خانه » خانواده » از فرزند خود یک نابغه بسازید

از فرزند خود یک نابغه بسازید

مسئولیت والدین تمامی ندارد.باید به بچه ها غذا دا د حمامشان کردوبارهاوبارها قصه ی بزبز قندی را برایشان تعریف کرد.علاوه بر این تهیه پول کافی برای تهیه ی غذا،اسباب بازی ...

مسئولیت والدین تمامی ندارد.باید به بچه ها غذا دا د حمامشان کردوبارهاوبارها قصه ی بزبز قندی را برایشان تعریف کرد.علاوه بر این تهیه پول کافی برای تهیه ی غذا،اسباب بازی وبعدهادرس ودانشگاه و…نیزبرعهده ی شماست.اگر بخواهیم این فهرست را تک تک بر شمریم صفحات زیادی می طلبد.همه ی ما این زحمات را برای این می کشیم که انتظار به دست آوردن یک نتیجه ی بزرگ را داریم:تربیت یک انسان دست داشتنی وموفق! از فرزند خود یک نابغه بسازید

به گزارش شفقنا در مقاله ای با عنوان از فرزند خود یک نابغه بسازید آمده است :

البته همه ی انسانها در این امر موفق نیستند و گاه نتیجه ،آن چیزی نیست که انتظارش را داشتیم.برخی عدم موفقیت در تربیت فرزندشان را بدشانسی می دانند اما واقعیت این است که با تدبیر و استفاده از تجربیات ودانش دیگران می توان در بسیاری از جهات در تربیت فرزند موفق بود.فرزندان شما مانند گلوله ای از خمیر هستندکه می توان آنرا شکل داد.حتی دانشمندان باور دارند که والدین میتوانند از فرزند خود یک نابغه بسازند!

در گذشته تصور میشد که میزان هوش ونبوغ به طور کامل بستگی به ژنتیک دارد اما اکنون تحقیقات به اثبات رسانده اند که این تصور حقیقت ندارد. مطالعات علمی نشان میدهد که محیط وروابط خانوادگی در رشد یک نابغه بسیار موثر است.

بر اساس تحقیقات علمی دکتر «دیوید پولموتر» روانپزشک و نویسنده ،اززمان تولد تا سه سالگی می توان بهره ی هوش کودک را تا 30 درجه بالا برد .بنا بر اعتقاد وی ،والدین می توانند با پیروی از چند توصیه ی ساده مانند تغذیه ی کودک با شیر مادر به مدت حداقل یک سال ،محدود نمودن میزان تماشای تلویزیون و آموزش موسیقی برای کودکان در سنین خردسالی ،در پرورش یک نابغه موفق باشند.

چهارروش ساده و موثر برای پرورش فرزندان خلاق وباهوش:

1.برای فرزندان خود داستانهای خیالی بخوانید

داستان برای بچه ها مانند سوختی است که برای به راه انداختن تخیل آنها ضرورت دارد.زمانی که بچه ها داستان را می شنوند ،آنرا در ذهن خود تجسم می کنند وشکل می دهند .با خواندن داستان ،در دنیای زیبایی را به روی بچه ها می گشاییم .دنیایی بی پایان که نکات زیادی برای تفکر در اختیار بچه  قرار می دهد .بچه ها در موردشخصیت های داستان ،قیافه شان ،کارهایشان ومحیطی که در آن قرار دارند ،فکر می کنند و آنها را تخیل می کنند.و بسیار بهتر است که خودتان داستان را برای بچه ها بخوانید.

2.بگذارید حوصله ی فرزندتان سر برود!

وقتی بچه ها کاری برای انجام دادن نداشته با شند،خلاقیتشان به کار می افتد.پر کردن اوقات بچه ها درست مانند ساختن دیوارهایی به دور ذهن کودک است که اجازه نمی دهد افکارش به جایی سفر کنند ودنیای جدیدی کشف کنند.با بیش از حد پر کردن وقت فرزندانمان تمام فرصت ها برای رسیدن به ایده های جدید به ذهن آنها را ازبین برده ایم.اجازه دهید بچه ها اوقاتی از روز ،کاری برای انجام دادن نداشته باشند.در این اوقات به آنها بیاموزید که بهجای نق نق کردن ،به سراغ اسباب بازی های خود بروند وبا خمیر بازی و بلوک های ساختمان سازی شروع به ساختن کنند .

برای بچه ها کاغذ و مداد رنگی بخرید و آنهارا به نقاشی کشیدن و خواندن کتاب تشویق کنید .حتی آن هارا به باغچه ی خانه تان ببرید تا بخشی از باغچه را با سلیقه ی خودشان بکارند. البته قرار دادن بچه ها در برابر تلویزیون و کامپیوتر بسیار ساده تر است اما بهتر است در طی روز ساعاتی این وسایل را خاموش کنید و به اتفاق بچه ها بچه ها کارهای خلاقانه تری انجام دهید.

3.اجازه دهید فرزندانتان چالش را تجربه کنند

توانایی فرزندانتان بسیار بیشتر از آن چیزی است که شما تصور می کنید.بگذارید فرزند کوچکتان در شستن اتومبیل به شما کمک کند،همراه شما آشپزی کندوبه تنهایی با سایر بچه ها در مکان های تفریحی بازی کند.همین قدم های کوچک تاثیری عظیم در اعتماد به نفس کودک خواهد داشت و برعکس اگر شما تمام کارهای او را انجام دهید و نگذارید به تنهایی کاری صورت دهد، خلاقیت و اعتمادبه نفس را در او خواهید کشت.

4. سال های ابتدایی زندگی کودک را جدی بگیرید

تغذیه ی کودک با شیر مادر، حداقل برای یک سال، یکی از ساده ترین و موثرترین روش ها برای بالا بردن درصد هوشی کودک شماست. آموزش هایی که کودک در سال های ابتدایی دریافت می کند، بسیار مهم است. به محض اینکه کودکتان کمی بزرگ تر شد، از بازی های ذهنی متناسب با سنش برای رشد خلاقیت در او استفاده کنید و بازی های خلاق نه تنها رشد سلول های مغز را تحریک می کند بلکه در بالا رفتن درصد بهره هوشی در کودکان نیز موثر است. هر قدر کودک بیشتر به بازی های خلاقانه بپردازد، فایده بیشتری از آن خواهد برد.

انتهای پیام

منبع:مجله ی راز

سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,172
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 19391
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری