خانه » موسیقی » مردم با تصنیف‌های همایون‌خرم خندیده و گریسته‌اند/خاموشی ویولن استاد

مردم با تصنیف‌های همایون‌خرم خندیده و گریسته‌اند/خاموشی ویولن استاد

علیرضا قربانی خواننده موسیقی ایرانی معتقدست که استاد همایون خرم در لحظه لحظه زندگی مردم ایران جاری است و نسل‌های مختلف با آثار این هنرمند زندگی کرده‌اند. علیرضا قربانی خواننده موسیقی ...

علیرضا قربانی خواننده موسیقی ایرانی معتقدست که استاد همایون خرم در لحظه لحظه زندگی مردم ایران جاری است و نسل‌های مختلف با آثار این هنرمند زندگی کرده‌اند.
علیرضا قربانی خواننده موسیقی ایرانی که سابقه همکاری با زنده‌یاد همایون خرم را نیز در کارنامه خود دارد درباره جایگاه این آهنگساز فقید به خبرنگار مهر گفت: استاد همایون خرم از معدود هنرمندانی بود که سه نسل قبل و دو نسل بعد از انقلاب با او و کارهایش آشنا بودند و نسل‌های مختلفی از اهالی موسیقی نیز سابقه کار با وی را داشتند.

همایون خرم حلقه واسط موسیقی امروز ایران با نسل گذشته بود

وی افزود: همین گستردگی حضور وی و شناخته شده بودنش بین طیف گسترده‌ای از مخاطبان ایرانی باعث شده بود که مهمترین حلقه واسط موسیقی ایران با نسل گذشته نیز باشد؛ به این معنا که همایون خرم موسیقیدان‌های بزرگی چون ابوالحسن خان صبا، رکن‌الدین مختاری، روح الله خالقی، بنان و بسیاری دیگر از بزرگان موسیقی را از نزدیک دیده و به خصوص نزد استاد صبا مشق موسیقی هم کرده بود. بنابراین حضور ایشان از این جهت بسیار اهمیت داشت و امروز جایش بسیار خالی است.

این خواننده موسیقی ایران در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به آشنایی با همایون خرم و آغاز همکاری با این استاد موسیقی گفت: آشنایی من با استاد همایون خرم به سال 1373 برمی‌گردد. به این ترتیب که برای این هنرمند مراسم نکوداشتی گرفته بودند و من در آن مراسم آواز خواندم. در واقع آوازخوانی من در آن مراسم به نوعی جزو اولین حضور‌های جدی و به عبارت بهتر حرفه‌ای من در عرصه موسیقی بود.

آلبوم “رسوای زمانه” خاطره شد

وی در ادامه افزود: پس از آن در سال 1377 زمانی که ارکستر ملی به رهبری فرهاد فخرالدینی تشکیل شد من توسط زنده‌یاد علی تجویدی به ارکستر معرفی شدم و همکاری خود را با ارکستر ملی آغاز کردم. در کنار این همکاری با استاد خرم بیش از گذشته آشنا شدم و ارتباط بیشتری با وی برقرار کردم.

قربانی درباره کارهایی که با زنده‌یاد خرم اجرا کرده است توضیح داد: در طول تمام مدتی که در ارکستر ملی حضور داشتم تعدادی از آثار استاد را اجرا کردم، تا اینکه این نزدیکی و همراهی با استاد خرم به جایی رسید که همراه با استاد تصمیم گرفتیم مجموعه‌ای از آثار قدیمی و خاطره‌انگیز ایشان را در قالب آلبومی با عنوان “رسوای زمانه” اجرا و منتشر کنیم. یادم هست که انتشار این آلبوم بازتاب خوبی در میان مردم داشت و خاطره شد.

خواننده آلبوم موسیقی “سوگواران خموش” در ادامه با اشاره به بُعد شخصیتی استاد خرم گفت: اخلاق‌مداری و مسئولیت‌پذیری اجتماعی به ویژه نسبت به هنرمندان جوان از ویژگی‌های این استاد مسلم موسیقی ایرانی بود. این هنرمند در میان نسلی از موسیقی رشد کرد که راه هنر را از راه درست طی کرده بودند و اتفاقا در نسلی که از آن یاد می‌کنم اخلاق حرف اول را می‌زند.

استاد خرم معتقد بود اخلاق فراتر از قانون است

وی در ادامه افزود: خوب یادم هست که استاد درباره اخلاق نیک به خصوص در نزد هنرمند می‌گفت که اخلاق حتی فراتر از قانون است. از همین رو معتقدم که استاد همایون خرم یکی از مهربان‌ترین و اخلاق‌مدارترین هنرمندان بود. او در کنسرت‌هایی که داشت با تواضع و عشق با مردم برخورد می کرد. به همین دلیل معتقدم نوع برخورد ایشان با هنر و مخاطب خود در حوزه اخلاق درس بزرگی برای هنرمندان جوان موسیقی است.

خواننده تیتراژ سریال تلویزیونی “شب دهم” در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به پایگاه مردمی همایون خرم گفت: استاد خرم آخرین حلقه از هنرمندانی هستند که در مکتب صبا پرورش پیدا کرده و موسیقی را به معنای درست درک کردند و به نوعی پایگاه مردمی داشت.

علیرضا قربانی در ادامه با اشاره به هنر تصنیف‌سازی این آهنگساز موسیقی ایرانی گفت: همایون خرم یکی از آهنگسازانی بود که انصافا در تصنیف‌سازی دست توانایی داشت. از همین رو تصنیف‌ها و نغمه‌هایی که برای موسیقی ایرانی ساخته از ماندگارترین آثار موسیقی از 50 سال گذشته تاکنون بوده است.

مردم با آثار استاد همایون زندگی کرده‌اند

وی در بخش دیگر صحبت‌هایش افزود: خاطره‌ شدن آثاری که همایون خرم آهنگسازی کرده است، تا جایی است که مردم با این تصنیف‌ها، عاشق شده بودند، خندیده بودند، گریسته بودند و خلاصه زندگی‌ها کرده بودند. از همین رو معتقدم که استاد همایون خرم در لحظه لحظه زندگی مردم جاری بوده است و مردم با آثار این هنرمند نامدار ایرانی زندگی کرده‌اند.از این جهت معتقدم همایون خرم حق مطلب را در موسیقی ایرانی ادا کرده است.

خواننده آلبوم موسیقی منظومه‌های سمفونیک ساخته هوشنگ کامکار در ادامه افزود: مردمی بودن استاد همایون خرم به واسطه آثار ارزشمندی که در عرصه موسیقی ساخته بود، بسیار ارزشمند است و مخاطبانش در نسل‌های مختلف آثار او را زمزمه می‌کنند. من سراغ دارم در خارج از مرزهای ایران بسیاری از جوانان را که شاید اسم همایون خرم را تاکنون نشنیده باشند اما به صورت گروه‌های مختلف جاز و غیره آثار این هنرمند را اجرا می‌کنند، بنابراین دامنه حضور خرم در میان مردم وسیع است.

وی در ادامه افزود: استاد خرم با درون پاک، زلال و دوست داشتنی‌ای که داشت ملودی‌های بی نظیری می‌ساخت و به مخاطب خود ارائه می‌کرد و معتقدم که تاریخ موسیقی ایران کمتر گوهری از جنس همایون خرم به خود خواهد دید.

حضور گرم همایون خرم همیشه با من بوده است

این خواننده جوان موسیقی ایرانی در پاسخ به این پرسش که آیا همکاری با این استاد موسیقی در مسیر حرکتش راه‌گشا بوده است؟ گفت: قطعا. حضور گرم همایون خرم همیشه همراه من بوده است. البته این همراهی نه تنها برای من بلکه برای سایر هنرمندان جوان نیز وجود داشته است.

خواننده تیتراژ سریال تلویزیونی “کیف انگلیسی” به صحبتی از رضا خرم پسر این هنرمند اشاره کرد و گفت: پسر استاد خرم برای من تعریف می‌کرد که دو هفته پیش قبل از اینکه حال جسمی این هنرمند وخیم شود تعدادی از جوانان به منزل استاد آمده بودند. یکی از این جوانان پیانو و دیگری تنبک نواختند و بعد استاد با ویولن خود آنها را همراهی کرد. این اشتیاق و البته احترام به هنرمندان جوان از ویژگی‌های بارز استاد بود.

علیرضا قربانی در پایان افزود: لحظات مختلفی را برای ضبط آلبوم “رسوای زمانه” با استاد خرم زندگی کرده‌ام. خوب یادم هست که سر ضبط این آلبوم او از مراحل مختلف عرفان صحبت می‌کرد و آگاهی بالایی نسبت به مسایل مختلف داشت. در واقع ابعاد شخصیتی و دانش این هنرمند وسیع بود. جا دارد درگذشت ایشان را به مردم و جامعه موسیقی ایران تسلیت بگوییم.

آثاری که با نت‌های همایون خرم خلق شده‌اند

برخی از مشهورترین آثار همایون خرم عبارتند از:

تو ای پری کجایی

امشب در سر شوری دارم

ساغرم شکست ای ساقی

رسوای زمانه منم

شهزاده رویا

پیک سحری

….

و در سال‌ 1379 آهنگسازی آلبوم “تنها ماندم” با صدای محمد اصفهانی با قطعات اوج آسمان، روزی تو خواهی آمد، فریاد، تنها ماندم، مهر و ماه، پریشان و تو ای پری کجایی را انجام داد.

ترانه “بوی باران” با صدای محمد اصفهانی، آهنگسازی آلبوم “رسوای زمانه” (۱۳۸۸) با صدای علیرضا قربانی نیز در کارنامه وی رقم خورده است.

زنده‌یاد همایون خرم با هنرمندانی چون جواد معروفی، جلیل شهناز، فرهنگ شریف و … همنوازی کرده‌بود.

همایون خرم پس از انقلاب جلای وطن نکرد بلکه در کنار نسل جدید هنرمندان انقلابی قرار گرفت و خوانندگانی چون علیرضا قربانی و محمد اصفهانی آثار ماندگاری را با وی کار کرده‌اند. جایگاه همایون خرم از سوی طیف‌های مختلف هنرمندان و مسئولان هنری کشور مورد تمجید و تجلیل قرار گرفته است.

یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۱
بازدیدها 1,191
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 19132
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری