خانه » علمی » ساخت دستگاه نابودکننده ویروس و عوامل بیماری زا از هوا

ساخت دستگاه نابودکننده ویروس و عوامل بیماری زا از هوا

گروهی از پژوهشگران دستگاهی ساخته اند که تمامی باکتری ها، مواد آلرژی زا، ویروس ها و ذرات مضر برای سلامتی را، از هوا پاکسازی می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این دستگاه که SXC ESPنام دارد در واقع نوعی دستگاه ته نشین ساز الکترواستاتیکی است که با اشعه ایکس کار می کند و می تواند به یاری افراد مبتلا به مشکلات سیستم ایمنی و آلرژی های شدید بیاد که فقط باید از هوای بسیار پاک تنفس کنند.

در حال حاضر دستگاه های ته نشین ساز الکترواستاتیکی وجود دارند و برای گیرانداختن ذرات نامطلوب هوایی از شارژ الکتریکی استفاده می کنند بطوریکه ذرات آلودگی هوا بر روی صفحه جمع آوری فلزی دارای شارژ مثبت جذب می شوند.

با این حال این دستگاه ها در جذب ذرات ریزتر بویژه برای ذرات دارای اندازه نانومتر و کمتر از میکرومتر کارایی ندارند.

از سوی دیگر انواع دیگری از فیلترها نیز وجود دارند اما آنها نیز نیازمند به پاکسازی مداوم هستند و اگر دائما تمیز نشوند مصرف انرژی بالایی دارند.

برای ساختSXC ESPدانشمندان از یک ساطع کننده ملایم اشعه ایکس  به این دستگاه های ته نشین ساز الکترواستاتیکی استفاده کردند.

نتیجه، افزایش دو تا 9 برابری توان جذب ذرات بسیار ریز بود. این دستگاه همچنین با تابش و فوتو- یونیزه سازی توانست باکتری ها و ویروس ها را خنثی کند.

در بررسی های آزمایشگاهی این دستگاه توانست از موش های دچار نقص ایمنی   در برابر گستره وسیعی از مواد بیماری زای هوایی محافظت کند.

اکنون این امید وجود دارد که  SXC ESP  تجاری شده بتواند در ساختمانهای عمومی و منازل مورد استفاده قرار گیرد. قیمت این دستگاه نیز در سطح سایر دستگاه های تهویه و ضد عفونی کننده هواست با این تفاوت که میتواند بسیار موثرتر واقع شده و استفاده آسانی داشته باشد.

به گفته پژوهشگران دانشگاه واشنگتن از این دستگاه می توان در محیط های بسته و برای افراد مبتلا به بیماری های تنفسی یا آلرژیک کودکان استفاده کرد.همچنین این دستگاه قابلیت خنثی سازی مواد زیستی به کار رفته در حملات تروریستی زیستی را دارد. از دیگر کاربردهای این دستگاه تصفیه هوا می توان به  استفاده آن در اتاق عمل، گرفتن و از بین بردن ذرات آلاینده هوا اگزوز خودرو اشاره کرد.

این پروژه با همکاری پژوهشگران دانشگاه سینسیناتی و دانشگاه سنت لوئیس انجام شده است.

نتایج این تحقیقات درنشریه Applied and EnvironmentalMicrobiologyمنتشر شده است.

شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,154
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 20182

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری