خانه » علمی » تولید موهای ریز موجود در گوش برای احیای شنوایی

تولید موهای ریز موجود در گوش برای احیای شنوایی

محققان موفق شدند برای نخستین بار به منظور احیای شنوایی در افراد ناشنوا، موهای ریز موجود در گوش که صداها را تشخیص می دهند، تولید کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، این ...

محققان موفق شدند برای نخستین بار به منظور احیای شنوایی در افراد ناشنوا، موهای ریز موجود در گوش که صداها را تشخیص می دهند، تولید کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این دانش پژوهان دارویی را به موش های آزمایشگاهی ترزیق کردند که منجر به خلق موهای جدید در این موش ها شد.

اگرچه شنوایی معمولی در این موش ها احیا نشده است اما آنها از ناشنوایی مطلق به مرحله ای رسیدند که می توانند صداهایی مانند صدای به هم خوردن در یا ترافیک را بشنوند.

محققان این یافته را بسیار هیجان انگیز توصیف می کنند اما هشدار می دهند هنوز تا درمان ناشنوایی در انسان به این شیوه راه زیادی مانده است.

برای شندین باید امواج صوتی به سیگنال های الکتریکی تبدیل شوند تا مغز بتواند آنها را درک کند. نخستین گام در این فرایند در اعماق درونی گوش داخلی روی می دهد که در آن، لرزش ها صوتی موهای ریزی را می لرزانند و این لرزش موجب تولید سیگنال های الکتریکی می شود.

اغلب مشکلات مرتبط با شنوایی نتیجه آسیب رسیدن به این موها است.

محققان دانشکده پزشکی هاروارد و موسسه چشم و گوش ماساچوست به بررسی موشهایی پرداختند که کاملا ناشنوا بودند و در واقع هیچ مویی در گوش آنها وجود نداشت.

آنها از دارویی برای هدف قرار دادن سلول هایی استفاده کردند که معمولا حامی این موها هستند. این دارو، سرنوشت سلول ها را متحول کرد و موجب شد ژنهای موجود در این سلول ها به گونه ای تغییر کند که سلول را به سلول مویی تبدیل کنند.

دکتر “آلبرت اج” یکی از پژوهشگران این طرح گفت: پیش از این، احیا و رویاندن دوباره این سلول های مویی در پستانداران بالغ امکان پذیر نبود، از این رو، یافته جدید بسیار هیجان انگیز است و برای نخستین بار نشان می دهد این کار شدنی است.

اسکن های مغزی این موش های آزمایشگاهی نشان داد آنها توان شنیدن برخی صداها را یافته اند.

اج افزود: این پژوهش بهبود و پیشرفت کوچکی است. چراکه این موش ها می توانند صداهای بلند را در فرکانس های پایین مانند به هم خوردن در یا ترافیک را بشنوند و این قطعا یک شنوایی معمولی نیست.

پیشرفت های مشابهی در سال 2012 با استفاده از سلول های بنیادی به دست آمد. در آن مطالعه، ارتباط بین موهای ریز گوش داخلی و مغز از بین رفته بود و سلول های بنیادی توانستند اعصاب جدیدی ساخته و ارتباط مغز و گوش دوباره احیا شود.

اما در این بین، احیا و رویاندن دوباره موهای ریز گوش یک چالش بزرگ بود.

نتایج این تحقیقات در نشریه Neuronمنتشر شده است.

شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,136
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 18190
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری