خانه » میراث فرهنگی » از لیست ژئوپارک‌های یونسکو خارج نشده‌ایم؛ حمایت‌‌ها برداشته شده‌است

از لیست ژئوپارک‌های یونسکو خارج نشده‌ایم؛ حمایت‌‌ها برداشته شده‌است

در حالی که خبرها حاکی از خروج ژئوپارک قشم از لیست جهانی یونسکو است، مدیر آن می‌گوید ژئوپارک قشم از لیست یونسکو خارج نشده و تنها حمایت‌های یونسکو از آن تا عملی شدن دو شرط یونسکو، برداشته می‌شود. یکی از این شروط الحاق جنگل‌های حرا به ژئوپارک قشم است که تاکنون سازمان محیط زیست برای عملی شدن آن همکاری لازم را نکرده است.

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه محیط زیست ـ با وجودی که اقدامات سه ماه آخر فرصت دوساله یونسکو به جمهوری اسلامی ایران برای باقی ماندن ژئوپارک قشم در بین ژئوپارک‌های جهانی، از سوی ارزیابان یونسکو مثبت تلقی شده اما کم کاری در باقی ماه‌های گذشته این فرصت، سبب شد یونسکو نتواند ژئوپارک قشم را در لیست مورد حمایت خود حفظ کند؛ در عین حال به گفته مدیر ژئوپارک قشم، این ژئوپارک هنوز از لیست یونسکو خارج نشده و زیر مجموعه شبکه ژئوپارک‌های آسیا اقیانوسیه که عضو شبکه جهانی و تحت حمایت یونسکو محسوب می‌شود، در حال فعالیت هست.
«محمدهاشم داخته»، مدیر ژئوپارک قشم در گفت و گو با CHN با اعلام این خبر گفت: «در کل تاکنون به هیچ ژئوپارکی فرصت دو ساله ای که در اختیار ایران قرار گرفت، داده نشده است و این به دلیل اهمیت ژئوپارک قشم بابت قرار گرفتن در منطقه استراتژیک خاورمیانه فی‌مابین ژئوپارک های آسیا و اروپا بوده است.»
به گفته او، ارزیابان یونسکو عقیده داشتند در سه ماه آخر از دو سال فرصت، اقدامات گسترده‌ای در زمینه تقویت نیروی کارشناسی ژئوپارک، توسعه مسیرها، تهیه و نصب تابلوها، برگزاری کارگاه های آموزشی و توانمندسازی جامعه محلی صورت گرفته است اما در مورد این که در باقی فرصت اقدامات موثری انجام نشده، انتقاد داشته‌اند. آن‌ها دادن فرصت دوساله را لطفی از سوی یونسکو به ایران تلقی کرده و معتقدند مدیران وقت، این لطف را نادیده گرفته‌اند.
«داخته» اضافه کرد: «به دلیل اقدامات موثر صورت گرفته ظرف سه ماه، ارزیابان یونسکو در یازدهمین شبکه جهانی ژئوپارک ها که در پرتغال برگزار شد، به ما اعلام کردند که شبکه فرصت مجددی را دراختیار ژئوپارک قشم قرار می دهد و از ارایه کارت قرمز به قشم خود داری می‌کند، کما این که در هیچ رسانه انگلیسی زبان در مورد حذف ژئوپارک قشم یا دریافت کارت قرمز حرفی به میان نیامده است و در مکاتبات هم کارت قرمزی به ایران داده نشده است.»
به گفته او، اما یونسکو دو شرط برای ایران گذاشته است، یکی از این دو شرط الحاق جنگل‌های حرا به ژئوپارک قشم و دیگری این که ژئوپارک ظرف چند ماه آینده بتواند  پروژه های آغاز شده را به اتمام برساند، لذا تا به ثمر رسیدن این اقدامات، ژئوپارک قشم‌های شبکه جهانی را به طور کامل دریافت نخواهد کرد، که ‌می‌توان به عدم حضور نام ژئوپارک قشم در لیست اعضای شبکه جهانی اشاره کرد.
ژئوپارک قشم در سال 2006 در GGN، ((GLOBAL GEOPARKS NETWORK   یا شبکه جهانی  ژئوپارک‌های ملی یونسکو به ثبت رسید. از این تاریخ تا سال 2010 با وجودی که لازم بود برنامه های مدیریتی و سخت افزاری ژئوپارک انجام شود، در عمل اتفاق خاصی در این ژئوپارک نیفتاد. در سال 2010 مسوولان یونسکو پس از بازدید از منطقه به ایران اخطار دادند در صورتی که ایران تا پایان دو سال مهلت داده شده، اقدام به جبران کم کاری ها در ژئوپارک نکند، ژئوپارک قشم را از لیست یونسکو خارج می کنند. پس از این اخطار، و تنها 3 ماه باقی مانده به این فرصت دوساله تیم تازه ای در ژئوپارک شروع به فعالیت کرد. این تیم تلاش کرد در کمترین زمان بتواند تا بازگشت دوباره مسوولان یونسکو، انتظارات آن ها را برآورده کند.
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,157
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 19056
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری