خانه » خانواده » وقتی مشکلات مالی سوژه دعوا می‌شود پول همه چیز نیست؟

وقتی مشکلات مالی سوژه دعوا می‌شود پول همه چیز نیست؟

امان از دست مسایل مادی که یکی از اصلی‌ترین دلایل اختلاف زوجین است البته خود پول چندان سوژه دعوا نیست بلکه چیزهایی که می‌توان با آن خرید کرد باعث می‌شود ...

امان از دست مسایل مادی که یکی از اصلی‌ترین دلایل اختلاف زوجین است البته خود پول چندان سوژه دعوا نیست بلکه چیزهایی که می‌توان با آن خرید کرد باعث می‌شود که زن و شوهر از کوره در بروند و از خجالت یکدیگر دربیایند. پول نماد قدرت، امنیت، اعتماد، علاقه و حتی بقای انسان‌هاست و از دست دادن آن می‌تواند زندگی‌مان را از این رو به آن رو کند. وقتی چنین حسی به آدم دست بدهد طبیعی است که نمی‌توان انتظار آرامش و لبخند را از همسرتان داشته باشید و باید منتظر اضافه شدن چین و چروک‌های روی صورت او باشید. روانشناسان می‌گویند وقتی صحبت از پول می‌شود باید انتظار بحث‌های احساسی -که در بیشتر موارد منجر به مشاجره می‌شود- را داشت. این قضیه خانواده فقیر و ثروتمند نمی‌شناسد و در هر حالتی کار را به جای باریک می‌کشاند. حالا حساب کنید اگر زوجی‌هایی که وضع مالی چندان خوبی ندارند بخواهند در مورد موجودی حساب بانکی‌شان فکر کنند چه حال و روزی پیدا خواهند کرد. 
افسردگی، بی‌خوابی و واکنش‌های تهاجمی تنها بخشی از عوارض جیب خالی است و در بعضی مواقع کار زوجین به جدایی می‌کشد. واکنش به مسایل مالی در افراد متفاوت است. یک عده کلا قید این قضیه را می‌زنند و سعی می‌کنند تا حد امکان به آن فکر نکنند اما نهایتا زیر بار فشار مشکلات مالی کمر خم می‌کنند و دیگر نمی‌توانند از کنار آن به راحتی بگذرند. وقتی تاریخ مصرف راهکار بی‌خیالی تمام شود باید انتظار شروع دعوا را داشت. اکثر بحث‌ها هم از آنجا شروع می‌شود که یکی از طرفین نسبت به دیگری بیشتر خرج می‌کند و همین موضوع بهانه خوبی برای بالا بردن تُن صدای طرف دیگر است. ورود به زندگی مشترک تعهدهایی را برای دو طرف به وجود می‌آورد که در زمان به وجود آمدن مشکلات این حس تعهد باید خودش را نشان دهد. اگر در زمان بحران هر کدام از طرفین تا جایی که می‌توانند، برای رفع مشکل قدم بردارند و از خودشان مایه بگذارند آن وقت می‌توان به ادامه زندگی مشترک امید زیادی داشت اما وای به روزی که اوضاع باب میل یکی از زوجین نباشد.
آن وقت است که انواع و اقسام فکرها در مغز آدم رفت و آمد می‌کند. یکی در مورد ناتوانی‌اش در پول درآوردن می‌گوید و مثلا دعا می‌کند تا زمین دهان باز کند و او را قورت دهد. دیگری از خودش بابت فکر نکردن به روز مبادا و پس‌انداز کردن متنفر می‌شود. کار به جایی می‌رسد که زن و شوهر یاد کودکی پر از درد و رنج‌شان می‌کنند و از این می‌ترسند که دوباره محتاج نان شب‌شان خواهند شد. وقتی حس بی‌پولی به آدم دست دهد دیگر به راحتی نمی‌تواند به طرفش اعتماد کند و بدون داشتن دید منطقی در مورد شریک زندگی‌اش قضاوت می‌کند به خصوص اگر طرفین همدیگر را در جریان میزان درآمدشان نگذارند. اینکه صحبت در مورد پول، پایان خوبی داشته باشد کار بسیار سختی است و آنهایی می‌توانند در این زمینه موفق باشند که کاسه صبرشان ظرفیت بسیار زیادی داشته باشد و به راحتی پر نشود چرا که بعضی مواقع آن‌قدر باید در مورد مسایل مادی صحبت و چانه‌زنی کرد تا به یک جمع‌بندی منطقی رسید. هر چقدر طرفین برای حرف و دیدگاه همدیگر ارزش بیشتری قایل شوند آن وقت پایه‌های زندگی‌شان محکم‌تر خواهد شد و آنها می‌توانند با همکاری یکدیگر جدا از تحمل مشکلات مالی به مرحله‌ای برسند که دیگر دغدغه پول نداشته باشند و آن زمان لبخند رضایت روی صورت‌های‌شان می‌نشیند البته باید به این نکته توجه کرد که پول آنها را خوشحال‌تر نکرده بلکه ارتباط صمیمی بین آنها باعث می‌شود که هر مشکلی را با کمک یکدیگر حل کنند که این اتفاق بسیار بزرگ و خوشایندی است.

منبع: psychologytoday / شرق

یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,873
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 20407

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری