خانه » بازار » راه‌های تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

راه‌های تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

این روزها اگر بخواهید كت،كیف یا كفشی با چرم طبیعی بخرید باید هزینه زیادی را متحمل شوید. وقتی یك كت یا كیف یا بارانی با قیمت بالایی می‌خرید باید از آن مراقبت بیشتری كنید تا هم عمرش و هم زیبایی آن را حفظ كنید

 

به گزارش خبرنگار بازار باشگاه خبرنگاران این روزها اگر بخواهید كت،كیف یا كفشی با چرم طبیعی بخرید باید هزینه زیادی را متحمل شوید. وقتی یك كت یا كیف یا بارانی با قیمت بالایی می‌خرید باید از آن مراقبت بیشتری كنید تا هم عمرش و هم زیبایی آن را حفظ كنید اما نگهداری چرم تكنیك‌های خاصی دارد؛ تكنیك‌هایی كه هركدام می‌توانند سال‌ها به عمر البسه چرم بیفزایند، به همین دلیل به سراغ یك كارشناس چرم‌ رفتیم تا رازهای نگهداری چرم را از او بپرسیم .

كهنه‌ترها،  مرغوب‌ترهستند

چرم مثل فرش دستباف است یعنی هرچه بیشتر كار می‌كند مرغوب‌تر و زیباتر می‌شود. هیچ‌وقت یك كت چرم 10ساله قابل مقایسه با یك كت چرم نو نیست، چون انعطاف‌پذیری به‌دست می‌آورد  كه این خاصیت را كت نو ندارد. افرادی هستند كه اعتقاد دارند، چرم هرچه كهنه‌تر باشد زیباتر است و حتی در بعضی از جاهای دنیا تكنیك‌هایی را به كار می‌برند كه چرم نو، كهنه به نظر برسد.  جالب است بدانید، وقتی 2 نفر در یك زمان یك‌ محصول یكسان را می‌خرند، این محصولات بعد از چند سال كاملا متفاوت به‌نظر خواهند رسید و دیگر به هم شبیه نخواهند بود و هركدام به نوعی زیبا به نظر می‌رسند. اگر چرم طبیعی به درستی مراقبت شود بین 10 تا 15 سال دوام خواهد داشت.

دشمنان چرم را بشناسید

چرم باید از برخورد با هرشیء ‌تیز محافظت شود چون در صورتی كه روی آن خراشی بیفتد، دیگر قابل بازگشت نخواهد بود.لكه ناشی از خودكار هیچ‌گاه از روی چرم پاك نخواهد شد و روی آن اثر ماندگار دارد، بنابراین باید حواس‌تان باشد كه هیچ گاه نوك خودكار را به البسه چرم خود نزدیك نكنید.عطر، اسپری و  ادكلن را نباید مستقیم روی البسه چرمی ،جیرو نبوك زد.به هیچ وجه نباید البسه چرم را در ماشین لباسشویی شست، چون پودر لباسشویی و آب می‌توانند كاملا چرم را خراب كنند.سعی نكنید لكه‌های خیلی عمیق یا لكه‌هایی كه به سختی پاك می شوند را خودتان برطرف كنید، در این مواقع بهتر است از شخصی متخصص یا فروشگاهی كه چرم را از آن خریداری كرده‌اید راهنمایی بخواهید و خودتان برای  پاك كردن لكه یا رنگ روی چرم از هیچ نوع حلالی استفاده نكنید.

رابطه چوب لباسی و چرم

چرم طبیعی حتما باید از چوب‌لباسی آویزان شود به خصوص اگر قصد دارید مدتی از آن استفاده نكنید، چون اگر چرم را از جای تیزی آویزان كنید ممكن است چرم شكل اصلی خود را از دست بدهد و این تغییر شكل دیگر قابل برگشت نیست. برای نگهداری چرم هم بهتر است دمای محیط بین 25 تا 30 درجه باشد.

   چگونه چرم طبیعی را از چرم‌ مصنوعی تشخیص دهید؟

1. اولین توصیه این است كه سعی كنید چرم را از فروشگاه‌های معتبر خریداری كنید چون این روزها چرم‌های وارداتی و بی‌كیفیت خیلی زیاد شده‌اند حتی به بعضی از آنها اسانس چرم زد ه‌اند و كاملا بوی چرم را می‌دهند بنابراین نمی‌توان از روی بو، چرم طبیعی را تشخیص داد.(حتی ممکن است چرم های فوق از پوست حیوانات حرام یا حیوانات حلال، با ذبح غیراسلامی باشند)

2. وقتی به قسمت‌های مختلف چرم طبیعی دست بزنید چرم یكدست نیست یعنی بعضی جاها نازك است و بعضی جاها ضخیم‌ است. چون قسمت‌های مختلف پوست دام ضخامت‌های متفاوتی دارند. در حالی كه چرم مصنوعی چون با دستگاه درست می‌شود كاملا حالت یكدست دارد.

3. وقتی چرم طبیعی را زیر نور بگیرید به‌طور یكدست نور را منعكس نمی‌كند و بعضی جاهای چرم مات و بعضی جاها براق به نظر می‌رسد.

باران را با کف شامپو بچه بشویید

باران‌های آلوده‌ای كه این روزها در تهران كم نیستند می‌توانند حسابی به لباس‌های چرم شما آسیب برسانند، اگر به‌طور ناگهانی در باران شدیدی گرفتار شدید، باید خیلی زود با یک اسفنج آغشته به کف شامپو بچه، باران آلوده را از روی چرم پاك کرده و بعد خشك كنید. البته باید حواس‌تان باشد كه پشت چرم نباید به هیچ وجه خیس شود چون انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد، به‌طور کلی بهتر است در روزهای بارانی از پوشیدن چرم خودداری كنید تا مبادا درون آن خیس شود.

چگونه چرم را بشویید

همان‌طور كه گفتیم به هیچ وجه نباید چرم را در ماشین لباسشویی شست بلكه البسه چرم خود را به یك خشكشویی معتبر بسپارید. (یعنی مطمئن باشید یك متخصص شست‌وشوی چرم در آنجا وجود داشته‌باشد)، در خانه نمی‌توان چرم را شست چون اگر به پشت چرم آب برسد چرم نرمی و لطافت خود را از دست می‌دهد و دیگر همچون گذشته انعطاف‌پذیری نخواهد داشت و خشك می‌شود. اگر هم آستر كت چر‌م‌تان كثیف شد بهترین كار این است كه آستر را عوض كنید چون چرم فقط روشویی می‌شود. گردو غبار دشمن چرم است و شما باید هر چند وقت یك‌بار روی آن را تمیز كنید. برای این ‌كار كافی است كه یک قاشق مرباخوری شامپو بچه را با آب ولرم(CC 250 ) و 3تا4 قطره سرکه مخلوط كنید و  آرام روی چرم بكشید و سپس با آب معمولی شامپوها را پاك كنید و بعد با یك پارچه خشك كنید.در نهایت می‌توانید با واكس‌های معمولی روی چرم را ماساژ دهید.

یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,212
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 18288
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری