خانه » سینما و فیلم » امینی: با ارائه فصلی بودن سریال «میلیاردر» در تلویزیون بدعت گذاری کردیم

امینی: با ارائه فصلی بودن سریال «میلیاردر» در تلویزیون بدعت گذاری کردیم

گروه تلویزیون/کارگردان سریال «میلیاردر» در نشست نقد و بررسی این سریال پاسخ به خبرنگار سینماپرس در خصوص نحوه تولید این مجموعه تلویزیونی به صورت فصلی عنوان کرد: می خواستیم با ارائه این مجموعه به صورت فصلی در تلویزیون نوعی بدعت گذاری کنیم زیرا که در تمام دنیا سریال ها به این صورت ساخته می شود.

به گزارش خبرنگار تلویزیون سینماپرس،نشست نقد و بررسی سریال «میلیاردر» با حضور علیرضا امینی کارگردان، رامین عباسی زاده تهیه‌کننده، سحر مصیبی مدیر تولید، نوید میهن دوست نویسنده و سامان گوران و علیرضا کمالی از بازیگران این سریال در فرهنگسرای رسانه برگزار شد. 

این نشست که بیشتر قرار بود به نقد و بررسی و کارشناسی سریال «میلیاردر» و دریافت پیشنهاد برای نگارش و تولید فصل دوم آن برگزار شود به حاشیه هایی در خصوص اوضاع نا به سامان سینمای ایران و تولد سامان گوران گذشت.

شرایط سینما ایده آل نیست

نیما حسنی نسب که مجری گری این نشست را بر عهده داشت در ابتدا از علیرضا امینی خواست تا در خصوص اوضاع نابه سامان سینما و کارکردن در تلویزیون توضیحاتی را ارائه دهد که در ادامه این بحث امینی افزود: شرایط سینما و اوضاع آن جالب و ایده آل نیست و من شخصا ترجیح می دهم تا مدتی در این فضا کار نکنم نحوه و دلیل ورود من نیز به سریال «میلیاردر» این بود که با پیشنهاد عباسی زاده در این شرایط خواستار این شدم تا تجربه جدیدی را با انجام این کار به دست آورم اما کارم در تلویزیون جدی نیست اما وقتی قرار است کاری را انجام دهم، جدی کار می‌کنم. متن و شرایط مالی سریال «میلیاردر» برایم ایده آل بود و با انجام این کار می‌توانستم تجربه‌های زیادی به دست بیاورم.

ساخت سریال «میلیاردر» تجربه‌ی ام را به اندازه 10 فیلم سینمایی بالا برد

این کارگردان سینما و تلویزیون در خصوص وضعیت فیلم سازی در سینما بیان کرد: در سینما باید از جیبت مایه بسازی و بعد از دریافت پروانه ساخت تازه آغاز راه است و باید 14 ماه هم بدوی و در نهایت فیلمت قلع و قمع می‌شود و جلوی فیلم بعدی‌ات را می‌گیرند.در چنین شرایطی من ترجیح دادم کاری کنم که حداقل تجربه کاری مفیدی به دست بیاورم. چنین کاری به من ضربه نمی‌زند و متعلق به گروه قشر خاصی هم نبود این سریال تجربه‌ی من را به اندازه 10 فیلم سینمایی بالا برد.

امینی همچنین از تایید نشدن فیلمنامه‌ی جدیدش به «نام بلوک 9، خروجی 2» خبر داد و گفت: 13 ماه وقت صرف کردم و چهار بار این فیلمنامه را بازنویسی کردم که در نهایت هفته گذشته به من خبر دادند که فیلمنامه‌ام رد شده است ولی من تصمیم دارم این فیلم را حتی اگر در خارج از کشور بسازم.

برخی برای پر کردن قصه مجبور می شوند تا مخاطب را به زور بخندانند

امینی در ادامه در پاسخ به مجری برنامه در خصوص اینکه چطور شد که «میلیاردر» به سمت لودگی و سخفیف بودن کشیده نشد، توضیح داد: از ابتدا می دانستیم که قرار است کاری را بسازیم که کمدی اجتماعی باشد، عمدتا آثار طنز به ورطه لودگی می رود که اینها مخاطب را پس از مدتی خسته می کند. سازندگان آثار طنز از ابتدا فکر نمی کنند که قصه ای که قرار است بسازند توانایی اینکه 2 هزار دقیقه باشد را ندارد به همین دلیل قصه کم می آورند و مجبور می شوند برای پر کردن آن به اجبار مخاطب را بخندانند.در حالیکه مسیر «میلیاردر» از ابتدا مشخص بود و به این ورطه کشیده نشد.

وی در خصوص ایجاد فضای کمیک در طنز «میلیاردر» توضیح داد: خود من کارگردانی و بازیگری تئاتر خواندم و می‌دانم یکی از سخت‌ترین کارها طنز است. من روی صحنه تئاتر کمدی‌های جدی را تجربه کرده‌ام در سینما هم در همان نخستین کارم با رگه‌هایی از طنز استفاده کردم. مرز بین کمدی و لودگی بسیار جدی است و این مساله تنها چیزی بود که من را وسوسه کرد تا به سمت «میلیاردر» بروم و تجربه کنم.اگر در «میلیاردر» بازیگر می خواست همان چیزی که در دیالوگ نوشته شده را بگوید به سمت لودگی پیش می رفت.هر گاه احساس می کردم بازیگر در حال تلاش برای نداندن مخاطب است به وی تذکر می دادم.

امینی در پاسخ به خبرنگار سینماپرس در خصوص نحوه تولید این فیلم به صورت فصل بندی عنوان کرد: می خواستیم با ارائه این مجموعه به صورت فصلی در تلویزیون نوعی بدعت گذاری کنیم زیرا که در تمام دنیا سریال ها به صورت فصلی ساخته می شود.

امینی نیز در خصوص استفاده از حجم زیادی از فیلم برداری به صورت دوربین روی دست بیان کرد: ما تنها در 20 درصد از کل مجموعه تلویزیونی«میلیاردر» با دوربین روی دست تصویر گرفتیم.

تغییر عوامل سریال»میلیاردر» به نفع بیت المال هم شد

عباسی زاده نیز در ادامه نشست در خصوص حاشیه های ایجاد شده در خصوص تغییر نام و کارگردانی و عوامل سریال «میلیاردر» اظهار داشت:ایده و طرح اولیه سریال «میلیاردر» مدتها در ذهنم بود و از ابتدا نیز سعی و تلاشم بر این بود تا کاری را بشازم که برای مخاطبان جذاب و پر بیینده باشد.انتخاب کرامتی نیز به این دلیل بود که فکر می کردن با تفکر من همراه هستند اما آنچه که برآیند و خروجی کار نشان می داد قابل قبول نبود و نشان می داد که قرار نیست اتفاق خوبی رخ دهد و اگر با همین روند کار ساخته می شد در همان 8 قسمت اول ما مخاطبانمان را از دست می دادیم و من مطمئن بودم نمی توانسیتم حتی 5 درصد مخاطب جذب کنیم، نظر کرامتی این بود که در این روزها حال هیچ کس خوب نیست و کسی نمی تواند اثر خوب تولید کند و در کل گروه قبلی انگیزه کافی نداشتند که من در نهایت تصمیم به تغییر کارگردانی گرفتم و بر این معتقدم که این کار نه تنها بیت المال را اسراف نکرد بلکه باعث شد همان پولی که صرف شده به جیب بیت المال باز گردد و منفعت هم داشته باشد.

وی ادامه داد: دلخوری و ناراحتی ای که برای کرامتی نیز پیش آمده بود در کانون کارگردانان مطرح شد که آشتی کردیم و مساله تمام شد.

عباسی زاده در بخشی از صحبت هایش با اشاره به اینکه در ساخت «میلیادر» حتی من قصد دارم بخشی از آن را به صورت موزیکال بسازم، ادامه داد: تنها یکی از سکانس های این مجموعه دچار ممیزی شد که آن نیز بدآموزی داشت ولی در کل مدیر شبکه حمایت های زیادی از ما در ساخت این سریال کرد.

فیلم نامه «میلیاردر» را 9 بار بازنویسی کردیم

میهن دوست، نویسنده سریال «میلیاردر» در اعتراض به صحبت های مجری برنامه که تلویزیون عرصه مناسبی برای کار کردن نیست، افزود: ساختن اثر خوب به خودمان بستگی دارد و همه چیز در دست ماست، شاید در سینما هم اوضاع خیلی خوب نباشد که دلیل این اتفاق نیز به خود ما برمیگردد.

وی در ادامه گفت: فیلم نامه «میلیاردر» را 9 بار بازنویسی کردیم و متن انرژی فوق العادی برای ساخت یک اثر خوب را داشت. بهمن ماه سال گذشته بود که طرحی از بابک کائیدان و رامین عباسی‌زاده به من رسید. سعی کردیم با وسواس روی آن کار کنیم و ریتم تندی داشته باشیم که از کارهای معمول تلویزیون فاصله بگیرد در مقطعی هم اختلاف‌نظرهایی به وجود آمد که سعی کردیم با سعه‌ی صدر جلو برویم.

سحر مصیبی، مدیر تولید سریال«میلیاردر» نیز در خصوص تغییر عوامل این سریال بیان کرد:بعد از اعلام تصمیم برای تغییر کارگردان در عرض سه هفته کلیه کارهای مربوط به دکور، بازیگران و عوامل را انجام دادیم که کار سنگینی بود در واقع در سه هفته پیش تولید «میلیاردر» را به پایان رساندیم.

برخی نسبت به حضور من در «میلیاردر» جبهه گرفتند

سامان گوران، بازیگر نقش بهادر در سریال «میلیاردر» هم با اعلام 19دی ماه به عنوان روز تولدش ادامه داد: روز تولدش است گفت: بعد از خنده‌بازار منتظر این بودم که جایگاه خودم را تثبیت کنم و با پیشنهادها خیلی محتاطانه عمل می‌کردم. برای «میلیاردر» تنها خواستم شانس خودم را امتحان کنم که با اعتمادی که گروه کارگردانی به من کرده بود انگیزه مضاعفی برای انجام این کار در من به وجود آمد و تمام تلاشم بر این بود که به کار ضربه نزنم و جلوی پیشرفت گروه را نگیرم در واقع می خواستم جواب اعتماد دوستان را بدهم. همه‌ی اینها در حالی بود که خیلی‌ها نسبت به حضور من جبهه گرفتند ولی سعی کردم از این حواشی فاصله بگیریم.

شخصیت بهادر از وجه های زیادی به خود من نزدیک است

گوران در توضیح نقش بهادر گفت: شخصیت بهادر از وجه های زیادی به خود من نزدیک است، بهادر غم زیادی در دلش دارد که این وجه اشتراکی با شخصیت واقعی من است. به همین دلیل به دلیل تطبیق این شخصیت با شرایط خودم دیگر توان طنزپردازی نداشتم و قرار هم نبود شخصیت بهادر طنز باشد اما در لایه های ارتباطی وی با دیگران و نحوه برخوردش طنز نهفته ای وجود دارد. در بعضی از قسمت ها من در حال اضافه کردن بار قلدری به شخصیت بهادر بودم که با تذکر گروه مواجه شدم.

گوران در خصوص ورودش به سریال «میلیاردر» و نحوه آشنایی با شریفی نیاتوضیح داد: من در حال پرواز به کش بودم که در هواپیما شریفی نیا را دیدم ، اواخر پرواز متوجه نگاه های شریفی نیا شدم که از من پرسید کجا می‌روی و چه کار می‌کنی خواست با هم قراری بگذاریم من در فرودگاه برای او درد و دل کردیم و در چند شبی که آنجا بودیم با هم به کنسرت هم رفتیم. او به من گفت تهران که رسیدی به من زنگ بزن و بعد از اینکه نقش را توضیح داد گفت تو نابغه‌ای؛ من فکر کردم خودم را می‌گوید گفت تو نه، کاراکتری که قرار است بازی کنی نابغه است. ولی تو هم در کار خودت تبدیل به نابغه می‌شوی.

در مجموعه «میلیاردر» ملبس به لباس طنز بودیم

علیرضا کمالی بازیگر نقش«منصور» در سریال میلیاردر نیز گفت: در ابتدای دعوت از من در این سریال فکر می کردم قرار است کار جدی انجام دهم. در «میلیاردر» کارگردان تلاش می کرد بازیگران به سمت بداهه گویی و لودگی کشیده نشوند و طوری نباشد که وقتی تیتراژ آغاز می شود بیننده این حس را داشته باشد که قرار است تنها خندانده شود. بلکه ما در این مجموعه ملبس به لباس طنز بودیم. یعنی یک طنز اجتماعی را مطرح می‌کردیم که آسیب‌های اجتماعی را هم در خودش داشت. ما باید روی لبه‌ی این تیغ حرکت می‌کردیم و به سمت لودگی نمی‌رفتیم.

وی در خصوص شخصیت «منصور» افزود: مطمئناً آدم هایی که به این شخصیت نزدیک هستند از دیدن وی در این سریال نمیخندند، ما در «میلیاردر» بحث ها و مشکلات جدی که در کارهای جدی به دلیل وجود خط قرمزها نمی توان مطرح کرد را بیان کردیم.من مدعی هستم که در هر سکانس از میلیاردر تمامی افراد گروهی پویایی داشتند.

در پایان نشست عباسی زاده در پاسخ به پرسش مجری در خصوص صحبت های شریفی نیا با یکی از رسانه ها مبنی بر دیده نشدن سریال «حریم سلطان» به دلیل پخش «میلیاردر» توضیح داد:اوضاع ماهواره خانواده‌ها را نگران کرد این مساله دغدغه ای برای شریفی‌نیا نیز بود. اتفاق دیگر این بود که همزمان با پخش سریال ما سریال «حریم سلطان» به دلیل مشکل گویندگانش قطع شد و کار ما این اقبال را داشت که بتواند از سوی مخاطبان دیده شود.

چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 2,769
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 17993
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری