خانه » علمی » فضانوردان چگونه دستان خود را می‌شویند؟

فضانوردان چگونه دستان خود را می‌شویند؟

شرایط زندگی در فضای بدون گرانش همیشه منبع شگفتی برای بسیاری از مردم زمین بوده؛ اما جالبترین آن شاید این سوال باشد که فضانوردان چگونه فعالیت‌های زمینی مانند شست‌وشوی دستان ...

شرایط زندگی در فضای بدون گرانش همیشه منبع شگفتی برای بسیاری از مردم زمین بوده؛ اما جالبترین آن شاید این سوال باشد که فضانوردان چگونه فعالیت‌های زمینی مانند شست‌وشوی دستان خود را در این شرایط انجام می‌دهند.

به گزارش ایسنا، ویدئوی جدید منتشر شده توسط سازمان فضایی کانادا به نمایش پاسخ این سوال پرداخته که شامل استفاده از صابون بدون شست‌وشو است.

در یک جلسه پرسش و پاسخ که از فضا مخابره شده، کریس هدفیلد، فرمانده ایستگاه فضایی بین‌المللی به یک تماس گیرنده جوان بصورت گام به گام پاسخ داده است.

فضانوردان از یک کیسه محلول آب و صابون برای شست‌وشوی دستان خود برخوردارند

محلول شست‌وشو که شامل ترکیبی از 56 گرم آب سرد و 170 گرم آب داغ به همراه صابون بوده، در هوای رقیق از یک نی متصل به یک کیسه به بیرون ریخته شده و به شکل یک توپ در فضا معلق می‌شود.

یک توپ آب از نی متصل به این کیسه بیرون آمده و در هوا معلق می‌ماندش

در گام بعدی هدفیلد آنرا با سرعت در هوا گرفته و پس از تمیز کردن دستان خود یک حوله را برای خشک کردن دستانش مورد استفاده قرار می‌دهد.

کریس هدفیلد (Chris Hadfield) نشان می دهد که فضانوردان چگونه دست خود را بدون صابون می شویند

از آنجایی که آب در محلی مانند ایستگاه فضایی در فاصله دور از زمین از ارزش زیادی برخوردار است، میزان کمی صابون در این محلول قرار داشته تا نیاز به شست‌وشوی بیشتر نباشد. در نهایت این حوله برای بازگشت آب باقی مانده در آن به ایستگاه، در خشک‌کن قرار می‌گیرد.

هدفیلد این توپ آب را در فضا گرفته و دستان خود را به سرعت با حوله خشک می‌کند

شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,292
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 21174

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری