خانه » خانواده » اخبار کوتاه/ بارداریهای ناخواسته تولد زودرس نوزادان را در پی دارد

اخبار کوتاه/ بارداریهای ناخواسته تولد زودرس نوزادان را در پی دارد

کارشناس بهداشت خانواده مرکز بهداشت بویراحمد گفت: پایین بودن وزن تولد، تولد زودرس، مشکلات لوله عصبی و مرگ داخل شکمی، مهم ترین عارضه حاملگی های ناخواسته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرحناز امیریان افزود: آموزش ناکافی در خصوص نحوه استفاده از وسایل پیشگیری که منجر به عدم استفاده صحیح از این وسایل می شود، یکی از برجسته ترین علل حاملگی های ناخواسته است. 

وی با بیان اینکه مشکلات ناشی از بارداری های ناخواسته در دوران جنینی، نوزادی و کودکی همراه فرزندان است، افزود: بارداری در سنین پائین، عدم توجه به تاکیدات مشاوران بارداری، عدم مشارکت آقایان در سلامت باروری و پائین بودن کیفیت خدمات دوران بارداری نیز در حاملگی های ناخواسته، موثر است.

این کارشناس بهداشت خانواده با اشاره به نقش مهم مادران در تحکم و استقرار سلامت خانواده، اظهار داشت: ایفای صحیح این نقش، مستلزم سلامت جسمی و روانی مادران است.

امیریان یادآورشد: با شناخت افراد در معرض خطر، آموزش صحیح و به موقع، هم چنین توسعه طرز فکر مثبت راجع به سلامت باروری، می توان از حاملگی های ناخواسته جلوگیری کرد.

حرکات ورزشی غلط، سلامت زانوها را تهدید می کند

متخصص جراح ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، گفت: حرکات چرخشی شدید، ورزش های غلط و سوانح، مهم ترین علت پاره شدن رباط های صلیبی زانو و آسیب دیدگی این عضو هستند.

علی نیکنام افزود: هر زانو، شامل دو رباط صلیبی قدامی و خلفی است که در اثر حرکات غلط جسمی، دچار  کشیدگی یا پارگی می شود.

وی با بیان اینکه رباط های صلیبی به صورت ضربدری و در داخل زانو قرار دارند، اظهار داشت:  این حالت موجب محافظت از زانو و جلوگیری از حرکت استخوان زانو بر روی استخوان ران می شود.

این جراح متخصص ارتوپد تصریح کرد: ضربه های شدید و ناگهانی خارجی به اطراف زانو، این رباط ها را دچار پارگی یا کشیدگی می کند.

نیکنام با توصیه به محافظت از زانوها در هنگام ورزش و حرکات روزانه یادآور شد: مهمترین راه تشخیص این آسیب، اطلاعات بیمار و معاینه پزشک بوده، همچنین استفاده از روش های تشخیصی مانند رادیوگرافی ساده و ام آر آی نیز موثر است.

ورزش موجب تجربه دوباره زندگی در معتادان می شود

کارشناس واحد مخدر دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، ورزش کردن را در تحمل فشارها و نگرانی های روحی موثر دانست و  گفت: ورزش باعث می شود فرد معتاد، علاقه به زندگی را که در اثر مواد مخدر از دست داده، دوباره تجربه کند.

زهرا فیروزی افزود: دوری از جامعه، یا توقف انجام حرکات ورزشی، خطر بروز علائم افسردگی، اضطراب و ترس را افزایش می دهد.

وی با بیان اینکه افراد برای تسکین این حالات نامتعارف، به مصرف مواد مخدر و ناهنجاری های اجتماعی روی آورند، عنوان کرد:  انجام ورزش های اصولی و صحیح، می تواند ابزاری برای پیشگیری و عدم تمایل به سمت اعتیاد باشد.

این کارشناس واحد مخدر، بیان داشت: ورزش به دلیل تحرک زیاد و فعالیت بدنی، سلامت انسان را تضمین کرده، باعث شادی، نشاط و افزایش اعتماد به نفس، به ویژه در معتادان می شود.

فیروزی تصریح کرد: معتاد به مرور زمان به زندگی بدون مواد عادت کرده و پس از مدتی حاضر نیست جای آن را با مواد مخدر عوض کند.

سومین اردوی بسیج جامعه پزشکی دنا برگزار شد

کارشناس مسئول گسترش شبکه بهداشت و درمان شهرستان دنا، گفت: سومین اردوی جهاد سلامت بسیج جامعه پزشکی شهرستان دنا، در منطقه محروم “درب کلات” برگزار شد.

جواد هارونی افزود: این برنامه، سومین اردوی اعزامی بسیجیان پزشکی شهرستان دنا به مناطق محروم بوده و دو اردوی گذشته نیز در روستاهای توابع “بنستان” برگزار شد.

وی برگزاری مداوم اردوهای بسیج جامعه پزشکی را از وظایف حوزه بهداشت و درمان برای خدمت به مناطق محروم دانست و اظهار داشت: در این اردو که با همکاری سپاه پاسداران کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد، 70 نفر از بیماران منطقه “درب کلات” خدمات دارویی و پزشکی دریافت کردند.

هارونی افزود: مراکز بهداشتی، درمانی “بنستان” و “میمند” در برگزاری سومین اردوی بسیج جامعه پزشکی شهرستان دنا مشارکت داشتند.

مردان بالای 45 سال برای معاینه پروستات به پزشک مراجعه کنند

پزشک شبکه بهداشت و درمان بهمئی گفت:کسانی که سابقه فامیلی بیماری سرطان پروستات دارند، حتی در صورت عدم وجود علائم بیماری، پس از سن 45 سالگی به طور منظم معاینه شوند.

دکتر امیر حاجی رجبی افزود: سرطان پروستات در مراحل اولیه هیچ علامتی ایجاد نمی کند و علایم در مراحل پیشرفته بیماری بروز می یابد.

وی با بیان اینکه بزرگ شدن پروستات باعث مسدود شدن راه خروجی ادرار می شود، اظهار داشت: دردهای استخوانی، بالا رفتن اوره خون، کم خونی و کاهش وزن شدید، مهم ترین علایم نوع پیشرفته سرطان پروستات هستند.

دکتر حاجی رجبی اضافه کرد: تشخیص سرطان پروستات، با معاینه متخصص اورولوژی، انجام آزمایش پی اس ای خون ونمونه برداری پروستات انجام می گیرد.

عدم تشخیص به موقع سرطان پروستات، جان بیماران را تهدید می کند

وی با بیان اینکه عدم تشخیص به موقع سرطان پروستات باعث گسترش این بیماری به سایر نقاط بدن و مرگ حتمی می شود، تصریح کرد: جراحی پروستات، اشعه درمانی، تجویز داروهای هورمونی خاص و خارج کردن بیضه ها در این زمینه مانع از گسترش بیماری می شود.

این پزشک بیان کرد: این روش های درمانی، تنها رشد سلول های سرطانی را متوقف کرده و احتمال عود بیماری پس از چند سال وجود دارد.

سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,260
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 18752
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری