خانه » بازار » ماجراي رفع سوء اثر از چک‌هاي برگشتي چيست؟

ماجراي رفع سوء اثر از چک‌هاي برگشتي چيست؟

عده‌اي با تاسيس موسسه‌هاي رفع سوء اثر از چک به فکر پولدار شدن هستند، بانک مرکزي مي‌گويد هيچ موسسه‌اي حق فعاليت در اين زمينه را ندارد. افزايش تعداد چک‌هاي برگشتي در ...

عده‌اي با تاسيس موسسه‌هاي رفع سوء اثر از چک به فکر پولدار شدن هستند، بانک مرکزي مي‌گويد هيچ موسسه‌اي حق فعاليت در اين زمينه را ندارد.

افزايش تعداد چک‌هاي برگشتي در سال‌هاي اخير باعث شده برخي موسسات غير قانوني با عنوان موسسه‌هاي رفع سوء اثر از چک تشکيل شوند و مبلغ کلاني هم از اين طريق به جيب بزنند بدون اينکه کارشان قانوني باشد، بانک مرکزي براي جلوگيري از فعاليت اين موسسات يک دستور العمل را منتشر کرده است.

هيچ موسسه‌اي براي رفع سوء اثر وجود ندارد
در دو سال اخير بانک مرکزي شرايط سخت گيرانه‌تري را براي کساني که چک‌شان برگشت خورده در نظر مي‌گيرد به طوري که اگر به موقع اقدام نشود حتي ممکن است تا هفت سال از داشتن دست چک محروم شويد با سخت‌تر شدن شرايط درخواست‌ها براي اين کار افزايش يافته و به همين دليل برخي‌ها هم به فکر سوء استفاده افتاده‌اند.

بنابر اعلام بانک مرکزي هيچ شرکتي حق ندارد با عنوان رفع ‍‍‍‍ سوء اثر از چک‌هاي برگشتي فعاليت کند، به طور مطلق هيچ شرکتي غير از خود بانکي که دست چک را صادر کرده حق فعاليت در اين زمينه را ندارد و مهرهايي که از طرف اين شرکت روي چک‌هاي برگشتي نقش مي‌بندد هيچ اعتبار قانوني ندارد. اگر شما هم چک برگشتي داريد هر چقدر هم که براي درست کردن آن از طريق اين شرکت‌ها هزينه کنيد در اصل پولتان را دور ريخته‌ايد، به طور کلي براساس قوانين بانک مرکزي چند راه براي رفع سوء اثر از چک‌هاي برگشتي وجود دارد.

به بانک صادر کننده مراجعه کنيد
آسان‌ترين راه براي اين کار بردن برگه چک به بانک توسط صاحب حساب جاري يا وکيل قانوني او است، شما مي‌توانيد پولي که در قالب چک بايد به شخصي مي‌داديد از راه‌هاي ديگري بپردازيد و برگه چک را در اختيار بگيريد بايد يک برگه رضايت نامه محضري از شخص مورد نظر داشته باشيد و به بانک ارائه کنيد تا آنها مطمئن باشد حساب تسويه شده است بانک با دريافت يک کامزد مشخص براي رفع سوء اثر اقدام مي‌کند، شما بايد حداکثر ۲۰ روز بعد از تاريخ برگشت چک آن را به بانک ببريد.

موجودي را تامين کنيد
راه ساده‌تري هم وجود دارد اينکه صاحب حساب جاري مبلغ مندرج در چک برگشت داده شده را به حساب جاري خود واريز کند، اين کار بايد حداکثر ۵ روز بعد از برگشت چک انجام شود، با هماهنگي بانک و پس از دريافت مبلغ چک از سوي کسي که چک در حساب او کشيده شده است و اعلام رضايت کتبي از طرف او بانک نسبت به رفع سوء اثر از آن براساس صورت حساب مشتري اقدام مي‌کند.

مشتريان بانک‌ها براي رفع سوء اثر بانک‌ها چک‌هاي برگشتي ابتدا لازم است جهت اطلاع از وضعيت چک‌هاي برگشتي خود با در دست داشتن اصل شناسنامه و کارت ملي به شعبه‌اي که در آن حساب دارند مراجعه کرده و درخواست استعلام کنند. کارمزد هر فقره رفع سوء اثر از چک برگشتي در هر بانکي متفاوت است اما اين نکته را هم خوب است بدانيد که رفع سو اثر مشمول مرور زمان نمي‌شود و کارمزد يک مبلغ ثابت است.

ارائه رضايت‌‎نامه محضري به شعبه
ممکن است شما پول را به صاحب چک پرداخت کرده باشيد، برگه چک به دلايل مختلف از جمله مفقود شدن، به سرقت رفتن، سوختن و مواردي از اين دست به شعبه تحويل نشود. در اين حالت از نظر بانک شما همچنان يک برگ چک برگشتي داريد و تا تکليف آن روش نکنيد از دست چک جديد خبري نيست، در اين حالت براي اينکه بانک اين برگ چک را از چرخه خارج کند بايد کسي که چک در حساب او صادر شده با حضور در دفترخانه اسناد رسمي نسبت به دريافت مبلغ مورد نظر رضايت خود را اعلام کرده و صاحب حساب جاري با ارائه رضايت‌نامه ممهور به مهر دفترخانه به بانک، درخواست رفع سوء اثر از چک مورد نظر مي‌کند، چنانچه دسترسي به ذي‌نفع چک امکان‌پذير نباشد و صادر کننده چک قادر به ارائه برگه چک يا رضايت‌نامه محضري به بانک نباشد، مشتري مي‌تواند معادل وجه چک يا چک‌هاي برگشتي را به حساب جاري خود واريز و از شعبه کتبا درخواست کند که مبلغ يا مبالغ واريزي به حساب براي پرداخت چک يا چک‌هاي برگشتي نزد شعبه مسدود شود و تا تعيين تکليف قطعي چک يا حداکثر به مدت ۲۴ ماه قابل برداشت نباشد.

اين امر در صورتي که حساب جاري مشتري نزد شعبه مفتوح و از سوي مراجع قضايي مسدود نشده باشد قابل انجام است.

رفع سوء اثر مکانيزه
اما يک خبر خوب براي کساني که زياد با اين مشکل مواجه مي‌شوند اين است که رفع سوء اثر به صورت مکانيزه از سوي بعضي بانک‌ها فراهم شده است. در روش‌هاي سنتي مشتري بايد حتما به شعبه‌اي که در آن حساب دارد مراجعه کند و تمام مراحل فقط با حضور او يا وکيل قانوني‌اش امکان پذير است اما در اين روش امکان رفع برگشتي و رفع سوء اثر چک به صورت هم‌زمان و مکانيزه در کليه شعب بانک فراهم شده است با راه اندازي اين سيستم ديگر مهم نيست که چک مربوط به کدام شعبه در کجاي کشور است و همه شعبه‌هاي بانک مي‌توانند براي رفع سوء اثر از چک اقدام کنند.
منبع: هفت صبح

شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,693
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 20293

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری