خانه » موسیقی » جشنواره بیست و هشتم موسیقی فجر با وعده‌های تازه برگزار می‌شود

جشنواره بیست و هشتم موسیقی فجر با وعده‌های تازه برگزار می‌شود

28 امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر از 25 بهمن ماه تا اول اسفندماه سال جاری با حضور چهار گروه خارجی از کشورهای آلمان، فرانسه، اسپانیا و هلند و 53 گروه داخلی در تالارهای وحدت ، خانه هنرمندان، سالن رودکی، برج میلاد ، سالن پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی و فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه فرهنگ و هنر ـ در نشست خبری 28 امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر که امروز سال 10 در تالار وحدت برگزار شد ، ابتدا دبیرکل جشنواره گفت: «جشنواره امسال با رویکردی متفاوت و نگاه ویژه به نسل جوان کار خود را آغاز کرده است. رایزنی ها و کارهای اجرایی آن را از اردیبهشت‌ماه شروع کرده‌ایم و یکی از مهمترین کارهایی که انجام شده، افزودن بخش استعدادهای جوان و نسل دیگر به بخش‌های جنبی جشنواره است. در بخش استعدادهای برتر(درخشان) جوان‌هایی دست چین شده‌اند و توانستیم 17 نفر را که استعدادها ویژه‌ای دارند و در جشنواره‌های پیشین نیز رتبه آورده‌اند ، زیر پوشش بنیاد نخبگان ببریم.» 
حسن ریاحی ادامه داد: «با توجه به حساسیت بخش بین الملل و محدودیت‌هایی که امسال در برگزاری این جشنواره داشتیم دعوت از گروه‌ها خلاصه‌تر شده‌است و گروه‌هایی در جشنواره حاضر می‌شوند که حرف تازه‌ای در موسیقی داشته باشند.»
وی افزود: «برنامه‌ها در شش تالار اجرا می‌شود. تالارهای اجرای کنسرت‌ها، خانه هنرمندان، سالن رودکی، تالار وحدت، برج میلاد، سالن پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی هستند.»
وی گفت: «70 گروه داخلی برای حضور در جشنواره اعلام آمادگی کردند که از این تعداد تنها 57 گروه در جشنواره حاضر می‌شوند. مجبور شدیم تعدادی از گروه‌ها را به خاطر محدودیت، از برنامه جشنواره حذف کنیم.»
ریاحی پخش فیلم‌های کوتاه و بلند هنری درباره موضوعات موسیقی را از جمله موارد افزوده شده به جشنواره برشمرد.
پس از آن «رامین صدیقی»، مسول امور بین الملل جشنواره و نمایش فیلم گفت: «جشنواره امسال برخلاف نظراتی که منتشر شد هیچگونه مشکلی ندارد. در فراخوانی که در اردیبهشت‌ماه سال جاری یعنی 3 ماه زودتر از زمان پیش‌بینی شده به نظر عموم رسید از گروه‌های داخلی و خارجی دعوت به عمل آمد و با توجه به استقبال خوب گروه‌ها ، یک ماه نیز این زمان تمدید شد.»
وی افزود: «جشنواره امسال شامل بخش اصلی، که خود شامل چهار زیر‌مجموعه می‌شود، بخش جنبی، استعدادهای درخشان، نسلی دیگر، بین‌الملل و پاپ برنامه‌ریزی شده است.»
صدیقی اعلام کرد که هماهنگی با سالن‌ها انجام شده است. و در مجموع کارهای اجرایی جشنواره را از لحاظ زمان‌بندی مناسب و قابل قبول برشمرد.
مسوول بین‌الملل جشنواره گفت: «سعی کرده‌ایم از تمامی استان‌های کشور گروه‌ها را انتخاب کنیم که 11 استان در برنامه امسال حاضر می‌شوند.»
وی ادامه داد: «57 گروه غیرتکراری، در 10 سانس و در شش روز برنامه‌های جشنواره را اجرا می‌کنند.»
صدیقی بخش تجلیل از استادان به نام موسیقی را در این دوره از جشنواره حائز اهمیت خواند.
رویکرد جشنواره موسیقی فجر بر کیفیت است
در ادامه، علی ترابی دبیر اجرایی جشنواره گفت: «تکیه ما بر کیفیت و نه کمیت است. هرچند امسال، کمیت کاهش پیدا کرده است اما سعی کرده‌ایم موسیقی را به گوش علاقمندان برسانیم.»
ترابی افزود: «استقبال خوبی که سال گذشته از جشنواره شد ما را بر آن داشت تا هنرمندان رده بالا را برای اجرای موسیقی انتخاب کنیم. رایزنی‌هایمان را از اردیبهشت ماه شروع کردیم و با اغلب گروه‌ها نیز به توافق رسیده‌ایم.»
ترابی مهمترین اجرای خارجی امسال را اجرای گروه کوارتت تارکوفسکی متشکل از هنرمندانی از آلمان و فرانسه خواند و یادآور شد هنرمندان قابلی در جشنواره امسال حضور پیدا می‌کنند.
وی حضور هنرمندان به نام دیگر را از کشورهای هلند و اسپانیا از نقاط مثبت جشنواره خواند.
ترابی افزود: «گارسیو فونز از کشور اسپانیا تکنوازی کنترباس را با تکنیک آرکو اجرا می کند و پیانیست هلندی نیز به اجرای بی‌نظیری از برنامه‌اش خواهد پرداخت.»
وی گفت: «در بخش اجرای ویژه آثار علیرضا مشایخی به اجرا درمی‌آید.»
دبیر اجرایی جشنواره موسیقی اضافه کرد: «پخش فیلم از جمله بخش های افزوده شده به جشنواره امسال است که در شش روز ، فیلم‌های مستند ایرانی و خارجی با موضوع موسیقی به نمایش در می‌آیند.»
ارکستر ملی و ارکسترسمفونیک تهران زیرمجموعه ارکسترهای ملی ایرانی نمی‌شوند
در ادامه نشست خبری، مسوولان جشنواره به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
رامین صدیقی مسوول بخش بین الملل و نمایش فیلم جشنواره، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر ادغام ارکسترملی و اکستر سمفونیک تهران گفت: «ادغام این دو ارکستر، شایعه‌ای بیش نیست. هرچند که تعدادی از نوازندگان این دو ارکستر با هم مشترک‌اند. اما هیچ مدرکی مبنی بر ادغام آن وجود ندارد.
حسن ریاحی دبیرکل جشنواره موسیقی فجر نیز در بخش دیگری از سوالات خبرنگاران در باره عدم اتفاقی جدید در جشنواره امسال یادآور شد: «مخاطبان جشنواره، همواره دو گروه هستند. یکی گروه‌هایی هستند که به موسیقی نگاه تخصصی و علمی دارند و گروه دیگر شامل افرادی می‌شوند که شنونده و علاقمند به موسیقی‌اند. وقتی نام جشنواره می‌آید ما وظیفه داریم نظر هر دو گروه را تامین کنیم.»
وی اضافه کرد: «در بخش تخصصی موسیقی؛ آهنگ‌سازی و پایان نامه‌های جوانان، از لحاظ علمی پیشرفت قابل قبولی داشته است.»
رامین صدیقی درخصوص استعفای “سیدمحمد میرزمانی” مدیرکل دفتر موسیقی گفت: «استعفای وی همانگونه که خود نیز اعلام کرده‌اند به بیماری‌اش مربوط می‌شود و هیچ دلیل دیگری در این امر دخیل نیست.»
هیات داوران جشنواره
حسن ریاحی هیات داوران جشنواره را متشکل از استاد نریمان، شریف لطفی، راغب و عده‌ای دیگر خواند و اعلام نهایی هیات داوران را به هفته آینده موکول کرد.
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,412
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 17951
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری