خانه » علمی » موش ها برای ساختن لانه از DNA استفاده می کنند

موش ها برای ساختن لانه از DNA استفاده می کنند

محققان با آزمایش بر روی موش ها دریافتند که موش ها در ساخت لانه از دستور العمل های DNA خود پیروی می کنند.

بر اساس گزارش سایت خبرشهری ، به نقل از خبرگزاری ANSA ایتالیا بخش علم و تکنولوژی، پروژه حفر چاله ها و تونل ها در DNA نوشته شده است.

بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله طبیعت،نشان دهنده ردپای ژنتیک در شکل لانه های ساخته شده توسط برخی از گونه های موش با ویژگی های خاص ژنتیکی است.

این تحقیق که توسط تحقیقاتی آمریکا با هماهنگی موزه جانور شناسی ماساچوست کشف شده است، نشان دهنده رفتارهای پیچیده با ویژگی های ژنتیکی است.

تجزیه و تحلیل روش های ساخت و ساز مارپیچی ساخته شده توسط یک گونه موش (Peromyscus Polionotus) در ایالات متحده، محققان را بر آن داشت تا دستور العمل های نوشته شده بر روی DNA این حیوان را مورد بررسی قرار دادند.

حیات این نوع موش در طول این تونل که لانه این موش به حساب می آید به طور کلی مدیون سیستم این تونل است که مسیر مطمئنی برای فراز از شکارچیان مخصوصاً مارها است این موش یک نوع مسیر خروج اضطراری در پشت لانه ساخته است که از روی زمین نامعلوم و نامرئی است.

با مقایسه ژنوم این نوع موش با گونه های دیگر محققان چند کروموزوم مسئول بخش معماری پیچیده مخصوص لانه را شناسایی کرده اند و دریافتند که طول ورودی تونل را 3 بخش ژنتیکی خاص اداره می کنند این نتایج محققان را بر آن داشت تا ادعا کنند که این ژنوم است که به سادگی ویژگی های منحصر به فرد فیزیکی و همچنین رفتار را تعیین می کند.

سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,383
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 19273
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری