خانه » خانواده » خطر مسمومیت حاملگی و تولد زودهنگام در هوای آلوده

خطر مسمومیت حاملگی و تولد زودهنگام در هوای آلوده

تحقیقات حاکیست که میزان بالای اوزون در سه ماهه اول دوره بارداری، خطر تولد زودهنگام و عارضه پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) را افزایش می دهد.  بر اساس مطالعات انجام شده، زنان ...

تحقیقات حاکیست که میزان بالای اوزون در سه ماهه اول دوره بارداری، خطر تولد زودهنگام و عارضه پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) را افزایش می دهد. 

بر اساس مطالعات انجام شده، زنان بارداری که در سه ماه اول بارداری در معرض اوزون بالا در هوای آلوده قرار می‌گیرند در معرض خطر مشکلاتی همچون زایمان زودهنگام بوده و پره اکلامپسی در آنها افزایش پیدا می کند. مادرانی که مبتلا به آسم هستند، آسیب‌پذیرتر هستند.

محققان سوئدی برای انجام این مطالعه، ۱۲۱ هزار حاملگی بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۶ را در استکهلم با توجه به وضعیت آب وهوایی و میزان آلودگی شهر مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش  ایسنا، نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد: ۲٫۷ درصد از این بارداری‌ها مبتلا به پره اکلامپسی و ۴٫۴ درصد نیز منجر به تولد زودهنگام شده بود. در این مطالعه دانشمندان فقط ارتباط بین اوزون در هوای آلوده و تاثیر آن روی زایمان زودهنگام و پره اکلامپسی را مورد بررسی قرار داده‌اند و تاکید می کنند در این تحقیق روی ارتباط آلودگی‌های دیگر و مشکلات بارداری بررسیی انجام نشده است.

محققان با اشاره به نتایج حاصل از این بررسی اظهار کرده‌اند: با افزایش هر ۱۰ میکروگرم اوزون در یک متر مربع، خطر برای زنان باردار در سه ماهه اول بارداری چهار درصد افزایش پیدا می‌کند. از هر بیست مورد ابتلا به پره اکلامپسی یک مورد از آن مربوط به استنشاق اوزون است.

مطالعات همچنین نشان داده است احتمال ابتلای مادران مبتلا به آسم به عارضه پره اکلامپسی ۱۰ درصد و زایمان پیش از موعد، ۲۵ درصد بیشتر از دیگران است.

پره اکلامپسی، عارضه‌ای است که طی آن عروق خونی تنگ می‌شود و در نتیجه آن خون‌رسانی به بخش‌های مختلف بدن کاهش پیدا می کند و باعث افزایش فشار خون مادر می‌شود و همچنین مقدار پروتئین در ادرار بالا می‌رود که غیر طبیعی است. این عارضه بعد از ۲۰ هفتگی اتفاق می‌افتد.

یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,417
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 21347

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری