خانه » سلامت » مصرف نوشابه‌های گازدار برای کودکان ممنوع

مصرف نوشابه‌های گازدار برای کودکان ممنوع

کارشناس صنایع غذایی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد با تاکید بر اجتناب کودکان از نوشیدن نوشابه های گازدار گفت: والدین باید مراقب باشند کودکان به مصرف نوشابه ...

کارشناس صنایع غذایی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد با تاکید بر اجتناب کودکان از نوشیدن نوشابه های گازدار گفت: والدین باید مراقب باشند کودکان به مصرف نوشابه و سایر نوشیدنی‌هایی که در بطریهای پلاستیکی عرضه می‌شود، عادت نکنند. Multimedia_pics_1386_10_Health_26.jpg

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، علی اکبر کمالی اردکانی اظهار کرد: نوشابه‌های گازدار به دلیل مقدار بسیار زیاد قند و رادیکال‌های آزادی که دارند، موجب آسیب به بافت‌های بدن، چاقی و اضافه وزن، ابتلا به دیابت و پیشرفت عوارض و مشکلات ناشی از دیابت می‌شوند.

وی توصیه کرد: افرادی که به جای نوشیدنی‌های سالم مانند شیر کم چرب و آبمیوه طبیعی، نوشابه گازدار مصرف می‌کنند، به مقدار کافی ویتامین A، کلسیم و منیزیم دریافت نکرده و از طرف دیگر اسیدفسفریک موجود در نوشابه‌های گازدار موجب برداشت کلسیم و منیزیم از بافت‌های بدن می‌شود و مقدار این مواد مغذی را در بدن کاهش می‌دهد.

کمالی خطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان داده احتمال ابتلا به پوکی استخوان در افرادی که زیاد نوشیدنی گازدار مصرف می‌کنند، بیشتر است و پوکی استخوان در آنها زودتر آغاز می‎شود.

وی با بیان این که ضرر نوشابه‌های گازدار رژیمی و غیررژیمی تنها به قند زیاد و رادیکال‌های آزاد و اسید فسفریک موجود در آنها محدود نمی‌شود، گفت: حتی بطری‌های پلاستیکی نوشابه برای سلامت مضر هستند.

این کارشناس با اشاره به این که بطری نوشابه‌های گازدار نوعی ماده شیمیایی سمی موسوم به بیسفول A دارد که می‌تواند از بطری به نوشابه و پس از مصرف نوشابه به بدن وارد شود، عنوان کرد: بررسی‌ها نشان داده است که بیسفول A با تعداد زیادی از بیماریها از جمله نقص سیستم ایمنی بدن ارتباط دارد.

وی افزایش وزن در اثر قند موجود در نوشابه‌های گازدار را از دیگر عوارض این نوشیدنی عنوان کرد و گفت: کافئین موجود در این نوشابه‌ها می‌تواند سبب کاهش تراکم استخوان شود و جذب کلسیم را کاهش دهد.

کارشناس صنایع غذایی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد با تاکید بر اجتناب کودکان از نوشیدن نوشابه‌های گازدار تصریح کرد: عادت به مصرف زیاد نوشابه گازدار و افزایش وزن، فعالیت فیزیکی کودکان را محدود می‌کند و آثار منفی در آنها خواهد داشت.

وی یادآور شد: کافئین هم می‌تواند در آنها اختلال خواب به وجود آورد و اگر شرایطی مانند کاهش فعالیت فیزیکی و افزایش وزن هم در نظر بگیریم، از طرف دیگر کافئین موجود در آن ماهیت استخوان را تغییر و تراکم آن را کاهش می‌دهد.

سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,272
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 20676

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری