خانه » علمی » سرکشی «پنگوئن جاسوس» به زندگی خصوصی پنگوئن‌ها

سرکشی «پنگوئن جاسوس» به زندگی خصوصی پنگوئن‌ها

محققان با استفاده از ربات پنگوئن‌های مجهز به دوربین‌های ظریف جاسوسی، زندگی خصوصی و رفتارهای دیده نشده این حیوانات را به تصویر کشیده‌اند. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ...

محققان با استفاده از ربات پنگوئن‌های مجهز به دوربین‌های ظریف جاسوسی، زندگی خصوصی و رفتارهای دیده نشده این حیوانات را به تصویر کشیده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «جان داونر» مستندساز سرشناس انگلیسی در تازه‌ترین تلاش برای به تصویر کشیدن زندگی پنگوئن‌های ساکن قطب جنوب، دو گونه پنگوئن راک هوپر و امپراتور را انتخاب کرده است.

«داونر» برای به تصویر کشیدن زندگی خصوصی و رفتارهای دیده نشده این حیوانات، ربات پنگوئن‌هایی را به شکل پنگوئن‌های واقعی طراحی کرده است.

ربات پنگوئن‌ها می‌توانند مانند پنگوئن‌های واقعی حرکت کرده و با کمک دوربین‌های نظارت ظریفی که در بخش‌های مختلف بدن آنها تعبیه شده است، تصاویر دیدنی از کلونی‌های ساکن در قطب جنوب، جزایر فالکلند (مالویناس) و پرو تهیه کرده‌اند.

ربات پنگوئن دارای آرایه ای شامل 50 دوربین پیشرفته جاسوسی با قیمت 157 هزار دلار است؛ دوربین Egg-cam برای رصد تخم ها و جوجه های تازه بدنیا آمده، دوربین زیر آبی underwater Penguin-camبرای بررسی نحوه شنا و شکار استفاده می شود.

همچنین یک مدل در ابعاد واقعی از ربات امپراتور طراحی شده است که قادر به دراز کشیدن روی تخم ها و تقلید رفتار پنگوئن های امپراتور واقعی است.

این مستندساز در طول 35 سال فعالیت حرفه ای، اقدام به تهیه فیلم از حیات وحش کرده و جوایز متعددی به خود اختصاص داده است؛ وی با کار گذاشتن دوربین درون تخته سنگ ها از شیرها، (دوربین) در فضولات حیوانات از فیل ها و درون یخچال های قطبی از خرس های قطبی تصویر تهیه کرده است.

ربات پنگوئن راک هوپر (سمت راست)

 

 

 

ربات پنگوئن امپراتور در بین کلونی پنگوئن‌های قطب جنوب

 

 

کد خبرنگار: 71452

 

دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,394
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 20583

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری