خانه » شهر من » صدور گذرنامه با اذن ولي؛ محدوديتی جديد براي بانوان

صدور گذرنامه با اذن ولي؛ محدوديتی جديد براي بانوان

يك وكيل دادگستري گفت: اصلاحات قانون گذرنامه محدوديت جديدي براي خانم‌هاي مجرد زير 40 سال ايجاده نموده است در حاليكه در قانون اساسي و موازين شرعي زن و مرد از حقوق مساوي برخوردار هستند.

 

“فاطمه قنبري” در گفتگو با خبرنگار حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران درباره “صدور گذرنامهبرای دختران زیر ۴۰ سال با اذن ولی” اظهار داشت: مدت‌ها است که شاهد تصویب بخشنامه و آیین نامه‌های مغایر قانون و قوانین عادی مخالف قانون اساسی هستیم، که به دنبال خود موج سنگین مخالفت‌ها را نیز در پی داشته است.

وي با بيان اينكه اصلاحات اخیر مربوط به قانون گذرنامه، محدودیت جدیدی برای خانم‌های مجرد زیر 40 سال ایجاد کرده است تصريح كرد: در قانون اساسی و موازین شرعی زن و مرد از حقوق مساوی برخوردار هستند اما برخي علت این قبيل اصلاحات را جلوگیری از ایجاد مفسده‌های آتی بیان داشته‌اند.

قنبري این علت‌تراشی را توهین به جامعه زنان دانست و گفت: اصل برائت جای خود را به اصل مجرمیت و اتهام تحویل می دهد و از این پس باید فرد خود اقدام به اثبات پاکدامنی و بی‌گناهی خود کند و واردکننده اتهام هیچ گونه مسئولیتی در جهت اثبات اتهام نخواهد داشت.

اين حقوقدان ادامه داد: علاوه بر موارد فوق‌الذکر، پس از رسیدن به سن اهلیت استیفاء افراد توانایی انجام امور مالی و سنجش منافع و مضار خود را بطور مطلق دارند و نمی‌توان اصول مورد قبول نظام قانونی کشور را با تصویب یک ماده قانونی زیر سوال برد؛ هر چند که اگر نگاهی به بازتاب بین‌المللی قوانین مصوب در ایران داشته باشیم از پیشنهاد، تایید و تصویب بسیاری از طرح‌ها و لوایح صرف‌نظر خواهیم کرد.

چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,148
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 20681

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری