خانه » خانواده » تعادل بین جسم و روح با «پیلاتس»

تعادل بین جسم و روح با «پیلاتس»

ترجمه: حمید‌رضا یارمحمدی   ورزش «پیلاتس» در دهه 1920 توسط «ژوزف پیلاتس» بنیانگذار استودیو پیلاتس پایه‌گذاری شد. روش پیلاتس فقط تمرین نیست بلکه حرکات کنترل‌شده‌ای است که با جسم و ذهن شما ...

ترجمه: حمید‌رضا یارمحمدی
 

ورزش «پیلاتس» در دهه 1920 توسط «ژوزف پیلاتس» بنیانگذار استودیو پیلاتس پایه‌گذاری شد. روش پیلاتس فقط تمرین نیست بلکه حرکات کنترل‌شده‌ای است که با جسم و ذهن شما در ارتباط است. این حرکات تحت‌نظارت مربیان مجرب و کارآزموده و با دستگاه‌های ورزشی که خاص این روش طراحی شده‌اند، اجرا می‌شوند. روش پیلاتس بدون اینکه موجب ازدیاد حجم عضلات شود، انعطاف‌پذیری و قدرت اندام‌های شما را بهبود می‌بخشد. پس تعجبی ندارد، بدانید قهرمانان مشهوری وجود دارند که برای کسب موفقیت در رشته خود از این روش استفاده می‌کنند.

اما پیلاتس چیست؟

فلسفه پیلاتس ارتباط است و در این روش اجرا و تکرار کیفی تمرین‌ها اهمیت دارد نه کمیت آن. اصول پیلاتس در همه تمرین‌ها تناسب جسم و انعطاف‌پذیری است. این روش قدرت جسمی و روحی شما را بهبود می‌بخشد و موجب افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت عضلات‌تان می‌شود. در روش پیلاتس از حرکات کنترل‌شده‌ای استفاده می‌شود که موجب تقویت بدن می‌شوند و به‌همین دلیل است که طی چندین دهه ورزش مورد‌علاقه ژیمناست‌ها بوده است. اما در اصل از این روش در جنگ جهانی اول برای بهبود و توانبخشی بیماران حرکتی استفاده می‌شد زیرا پیلاتس باعث انعطاف‌پذیری، قدرت، استقامت و تناسب اندام می‌شود. علاوه بر این، گردش خون را افزایش داده و بدن را تقویت می‌کند. افرادی‌ که پیلاتس را به‌طور منظم انجام می‌دهند، وضعیت جسمی بهتری دارند و کمتر در معرض آسیب‌دیدگی هستند.

تاریخچه پیلاتس

ژوزف هوبوتوس در سال 1880 در مونشن گلادباخ، شهری کوچک در حومه دوسلدورف آلمان متولد شد. او کودکی ضعیف و مریض بود که از بیماری‌هایی مانند راشیتیسم، آسم و تب‌های روماتیسمی رنج می‌برد. نام خانوادگی او پیلاتو تلفظ می‌شد که ریشه یونانی دارد، ولی بعدها پدرش آن را به پیلاتس تغییر داد. پدرش قهرمان ژیمناستیک و مادرش متخصص اعصاب بود. مطالعات گسترده و عمیق وی در زمینه ساختار بدن انسان باعث شد تا وی در سال 1920 روش پیلاتس را بنیانگذاری کند. ژوزف پیلاتس مربی افسانه‌ای پیلاتس در سال 1967 در سن 87سالگی درگذشت.

مزایای پیلاتس

این روش با ارایه تمرین‌های باطراوت و انرژی‌بخش، هماهنگی و توازن جسمی افراد سنین مختلف با شرایط جسمی متفاوت را ارتقا می‌بخشد. جلسات تمرین در این روش توسط مربیان مجرب و دوره‌دیده و در گروه‌های کوچکی که تحت‌نظارت دقیق است، برگزار شده و هر جلسه متناسب با نیاز‌های خاص شما طراحی شده است. صرف‌نظر از اینکه در چه سطحی از آمادگی جسمی هستید از کارمند گرفته تا افراد علاقه‌مند به تناسب اندام این روش می‌تواند موجب سلامت جسمی و پیشگیری از آسیب‌های شما شود.

اخیرا بسیاری از فیزیوتراپیست‌ها، کایروپراکترها و ارتوپدها کشف کرده‌اند که تلفیق روش پیلاتس با تمرینات توانبخشی و برنامه‌های ورزش‌درمانی می‌تواند بهبود بافت‌های نرم آسیب‌دیده را سرعت بخشد.

در ضمن زنان باردار می‌توانند روش پیلاتس را با خیال راحت و کاملا بی‌خطر انجام دهند؛ آنها با استفاده از این روش قادر خواهند بود علاوه بر یادگیری تنفس صحیح و حفظ تناسب اندام، تمرکزشان را بهبود بخشیده، شکل و فرم بدن‌شان را پس از زایمان اصلاح کنند.

ژوزف پیلاتس برای تناسب اندام بیش از 500 تمرین ویژه طراحی کرده است که برای انجام آنها از پنج دستگاه خاص استفاده می‌شود. وی به‌جای تکرار زیاد هر تمرین بر حرکات کمتر و دقیق‌تر که به صورت صحیح و کنترل‌شده اجرا می‌شود، تاکید دارد زیرا برای اجرای درست حرکات و آگاهی از عملکرد ماهیچه‌ها و کنترل آنها لازم است فکر و جسم‌تان هماهنگ باشد. شما با استفاده از این تمرینات، شکم، کمر و باسن را که مرکز قوه محرکه به شمار می‌روند، تقویت کرده موجب انعطاف‌پذیری سایر اندام‌هایتان می‌شوید. لازم به ذکر است برای حفظ سلامت و ایمنی شاگردان تمرین‌ها و آموزش‌ها توسط مربیانی داده می‌شود که دوره‌ها و برنامه‌های سخت و دقیق مربیگری را گذرانده‌اند.

اصول پیلاتس

برای بسیاری از افراد این شش اصل پایه و اساس روش پیلاتس در تمرین‌ها بوده، کاربرد آنها در روش پیلاتس قسمتی از همان چیزی است که پیلاتس را در دنیای تناسب اندام منحصربه‌فرد کرده است.

1-مرکزیت: مرکز قوه محرکه بدن بین پایین دنده‌ها و استخوان لگن است که این روش از نظر جسمی، تمرکز را به مرکز بدن می‌آورد.

2-تمرکز: چنانچه شما تمرین‌ها را با تمرکز کامل انجام دهید، حداکثر بهره‌وری از حرکت‌ها به دست خواهد آمد.

3-کنترل: هر تمرین پیلاتس با کنترل کامل عضلات انجام می‌شود.

4-دقت: در پیلاتس، هر تمرین با دقت، جاگیری مناسب و حفظ تعادل انجام می‌شود.

5-تنفس: ژوزف پیلاتس بر نفس‌گیری کامل در هر تمرین تاکید دارد. او معتقد است از تمام ظرفیت ریه‌ها برای نفس‌گیری باید استفاده کرد. اغلب تمرین‌های پیلاتس با تنفس عمیق انجام می‌شود و تنفس صحیح، جزو جدایی‌ناپذیر تمرین‌ها محسوب می‌شود.

6-روان بودن حرکات: تمرین‌های پیلاتس روان، زیبا و آسان است. انرژی که از این تمرین‌ها حاصل می‌شود، اندام‌های مختلف بدن را به هم مرتبط کرده در سراسر بدن جریان می‌یابد.

مقایسه پیلاتس و یوگا

مقایسه پیلاتس و یوگا کار آسانی نیست چراکه هر شش اصل پیلاتس شامل مرکزیت، تمرکز، کنترل، دقت، تنفس و روان بودن حرکات، اصول یوگا نیز هستند. یکی از تفاوت‌های خاص میان پیلاتس و یوگا این است که تمرین‌های پیلاتس، روی قدرت و حرکت‌های موثری متمرکز است که در زندگی روزمره کاربرد زیادی دارند. البته حالت‌های یوگا نیز موجب افزایش قدرت می‌شود با این تفاوت که گرایش یوگا به کشش و انعطاف‌پذیری بیشتر است. البته پیلاتس هم به نسبت کمتر موجب انعطاف‌پذیری، قدرت و یکپارچگی ذهن و جسم خواهد شد.

منبع: شرق

یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 2,332
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 19761

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری