خانه » شهر من » مشکل سینما آزادی حل شد

مشکل سینما آزادی حل شد

اکران دو فیلم "گیرنده" و "دوباره با هم" در حالی در سینما آزادی آغاز شده که شورای صنفی نمایش حواله اکران آنها را صادر نکرده و این‌بار با وساطت وزارت ...

اکران دو فیلم “گیرنده” و “دوباره با هم” در حالی در سینما آزادی آغاز شده که شورای صنفی نمایش حواله اکران آنها را صادر نکرده و این‌بار با وساطت وزارت ارشاد مشکل این پردیس سینمایی حل شده است.  

به گزارش مهر، مدتی پیش حواله اکران فیلم “من و زیبا” در حالی پس از مدتی وقفه برای سینما آزادی صادر شد که شورای صنفی نمایش دلیل ارائه این حواله را ایام عزاداری محرم و صفر و ارتباط مضمونی این فیلم با این ایام اعلام کرد.

پیش‌بینی می‌شد که این اتفاق اولین چراغ سبز شورای صنفی نمایش به سینما آزادی باشد زیرا دستور اکید وزیر ارشاد بر لزوم صدور حواله اکران این سینما می‌بایست از سوی همه اصناف و انجمن‌های سینمایی لازم‌الاجرا تلقی می‌شد.

پیش از این سینما آزادی با دو فیلم “دوباره با هم” و “گیرنده” قرارداد داشت و بر همین اساس باید این دو فیلم هم در کنار “من و زیبا” در زمان مقرر اکران می‌شدند، اما شورای صنفی نمایش در زمان ارائه حواله “من و زیبا” به این سینما تاکید کرده بود که فقط حواله همین یک فیلم صادر می شود و این پایان تحریم سینما آزادی تلقی نمی‌شود!

گویا اختلاف شورای صنفی نمایش و حوزه هنری قرار نیست پایان بپذیرد زیرا این‌بار و در جدیدترین تصمیم این شورا (چهارشنبه 27 دی‌ماه) که تکلیف دو فیلم “گیرنده” و “دوباره با هم” هم تعیین شد، حواله این دو فیلم توسط نماینده ارشاد و با وساطت این وزارتخانه صادر شد.

هفته گذشته سینما آزادی پس از تعطیلات، به گفته سعیدی‌پور مدیر این سینما منتظر گرفتن حواله بود اما در جلسه عادی شورای صنفی نمایش خروجی‌ای در این زمینه منتشر نشد و حتی در جلسه فوق‌العاده روز چهارشنبه نیز از طرف سخنگوی شورای صنفی نمایش هیچ صحبتی در این‌باره رسانه‌ای نشد.

اما سعیدی‌پور مدیر سینما آزادی در گفتگویی با خبرنگار مهر عنوان کرد؛ میرزایی نماینده ارشاد در شورای صنفی نمایش پس از پایان این جلسه فوق‌العاده با وی تماس گرفته و تاکید کرده که می‌تواند این دو فیلم را اکران کند.

اما این سینما هیچ کپی‌ای از این دو فیلم در اختیار نداشت. در صورتی که سردر سینما آزادی برای نمایش ” گیرنده” و “دوباره با هم” از چند روز پیش توسط پخش‌کنندگان آماده شده بود.

از روز پنج‌شنبه 28 دی ماه سینما آزادی این دو فیلم را اکران کرد. این در حالی است که سعیدی‌پور عصر پنجشنبه درباره گرفتن کپی فیلم “گیرنده” به خبرنگار مهر گفت: ما کپی فیلم را از شفیع آقامحمدیان مدیر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه‌کننده کار گرفتیم.

وی افزود: میرزایی نماینده ارشاد به من عنوان کرده که می‌توانم این دو فیلم را اکران کنم و روز شنبه 30 دی ماه حواله آن را دریافت می‌کنم. این مشکل شورای صنفی با ارشاد است و من فقط با ارشاد طرف هستم.

اما حبیب کاوش سخنگوی شورای صنفی نمایش در این ارتباط تا کنون هیچ صحبتی نکرده است و فقط در یک نقل قول کوتاه در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها عنوان کرد که از این موضوع اطلاعی ندارد.

اما حبیب اسماعیلی پخش‌کننده فیلم “گیرنده” که کپی آن را در اختیار سینما آزادی قرار نداده است و سعیدی پور را ناگزیر کرده تا از تهیه‌کننده فیلم این کپی را بگیرد به خبرنگار مهر گفت: من تابع تصمیم شورای صنفی نمایش هستم زیرا به کار صنفی معتقدم و با این شورا کار می کنم. اگر شورا به من حواله بدهد قطعا کپی را در اختیار سینما آزادی قرار می دهم. اما چون این کار را نکرده نمی توانم کپی را به سینما آزادی بدهم.

وی افزود: اگر شورای صنفی را در امر اکران فیلم‌ها قبول ندارند دستور انحلال آن را صادر کنند. در غیر اینصورت از من نخواهند که تابع شورا نباشم. مدیر سینما آزادی برای دریافت کپی فیلم به تهیه‌کننده مراجعه کرده است و من در این ارتباط هیچ دخالتی نکردم.

اما شنیده‌ها حاکی از آن است که شورای صنفی نمایش در جلسه فوق‌العاده تصمیم به دادن حواله به سینما آزادی گرفته است. اما سه صنف پخش‌کننده ها به مدیرت مرتضی شایسته، تهیه کنندگان به مدیرت سید ضیاءهاشمی و انجمن سینماداران به مدیریت اشرفی با این موضوع مخالفت کرده‌اند. این اصناف معتقدند تا زمانی که خسارت پایین کشیدن فیلم‌ها از اکران و عدم نمایش برخی از آنها پرداخت نشود این وضعیت ادامه خواهد داشت.

اما نکته جالب اینجاست که سردر سینما آزادی از چند روز قبل توسط دفاتر پخش این دو فیلم آماده نمایش “گیرنده” و “دوباره با هم” بوده است. اما چطور می‌شود صنف پخش‌کنندگان در صورتی که مخالف ارائه حواله اکران با این سینما بوده‌اند، چند روز قبل از آغاز اکران و صادر نشدن حواله، سردر سینما را آماده کرده باشند؟ شاید این‌بار هم شورای صنفی نمایش با ارائه حواله مخالف بوده اما دوباره با به میان کشیدن پای صنوف دیگر سعی دارد این موضوع را طور دیگری پیش ببرد.

جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,180
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 18990
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری