خانه » شهر من » گزارش آسوشیتپرس از آلودگی هوا در تهران

گزارش آسوشیتپرس از آلودگی هوا در تهران

نیاوفر محمدی که دانشجو است می گوید: سرم درد می کند و دائما احساس خستگی می کم. من سعی می کنم که بیرون نروم اما در حالیکه سعی می کنم در اتاقم درس بخوانم، بازهم بوی الودگی را حس می کنم.

آسوشیتپرس نوشت: شهروندان تهرانی ماسک بر دهان می زنند تا از خود در مقابل میزان بالای الودگی که به خطری سالانه تبدیل شده، محاظت کنند. 

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، مسئولان ایرانی در تهران و دیگر شهرهای بزرگ نزدیک به یک هفته از شهروندان خواستند که در منزل بمانند یا به مناطق پایین شهر رجوع نکنند و اعلام کردند که بیرون رفتن در این شرایط برابر با خودکشی است.

روز یکشنبه هفته پیش، مدارس،  دفاتر دولتی، دانشگاه ها و بانک ها پس دستور دولت مبنی بر تعطیلی آنان به مدت 5 روز باز شد.

در این شرایط خیابان های شلوع تهران به شدت خالی از خودرو و انسان شده بود.

آزاده، هنرمندی 32 ساله در حالیکه از پنجره ی به بیرون نگه می کند می گوید: انگار خدا رویش را از ما برگزدانده است.

ازاده در این روز تنها نوک برج های مسکونی و برج های میلاد را می تواند در دوردست مشاهده کند. غروب افتاب به شکل یک سکه ی زرد رنگ که توسط دودی سیاه پوشانده شده بود درامد.

هر سال زمانی که هوای سرد و روزهای بدون وزش باد سر می رسد و دود خودروها و کارخانه جات در آن به دام می افتد الودگی هوا شدت پیدا می کند.

بر اساس اماره سازمان بهداشت جهانی، سه شهر ایران در میان 10 شهر الوده نخست جهان قرار دارند.

بسیاری از شهرهایی که مشهور به محرومیت از هوای پاک هستند( ب مانند مکزیکو ستی، شانگهای و بانکوک) در مقایسه با تهران هوای تمیز تری دارند.

گزارشی که اداره کنترل کیفیت هوای تهران منتشر کرده قسمت هایی را خالی گذاشته بود که براساس آن باید اطلاعاتی در خصوص میزان بنزین و سرب در هوا ارئه دهد . اما این گزارش اعلام نمود که تهران در سال 2009 بیش از 300 روز پاک را تجربه کرده اما این میزبان در سال 2011 به کمتر از 150 روز تقلیل یافته است.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب،  دولت در تهران مقررات سنگین ترافیکی برقرار کرده است.

براساس این طرح نیمی از از سه و نیم میلیون خودرو در تهران مجاز به ورود به خیابان ها نیستند.

به نوشته آسوشیتدپرس، طرح های دیگر برای مقابله با الودگی ها واقع گرایانه نبوده است.

افرادی گه در تهران زندگی می کنند و قادر به ترک شهر به مقصد خانه ی ییلاقی خود در شمال نیستند، تنها باید منتظر ورزش باد باشند!

نیاوفر محمدی که دانشجو است می گوید: سرم درد می کند و دائما احساس خستگی می کم. من سعی می کنم که بیرون نروم اما در حالیکه سعی می کنم در اتاقم درس بخوانم، بازهم بوی الودگی را حس می کنم.

ازاده که هنرمند است نیز می گوید: الودگی واقعا مرا عصبانی می کند. ما باید درمانده منتظر باد باشیم تا بلکه بوزد و هوا را تمیز کند. این نشان می دهد که ما قدرت خود برای کنترل زندگی هایمان را از دست داده ایم.

دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,914
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 18532
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری