خانه » سلامت » مرگ سالانه بیش از هفت میلیون نفر بر اثر فشار خون

مرگ سالانه بیش از هفت میلیون نفر بر اثر فشار خون

پرفشاری خون مهم‌ترین علت مراجعه بیماران به درمانگاه‌ها بوده و تنها بیماری است که بیشترین تجویز دارو را در میان نسخه پزشکان به خود اختصاص می‌دهد.

یک متخصص قلب و عروق گفت: فشار خون عامل شماره یک مرگ در جهان است بطوریکه نزدیک به ۷ میلیون نفر سالانه در اثر فشار خون کنترل نشده می‌میرند.

عباس صالحی درگفت وگو با ایلنا با اشاره به اینکه بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان مبتلا به فشار خون نیازمند درمان هستند، گفت: فشار خون شایع‌ترین بیماری مزمن در جوامع صنعتی است؛ همچنین پرفشاری خون مهم‌ترین علت مراجعه بیماران به درمانگاه‌ها بوده و تنها بیماری است که بیشترین تجویز دارو را در میان نسخه پزشکان به خود اختصاص می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: فشار خون مهم‌ترین عامل بیماری قلبی و سکته مغزی است که به ترتیب اولین و سومین علت مرگ را بخصوص در کشورهای پیشرفته شامل می‌شوند.

صالحی با بیان اینکه به رغم این آمارهای تکان دهنده، اهمیت فشار خون همچنان به فراموشی سپرده می‌شود، افزود: اکثریت بیماران فشار خونی تحت نظر یک متخصص قلب و عروق نیستند بطوریکه حتی در متمدن‌ترین جوامع، تنها ۳/۱ این بیماران، فشار خون کنترل شده دارند.

وی با اشاره به اینکه با افزایش سن، فشار خون افزایش می‌یابد بطوریکه در جوامع صنعتی ۵۰ درصد افراد ۶۹ تا۶۰ ساله و ۷۵ درصد افراد بالا‌تر از ۷۵ سال، فشار خون دارند، افزود: البته استثنائاتی نیز وجود دارد، به طورمثال در معدودی از جمعیت های بدوی که هنوز پا به عرصه تمدن نگذاشته‌اند، فشار خون با افزایش سن، افزایش نمی‌یابد که این خود نشان می‌دهد که عوامل محیطی، فاکتوری قوی در ایجاد فشار خون و افزایش شیوع آن با بالا رفتن سن هستند.

این متخصص قلب و عروق تصریح کرد: وقتی که فشار خون از مرز فرا‌تر می‌رود بطوریکه به ازای هر ۲۰ میلی متر جیوه افزایش در فشار سیتولی (فشار ماکزیمم) یا ۱۰ میلی متر جیوه افزایش در فشار دیاستولی (فشار مینیمم)، مرگ و میر ۲ برابر می‌شود.

صالحی ادامه داد: با وجود پیشرفتهای گسترده در افزایش دانش نسبت به مکانیسمهای ایجاد فشار خون و تولید داروهای بسیار در این زمینه، ۳/۲ افراد مبتلا به این بیماری حدود ۷۰ درصد در سراسر جهان، فشار خون کنترل شده ندارند و فشار خون همچنان مهم‌ترین فاکتور خطر برای بیماریهای قلبی – عروقی است.

جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,070
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 21005

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری