خانه » شهر من » رنگ زندگی بکر در پایخت رخ‌نمایی کرد

رنگ زندگی بکر در پایخت رخ‌نمایی کرد

آیین گشایش جشنواره‌ ملی «صدای عشایر» با برگزاری آیین ازدواج دو زوج از کلات نادری آغاز، با ساز و دهل ادامه و با رونمایی از سند ثبت ملی کوچ عشایر و تمبر روز ملی صدای عشایر پایان یافت. زندگی عشایر کهن‌ترین روش زیستن بشر است که بیش از 5 هزار سال قدمت دارد.

سایت خبرشهری به نقل از میراث فرهنگی ، سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران شامگاه گذشته میزبان آیین گشایش نخستین جشنواره‌ ملی صدای عشایر بود که با حضور گسترده اقوام مختلف عشایر، معاون اول رییس‌جمهور، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، برخی استانداران و دهیاران، تعدادی از نمایندگان مجلس، 70 سفیر و دیپلمات از 45 کشور برگزار شد.
زنگ آغاز جشنواره صدای عشایر با اجرای مرشد مشکی دان زده شد تا به عشایری که از آنها به عنوان مرزداران بی مزد و منت نام برده می‌شود خوش آمدی از جنس غیرت و مردانگی گفته و جشنواره‌ای که به نام آنهاست کار خودرا با ساز و دهل آغاز کند.
جشنواره صدای عشایر در حقیقت برای معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های عشایر است که و فضایی به وسعت 40 هزار مترمربع در نمایشگاه بین‌المللی تهران به آن اختصاص داده‌شده است. “منوچهر جهانیان” معاون گردشگری با بیان این سخنان افزود: «می‌توان از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در بخش عشایری کشور جهت جذب گردشگران خارجی و رونق گردشگری داخلی بهره جوییم. چنانکه تجربه نشان داده‌است، افرادی که یکبار به مناطق عشایرنشین سفر و از آن بازدید می‌کنند علاقه‌مند هستند باردیگر چنین تجربه‌ای را در منطقه‌ دیگری از عشایر نشینان داشته‌باشند.»
او با اشاره به آنکه در 22 استان کشور عشایر داریم که در قالب 102 ایل زندگی می‌کنند گفت: «کوچ در حال فراموشی است و در واقع با برگزاری مراسم کوچ نمادین و جشنواره صدای عشایر در صدد احیا و معرفی این مهم به عموم جامعه برآمدیم که با شور و شادی همراه بود و تا 19 بهمن ادامه خواهد داشت.»
به گزارش CHN، عشایر با تمام ملزومات یک کوچ، صنایع دستی و فرآورده‌های غذای خود در نمایشگاه بین‌المللی تهران حاضر شده‌اند. این جشنواره تا پایان هفته از ساعت 14 تا 21 با حضور عشایر استان‌های مختلف و گروه‌های موسیقی آن ها برپا و میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.
جهانیان اظهار کرد: «امید است این هفته به عنوان هفته‌ گردشگری عشایر در تقویم ملی کشور جای گیرد.»
شرکت صنایع دستی عشایر  با 30 تا 50 درصد تخفیف در نمایشگاه‌های خارجی
“کاظم اکبرپور” رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی نیز با تاکید بر آنکه در جشنواره صدای عشایر آداب و رسوم و نمادهای کشور به نمایش در آمده‌است گفت:‌ «به لحاظ فرهنگی کم‌تر رویدادی داریم که نمایندگان تمام اقوام کشور دور هم جمع شوند و هم افزایی ملی و فرهنگی داشته باشند از این رو باید این مهم را به عموم جامعه معرفی کنیم.»
 او در ادامه از نظر اقتصادی نیز این جشنواره را دارای ظرفیت‌های فراوان عنوان کرد و یادآور شد: «ظرفیت‌های فراوانی در تولید هنر صنعت در اقوام و عشایر داریم که تاکنون به نمایش در نیامده‌اند و مردم باید از آنها باخبر شوند. این نمایشگاه می‌تواند پایه‌ای برای رسیدن به این مهم شود.»
اکبرپور همچنین از امضای تفاهم‌نامه‌ای خبر داد که اگر محقق شود از 30 تا 50 درصد تخفیف برای شرکت در نمایشگاه‌های خارجی برای ارائه صنایع دستی اقوام در نظر گرفته خواهد شد تا محصولات عشایر در خارج از کشور نیز به نمایش درآید.
عروسی و خنچه گردانی در جشنواره صدای عشایر
در ادامه‌ این مراسم، گروه‌های موسیقی اقوام مختلف از رقص شمشیر سیستان و بلوچستان و رقص ترکمن‌ها گرفته تا موسیقی لرستان و گیلان و آذربایجان به اجرای برنامه پرداختند. حاضران در سالن چنان به وجد آمدند که صدای کِل کشیدن از هر سوی سالن به گوش می‌رسید و اقوام مختلف به تشویق موسیقی بومی منطقه خود می‌پرداختند که در نهایت با تذکرهای حراست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری روبه‌رو می‌شد.
آیین گشایش جشنواره صدای عشایر شاهد ازدواج دو عروس و داماد از کلات نادری خراسان رضوی نیز بود چنانکه این دو زوج با زیرلفظی که محمود احمدی‌نژاد برای آنها فرستاده بود، بله را از همسران خود گرفتند و پیمان زناشویی بستند.  رییس سازمان میراث و گردشگری نیز سفر کربلا به عروس و داماد و پدرو مادرهایشان هدیه داد.
البته مراسم نمادین خنچه‌گردانی و حنابندان سمنانی‌ها هم اجرا شد که در نهایت به دلیل کم‌بود وقت و تعجیلی که در اجرای برنامه‌ها بوجود آمد به طور خلاصه برگزار شد.
“محمدرضا رحیمی” معاون اول رییس‌جمهور نیز از این اتحاد و اتفاقی که افتاده‌است اظهار خشنودی کرد و گفت: «باید سجده شکر به جای آورد. این جشنواره جلوه‌ای زیبا از اتحاد عشایر و اقوام مختلف ایران است و باید آن‌را ارج نهاد.»
در پایان برنامه سند ثبت ملی کوچ عشایر با حضور جمعی از استانداران، نمایندگاه مجلس، معاون اول رییس‌جمهور، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و نماینده‌ سازمان پست ایران رونمایی شد و رحیمی تمبر روز ملی صدای عشایر را امضا کرد و برای گشایش نمایشگاه راهی سالن‌هایی شدند که مملو از محصولات صنایع دستی و سوغات استان‌ها و اقوام عشایر ایران بود.
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,213
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 20539

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری