خانه » موسیقی » علویان صدر: ثبت تار به نام سرزمین دیگر را باعشق بپذیریم!

علویان صدر: ثبت تار به نام سرزمین دیگر را باعشق بپذیریم!

معاون میراث فرهنگی کشور در هفتمین اجلاس سراسری ثبت، به اندیشه‌های فرازمینی و فرامکانی تاکید کرد و گفت: تار ایرانی توانسته گستره بزرگ جغرافیایی را در خود جای دهد. اگر تار به نام آذربایجان ثبت شده، در واقع ایجاد قرابت بین المللی شکل گرفته، وقتی کشوری میراثی را در قلمرو اش قرار می‌دهد باید بپذیریم و بها دهیم چراکه نه تنها رقابتی به میان نیامده که تعاملی سازنده برای ایجاد قرابت های فرهنگی شکل گرفته است.

 یک روز پس از برگزاری هفتمین اجلاس سراسری شورای سیاست گذاری ثبت آثار معنوی، مراسم افتتاحیه با حضور معاون میراث فرهنگی کشور، معاون سیاسی ـ امنیتی سمنان و کارشناسان و مدیران میراث فرهنگی آغاز شد.
به گزارش CHN، معاون میراث فرهنگی کشور در هفتمین اجلاس سراسری ثبت، به اندیشه های فرازمینی و فرامکانی تاکید کردو گفت: تار ایرانی توانسته گستره بزرگ جغرافیایی را در خود جای دهد. اگر تار به نام آذربایجان ثبت شده درواقع ایجاد قرابت بین المللی شکل گرفته، وقتی کشوری میراثی را در قلمرو اش قرار می دهد باید پذیرفت و بها داد چراکه نه تنها رقابتی نیست که تعاملی سازنده برای ایجاد قرابت های فرهنگی است.
«مسعود علویان صدر» معاون میراث فرهنگی کشور درخصوص اینکه میراث معنوی و تنوع فرهنگی ایران تهدید نیست که فرصت است گفت: میراث معنوی و تنوع فرهنگی ایران فرصت است، بستری است که می تواند انسجام اجتماعی را به ارمغان بیاورد. به گونه ای که همه تنوع ها در قالب وحدتی منسجم هدایت می شود.
او افزود:  آثار فرهنگی و تاریخی در قالب میراث معنوی بسیار فراگیر و جامع هستند بنابراین رقابتی در این آثار وجود ندارد، تنها تبیین مفاهیم ارزشی برای تبدیل به یک پازل جهانی است. زبان مشترک فرهنگی و گفتگویی ناقد برای مدیریت جهان. چراکه مدیریت جهان با زور و قدرت و سلطه نیست بلکه مدیریت بر دل هاست.
علویان صدر با بیان اینکه مفاهیم معنوی در کالبد آثار ظهور و بروز پیدا می کند ادامه داد: میراث فرهنگی، ادامه دارد. میراث صرفا کالبد نیست باید مراقب ترک برداشتن فرهنگ و اندیشه های فرهنگی باشیم و لازم است مفاهیم ارزشی در کالبد جاری وساری شود.
این مسئول معتقد است، ثبت یادآور مفاهیم ارزشی و آغاز گام های بزرگ و مدیریت آن بر شیوه مردم محوری است. این اندیشه ها فرازمینی و فرامکانی است. وقتی از تار ایرانی صحبت می شود با اینکه لغتی فارسی است اما توانسته گستره بزرگ جغرافیایی را به خود اختصاص و شکل های مختلف فرهنگی را در خود جای دهد. این منشا را باید با عشق پذیرفت.
او در ادامه تاکید کرد: ما باید میلیاردها پول بدهیم تا آثار و مفاخر ما را معرفی کنند. وقتی کشوری می خواهد یک اثر را در قلمرو خود قرار دهد باید بهاد چراکه تعامل سازنده برای ایجاد قرابت های فرهنگی شکل گرفته است.
علویان صدر افزود: آنچه که ما اعتقاد داریم ظرفیت شناسی حوزه فرهنگی است، به این ظرفیت باید بها داد و ثبت گام اساسی این ظرفیت ناملموس به شمار می رود.
جای مردمشناسی تحلیلی خالی است
معاون میراث فرهنگی کشور همچنین با بیان اینکه جای مردم شناسی تحلیلی خالی است به ظرفیت های این حوزه اشاره کرد و افزود: هم اکنون در حوزه میراث معنوی از حوزه مردمشناسی استفاده می کنیم و از محققان و کارشناسان برجسته ای هم استفاده می کنیم اما صرفا به توصیف بسنده شده و جای مردمشناسی تحلیلی در راس میراث معنوی خالی است.
به گفته وی، مردمشناسی می تواند بسیار گسترده تر و نافذتر در حوزه بین المللی راه پیدا کند.
دراین میان آتوسا مومنی، مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی، ضمن بیان اینکه علویان  صدر معاون میراث فرهنگی مبتکر و معمار نهضت ثبت است به تعداد پرونده های ثبت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 777 پرونده در فهرست میراث معنوی جای گرفته است.
مومنی ادامه داد: هم اکنون سطح پرونده های میراث معنوی بسیار بالاتر از اجلاس های پیشین است. فرصتی که سبب می شود که به بررسی ایران بزرگ بپردازیم و دایره المعارفی از میراث ملی و معنوی جمع آوری کنیم.
همچنین حمید یزدانی مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان سمنان نیز افزود: با شناساندن آداب و سنن و فرهنگ استان کهن سمنان تبادل فرهنگ با سایر استان ها داشته باشیم تا زمینه های معرفی آداب فاخر ما به سایر کشورها فراهم شود.
یزدانی افزود: تاکنون و ظرف 2 سال گذشته 35 اثر معنوی و طبیعی به ثبت ملی رسیده است و در این همایش هم قرار است 40 پرونده در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت برسد. چنانچه جزو لیست استان های برتر قرار بگیریم.
منبع: میراث فرهنگی
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,177
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 19360
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری