خانه » شهر من » خرده نان‌ها را دور نریزیم، گنجشک‌ها هم گرسنه‌اند!

خرده نان‌ها را دور نریزیم، گنجشک‌ها هم گرسنه‌اند!

روی شاخه نشسته بود و تکان می‌خورد، اصلاً خشک شده بود انگار! نباید تکان بخورد و حرکت اضافه کند که انرژی اضافی مصرف شود.  همان چند دانه خشک را هم خدا ...

روی شاخه نشسته بود و تکان می‌خورد، اصلاً خشک شده بود انگار! نباید تکان بخورد و حرکت اضافه کند که انرژی اضافی مصرف شود. 101-215.jpg

همان چند دانه خشک را هم خدا می‌داند چطور و از بین پس مانده‌های غذای کدام خانه پیدا کرده بود.

حتماً همانطور که نشسته و باد زیر پرهایش داده به روزهای خوش تابستان فکر می‌کند که با بقیه زیر فواره‌ها می‌رفت و آب بازی می‌کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کرمانشاه، بعد زیر هر درخت و گوشه هر پارکی که سر می‌زد کلی دانه ریخته بود، دانه درخت‌ها که وای چقدر هم خوشمزه بودند.

الان هرچیزی هم که روی زمین باشد زیر برف‌ها مدفون شده و یا آن چنان یخ بسته که به زمین چسبیده و او چطور می‌تواند با این منقار کوچک یخش را بشکند و از زمین جدایش کند!

همیشه زمستان اوضاع همین است، نه دانه‌ای پیدا می‌شود و نه مانده غذای حسابی! تازه گربه‌ها هم غذای کمتری دارند و خطر جانی هم تهدیدش می‌کند و همین یک ذره گوشتی هم که به تنش هست تا آخر زمستان از ترس گربه‌ها آب می‌شود.

از بقیه هم خبر ندارد، شاید بعضی از گرسنگی مرده باشند.

فعلاً فقط ترجیح می‌دهد زیر آفتاب نیمه جان زمستان زندگی مجسمه‌ای خود را ادامه دهد تا شاید این یخبندان تمام شود و چیزی برای خوردن پیدا کند.

گاهی هم سری به حیاط و بام خانه‌ها می‌زند شاید کسی نذری داشته و یا دلش سوخته به حال کلاغ‌ها و گنجشک‌ها و کمی گندم برایشان پاشیده که سیر شوند.

در این سرما و زمستان چند هزار پرنده و حیوان گرسنه مانده‌اند و نه می‌توانند گله کنند و زبان بگشایند و نه می‌توانند غذایی برای خود دست و پا کنند.

شاید اگر شکل دهان و منقار و دندانشان یک طور دیگر بود می‌توانستند از غذای جایگزین استفاده کنند. مثلا گنجشک‌ها ته مانده استخوان غذای مردم را بخورند و یا گربه‌ها از برگ درخت و ته مانده نان خشک استفاده کنند. نه هیچ کدام از این خیال بافی‌ها ممکن نیست.

تا بهار نرسد از غذای خوب و شکم سیر خبری نیست.

خوب ما که گاهی ته مانده نان خشک داریم، گاهی برخی غذاهامان داخل یخچال می‌ماند و غیرقابل خوردن و دوریختنی می‌شود. خوب در این میان به فکر گنجشک‌ها و گربه‌ها هم باشیم.

البته فقط گنجشک‌ها و کلاغ‌ها نیستند، زمستان‌ها کرمانشاه حسابی میزبان پرنده‌های مهاجر دیگری هم هست، که اینجا میهمانی می‌آیند و ما باید کمی از آن‌ها پذیرایی کنیم.

به فکرشان باشیم در این سرما و بی‌غذایی، در این یخبندان و گرسنگی، این موجودات کوچک و گرسنه را شاید بتوانیم با ته مانده غذایی که ساده آن را به سطل زباله می‌سپاریم نجات دهیم.

این را معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست استان کرمانشاه از همه ما مردم می‌خواهد.

«کاظم علی‌زاده»، به خبرنگار ایسنا می‌گوید: پرندگان و سایر موجودات، سرمایه‌های ملی ایران و در فصل سرما بیشتر نیازمند توجه و حمایت مردم هستند.

وی ادامه می‌دهد: سال گذشته مقدار زیادی دانه خریداری و در اختیار شهرستان‌های مختلف استان قرار داده شد تا در فصل سرما برای تغذیه حیات وحش استفاده شود.

محدویت مالی علتی است که امسال تهیه دانه برای پرندگان و خصوصاً پرندگان مهاجر را به تاخیر انداخته و علی‌زاده به آن اشاره کرد.

و در پایان از مردم می‌خواهد فراموش نکنند گرسنگی و تغذیه‌ی پرندگان و سایر اعضای حیات وحش را.

سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,341
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 18714

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری