خانه » خانواده » روش لورفتن عکسهای خصوصی درفیس بوک وچگونگی مقابله با آن

روش لورفتن عکسهای خصوصی درفیس بوک وچگونگی مقابله با آن

این که شما اپلیکیشن رو نصب نکرده باشید کافی نیست که خیالتون راحت باشه، شاید یکی از دوستانتون اپلیکیشنی رو نصب کرده باشه و ناخواسته و بی‌خبر عکسهای خصوصی که ...

این که شما اپلیکیشن رو نصب نکرده باشید کافی نیست که خیالتون راحت باشه، شاید یکی از دوستانتون اپلیکیشنی رو نصب کرده باشه و ناخواسته و بی‌خبر عکسهای خصوصی که باهاش به اشتراک می‌گذارید رو در دسترس افرادی ناشناس قرار می‌ده.

با مقدمه:
یک اپلیکیشنی داره تو فیسبوک پخش میشه با عناوینی مثل «بهترین عکس‌های دوستانتان» یا «هیچ‌کدام از عکسهای دوستانتان را از دست ندهید»!

احتمالا نرم‌افزار جالبیه چون میگه می‌تونید عکسهای دوستانتون رو براساس تعداد لایکهاشون ببینید و از اومدن هر عکس جدیدی باخبر بشید و…
مثل خیلی دیگه از اپلیکیشن‌هایی که روی فیسبوکمون، فایرفاکس، گوگل کروم، تبلت‌ها و آیفون و دستگاه‌های اندرویدیمون نصب می‌کنیم و کارهای جالبی می‌کنند.

اپلیکیشن‌ها برای اینکه اون کاری که مدعی هستند رو بکنند نیاز به اطلاعاتی دارند و این اپلیکیشن ایرانی هم برای اینکه بتونه عکس دوستانتون رو بر اساس تعداد لایک مرتب کنه اول نیاز داره بدونه با کی دوست هستید و چه عکس‌هایی دارید و دوستانتون چه عکس‌هایی با شما به اشتراک گذاشتند و کدومشون چقدر لایک داره. فیسبوک هم موقع نصب اپلیکیشن‌ها به کاربرمیگه که با نصبش چه دسترسی‌هایی بهش داده خواهد شد. در مورد این اپلیکیشن خاص هم میگه:

THIS APP WILL RECEIVE:
Your basic info
Your photos
Photos shared with you

تا حالا ۱۲۰ هزار نفر این رو نصب کردند و تعدادشون در روزهای آینده همینطور بیشتر هم خواهد شد.
نویسنده این اپلیکیشن با اطلاعات مردم کار بدی می‌کنه؟ من نمی‌دونم. نویسنده‌اش رو نمی‌شناسم.
نگرانی از این بابته که خیلی از دوستانی که نصب می‌کنند خبر ندارند که «اگر بخواد می‌تونه کار بدی بکنه.» و خیلی‌های دیگه که نصب نمی‌کنند هم خبر ندارند که نباید خیالشون راحت باشه مگر اینکه تنظیمات لازم رو اعمال کنند.

توی همه جای دنیا با این روشها اطلاعاتی رو به دست میارند که می‌تونند ازش پول دربیارند. در کشور ما هم ایمیل مارکتینگ تا حدودی رواج داره و داشتن صدها هزار آدرس ایمیل از مردم هم انگیزه تجاری کمی نیست ولی در مورد کشور عزیز ما هستند کسانی که انگیزه‌هایی به مراتب قوی‌تری از تجارت دارند و من اطمینان دارم که بسیاری از دوستانی که این اپلیکیشن‌ها رو نصب می‌کنند خبر ندارند که اون چیزی که موقع نصب تایید می‌کنند یعنی تقدیم کردن اطلاعاتی مثل عکسهای خصوصی به نویسنده اپ. بسیاری از کاربران هم اگر مرحله نصب رو بخونند در متداولترین حالت فکر می‌کنند چیز خطرناکی نمی‌تونه باشه چون یک چیزیه مربوط به خود فیسبوک ولی این اپلیکیشن‌ها رو یکی مثل من می‌نویسه، یکی مثل شما، مثل اپلیکیشنهایی که روی تبلت‌ها و تلفنهای آیفون و اندرویدمون نصب می‌کنیم و ربطی به خود اپل و گوگل ندارند.

به عنوان مثال همین چند وقت پیش عکس‌هایی از مهرنوش نجفی راغب نماینده شورای شهر همدان در رسانه‌های اصولگرا منتشر شد که بهش فشار بیارند و وادارش کنند استعفا بده به این خاطر که از خودش عکسهای بدون حجاب منتشر می‌کنه! در عین حال ایشون مدعیه که این عکس‌ها رو به طور خصوصی در فیسبوک گذاشته.
http://najafiragheb.blogsky.com/1391/10/17/post-294/
اگر اون عکس‌ها از طریق فیسبوک لو رفته باشند و دوستانش هم تقصیری نداشته باشند احتمالا آدم بدی نویسنده یکی از از اپلیکیشنهایی بوده که ایشون روی فیسبوکشون نصب کرده بودند.

اپلیکیشن‌ها به خودی خود چیز بدی نیستند و این اپلیکیشن مرتب کردن عکس‌ها بر اساس لایک هم می‌تونه چیز جالبی باشه ولی خب استفاده کردن ازش مستلزم دادن این دسترسی‌هاست که با توجه به شرایط فرهنگی و امنیتی خاصی که بر کشورهایی با «انتخابات آزاد» حاکمه می‌دونم که خیلی از هموطنان (خصوصا فعالان حوزه‌های سیاسی اجتماعی) دارند بدون آگاهی از این دسترسی‌ها نصبش می‌کنند اگرنه پیگیر اطلاعات بیشتری نشدم که بخوام به کسی تهمتی بزنم.

برای اینکه بدونید تا حالا چه اپلیکیشن‌هایی نصب کردید این صفحه تنظیمات فیسبوکتون رو چک کنید:
http://www.facebook.com/settings?tab=applications

یا اگر نمی‌خواهید روی لینک بالا کلیک کنید می‌تونید از اون چرخ دنده تنظیمات در بالای صفحه فیسبوکتون روی گزینه Account Settings ( «تنظیمات حساب» در فیسبوک فارسی) کلیک کنید و بعد از ستون کناری روی گزینه Apps کلیک کنید.

توی این صفحه می‌تونید لیست اپلیکیشنهایی رو که نصب کردید ببینید. روی Edit یا ویرایش در انتهای هر سطری که کلیک کنید می‌تونید ببینید به اپلیکیشن نام‌برده شده در اون سطر چه دسترسی‌هایی داید و اینکه آخرین بار کی پروفایل شما رو چک کرده.

حتی ممکنه شما این اپلکیشن رو نصب نکرده باشید ولی دوستی داشته باشید که عکسهای خصوصیتون رو با اون به اشتراک گذاشته باشید و اون دوست این ایپلکیشن یا اپلیکیشنهای دیگری رو در فیسبوک خودش نصب کرده باشه. اون وقت نویسندگان اپلیکیشن‌هایی که دوست شما برای خودش نصب کرده هم به عکس‌های خصوصی شما دسترسی خواهند داشت و در مورد خانم نماینده همدان هم ممکنه قضیه اینطور بوده باشه که یکی از دوستانش بدون اینکه خودش اطلاع داشته باشه اون عکس‌ها رو در اختیار «نامحرم» گذاشته باشه!

خوشبختانه جای نگرانی نیست و فیسبوک فکر اینجا رو هم کرده. توی همون صفحه‌ای که در بالا آدرس دادم قسمت دومی هست که می‌تونید با گذاشتن و برداشتن تیک تعیین کنید اپلیکیشنهایی که دوستانتون نصب می‌کنند به کدوم یک از اطلاعات شما دسترسی داشته باشند.

قسمتی که با تیتر Apps others use برجسته شده و فقط وقتی که روش کلیک کنید تنظیماتش نشون داده میشه.

تبلیغات:
اگر اهل خبر و نظر هستید در گوگل‌پلاس دنبالش بگردید.
اگر هم می‌خواهید زودتر از بقیه از وقایع مهم یا جالب با خبر باشید توییتر را از دست ندهید.

منبع: وحید آنلاین

چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,672
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 18857
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری