خانه » فناوری » «زنبور سیاه» انگلیس در افغانستان جاسوسی می‌کند

«زنبور سیاه» انگلیس در افغانستان جاسوسی می‌کند

نیروهای نظامی انگلیس اخیرا پهپادهای جدیدی را در اختیار گرفته‌اند که طول آن‌ها 10 سانتی‌متر و وزنشان تنها حدود 16 گرم است.

«زنبور سیاه» انگلیس در افغانستان جاسوسی می‌کند +تصاویر

به گزارش سایت خبرشهری به نقل از  ابنا ـ نیروهای نظامی انگلیس مستقر در افغانستان اخیرا نسل جدیدی از پهپادها را برای جمع‌آوری اطلاعات در این کشور به کار گرفته‌اند. این پهپادها بالگردهایی به طول 10 سانتی‌متر و وزن تنها 16 گرم هستند که از آن‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات از طالبان استفاده می‌شود.

وزارت دفاع انگلیس قصد دارد به زودی طی قراردادی به ارزش 31 میلیون دلار، 160 فروند از این پهپادها را به خدمت بگیرد.

این پهپادهای کنترل از راه دور را که «بلک هورنت» (زنبور سیاه) نام دارد، شرکت نروژی «پروکس داینامیکس» تولید می‌کند. این پهپادها به فرم بالگردهای معمول تک‌محور هستند که به اندازه یک اسباب بازی کوچک شده‌اند. نیروهای انگلیسی از این بالگرد جهت عملیات شناسایی استفاده می‌کنند و قبل از عملیات‌ها آن را برای مشاهده مواضع دشمن اعزام می‌کنند.

هریک از این پهپادها به یک دوربین کوچک قابل جابجایی، گیرنده‌های موقعیت‌یاب جهانی و یک سیستم خلبان خودکار مجهز است. ژیروسکوپ، شتاب‌سنج و حسگر فشار از جمله دیگر امکانات نصب شده روی این پهپادها است. همین تجهیزات است که پرواز این پهپادهای کوچک در باد نسبتا شدید را نیز ممکن می‌کند. این پهپادها از شتاب بالایی برخوردارند و صدای بسیار کم آن‌ها از جلب توجه جلوگیری می‌کند.

پهپادهای جدید از پیش برنامه‌ریزی شده است و همچنین از یک مرکز کنترل قابل فرماندهی است. مرکز کنترل این پهپاد هم ابعادی به اندازه یک تلفن هوشمند دارد. این پهپاد قادر است به صورت زنده تصاویر ویدئویی یا عکس به مرکز کنترل بفرستد و باتری آن امکان پروازی 30 دقیقه‌ای را برای آن فراهم می‌کند.

کل مجموعه این پهپاد به همراه مرکز کنترل، تجهیزات جانبی، باتری و وسائل تعمیر پهپاد در یک چمدان با وزن یک کیلوگرم جا شده و به سادگی حمل می‌شود.

«پروکس داینامیکس» اولین بار در سال 2008 کار بر روی این پهپاد را آغاز کرد و یکسال بعد فیلمی از نمونه اولیه آن منتشر کرد. این شرکت در ابتدا این پهپاد را با هدف استفاده‌های شهری و امدادی طراحی کرده بود. نمونه تجاری «بلک هورنت» نهایتا در آوریل 2012 در نمایشگاه ضدتروریست لندن رونمایی شد.

وزارت دفاع انگلیس نوامبر گذشته اعلام کرد با «پروکس داینامیکس» قرارداد بسته است. نسخه اولیه این قرارداد 4 میلیون دلاری بوده، اما انتظار می‌رود تا 31 میلیون افزایش یابد.

پیش از این ارتش آمریکا هم از پهپادهایی در ابعاد حشرات استفاده کرده بود. برخی از این پهپادها حتی ظاهری هم شبیه حشراتی چون سوسک و پشه داشتند.

 

دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,593
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 20565

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری