خانه » بین المللی » یک تابلو پیکاسو 45 میلیون دلار چکش حراج خورد

یک تابلو پیکاسو 45 میلیون دلار چکش حراج خورد

یک تابلو پیکاسو به مبلغ 45 میلیون دلار در ساتبی چکش حراج خورد.  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تابلو «زن نشسته کنار پنجره» اثر «پابلو پیکاسو» نقاش، طراح صحنه، پیکرتراش ...

یک تابلو پیکاسو به مبلغ 45 میلیون دلار در ساتبی چکش حراج خورد. 2745527018728.jpg

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تابلو «زن نشسته کنار پنجره» اثر «پابلو پیکاسو» نقاش، طراح صحنه، پیکرتراش و سرامیک‌کار اسپانیایی سه‌شنبه شب در شعبه لندن موسسه حراجی ساتبی به مبلغ 45 میلیون دلار چکش حراج خورد.

به گزارش رویترز، هلنا نیومن از مسؤولان حراجی، این تابلو پیکاسو را به شدت شگفت‌انگیز دانسته و یکی از آثار مهم هنر مدرن معرفی کرد.

در این حراجی همچنین تابلو «Liebespaar» به مبلغ 14 میلیون پوند، «عشاق: ‌پرتره شخصی با والی» به مبلغ هشت میلیون پوند و تابلو « ‌پرتره شخصی با لباس سبز و چشمان بسته» به مبلغ پنج میلیون پوند هر سه اثر «آگون شیله» نقاش اتریشی چکش حراج خوردند.

در این حراجی دو اثر معروف «کلود مونه» به نامهای «نیلوفرهای آبی» و «Nympheas avec reflets de hautes herbes» نیز به فروش رفتند.

تابلو «زن نشسته کنار پنجره» براساس چهره زنی به نام «ماری ترز» کشیده شده که پیکاسو به وی علاقه داشت. در گذشته نیز تابلوهایی از پیکاسو بر اساس چهره ماری ترز به مبالغ بالا در حراجی‌ها به فروش رفته‌اند.

پیکاسو در کنار «هنری ماتیس» و «مارسل دوشامپ» به عنوان سه هنرمند انقلابی شناخته می‌شوند که در دهه‌های نخستین قرن بیستم هنر پلاستیک را توسعه بخشیدند. او در مجسمه‌سازی، قلم‌زنی، حکاکی روی چوب و معماری تبحر داشت.

دوره‌ی اول هنری وی در طبقه‌بندی‌ها به‌نا‌م‌های «رز و آبی» معروف است. در دوران آبی سبک کاری وی اغلب شامل سایه‌های آبی کشیده شده از اجسامی بود که تنها نیمی از آن‌ها به تصویر کشیده می‌شد. وی در این دوره بیشتر چهره آکروبات‌ها، بندبازها، گدایان و هنرمندان را نقاشی می‌کرد و در طول روز، در پاریس مشغول تحقیق بر روی شاهکارهایش در موزه‌ی «لوور» بود.

کار پابلو پیکاسو در تابستان 1906 وارد مرحله‌ی جدیدی شد که بیانگر تأثیر هنر یونان، شبه جزیره‌ی ایبری و آفریقا در کار اوست. وی سبک «پرتوکوبیسم» را به وجود آورد که از سوی منتقدین نقاش معاصر مورد توجه قرار نگرفت.

آخرین دوره‌ی کاری پیکاسو دوره‌ی سورئالیستی است که از 1924 آغاز شد، اما همیشه فاصله‌اش را با سورئالیست‌ها حفظ کرد. پیکاسو و هنرمندان سورئالیست جهان در اصول بنیادی، بدین معنا که هنر قادر است آنچه را که طبیعت و عقل نمی‌توانند ابراز کنند نشان دهد، موافقت داشتند، اما اختلاف اساسی بسیاری بین پیکاسو و سورئالیست‌ها وجود دارد. به عقیده‌ی آن‌ها، پیکاسو به دنیای خارج و مضمون وابستگی بسیار دارد و از دنیای اوهام و رویاها بسیار دور است.

پابلو پیکاسو روز 8 آوریل 1973 در سن 91 سالگی درگذشت.

پنج شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 2,027
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 20923

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری