خانه » شهر من » قیصر 43 ساله شد، اینجا بازارچه آب منگولیاست

قیصر 43 ساله شد، اینجا بازارچه آب منگولیاست

حسین امامی :چند سالی بود این ایده به ذهنم رسیده بود که از لوکیشن های فعلی فیلم قیصر عکاسی کنم و با شرایط 40 سال قبل مقایسه ای داشته باشم  ...

حسین امامی :چند سالی بود این ایده به ذهنم رسیده بود که از لوکیشن های فعلی فیلم قیصر عکاسی کنم و با شرایط 40 سال قبل مقایسه ای داشته باشم  اما به لطف خداوند و با تشویق دوستانم توانستم چند عکس از حال و هوای این روزهای بازارچه قدیمی در خیابان امامزاده یحیی که از لوکیشن های اصلی این فیلم است تهیه کنم.

وقتی به این محله رفتم طبق روال سعی کردم کسی را پیدا کنم که بتواند در این زمینه من را راهنمایی کند. ابتدا مشغول عکاسی از محیط بیرون امامزاده شدم که در همین حال شخصی جلوی من ایستاد و گفت: پسرم چرا از بازارچه عکس نمی گیری؟ من با خوشحالی از اینکه این شخص حتما می تواند به من کمک کند گفتم: من عکاس روزنامه هستم و برای دیدن لوکیشن های فیلم قیصر اینجا آمدم. خلاصه با خواهش زیاد ایشون برای راهنمائی با من همراه شدند.

در راه امامزاده تا بازارچه اقای عبدی برای من تعریف کردند که متولد سال 1337 هستند و در زمان ساخت قیصر 11 ساله بودند و حتی در لوکیشن قهوه خانه هم حضور داشتند.

قبل از رسیدن به بازارچه لوکیشن مغازه برادران آب منگل بود که حالا تبدیل به سوپر مارکت شده است. بعد از آن قهوه خانه است که به یک رستوران بدل شده بود. در زیر بازارچه قصابی فرمان بود که هنوز هم یک اقایی در انجا همان شغل را ادامه می دهند.

و اما وقتی به حمام نواب رسیدیم متوجه شدیم که تقریبا تبدیل به یک موزه شده است. از پله ها که پایین رفتم مردی میانسال را دیدم که مسئول آنجا بود. آن اقا گفتند که متاسفانه تمامی قسمت های حمام بازسازی شده و از حالت قدیمی خودش خارج شده است. یک قسمتی از حمام را اختصاص داده بودند به فروش صنایع دستی و بدلیجات و قسمت های مربوط به دوش های حمام به کلی تغییر پیدا کرده بودند که جای تاسف فراوان دارد. چرا باید اماکنی که نشان دهنده فرهنگ و تاریخ ملی ماست تخریب و یا به گونه ای بازسازی شوند که از حالت اولیه خودشان خارج شوند؟

دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 12,130
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 19892

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری