مرزبان سال 1363 نیز «پلکان» را با بازی فردوس کاویانی در نقش بلبل که این بار دانیال حکیمی آن را بازی می‌کند، بر صحنه همین تالار برده بود و حالا گفته می شود دانیال حکیمی نیز توانسته از پس نقشی که به او سپرده شده برآید و یک تئاتر جدی در واپسین روزهای بهمن ماه در سالن اصلی تئاتر شهر به نمایش در می آید. اگر دانشجو هستید و هزینه تئاتر برایتان سنگین است، شنبه تا چهارنشبه می توانید به تماشای این تئاتر با بلیت نیم بهای ویژه دانشجویان بنشینید و روی پلکان بروید.

چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,600
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 21630
برچسب:

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری