خانه » سلامت » تاثیر آلودگی هوا در پیری پوست و ریزش مو

تاثیر آلودگی هوا در پیری پوست و ریزش مو

 یک متخصص پوست و مو با اشاره به آلودگی‌های اخیر هوای شهرهای کشور گفت: این آلودگی‌ها تنها منجر به بیماری‌های داخلی نمی‌شود بلکه بر پوست و مو نیز تاثیرهای ناخوشایندی ...

 یک متخصص پوست و مو با اشاره به آلودگی‌های اخیر هوای شهرهای کشور گفت: این آلودگی‌ها تنها منجر به بیماری‌های داخلی نمی‌شود بلکه بر پوست و مو نیز تاثیرهای ناخوشایندی دارد.
علی اصیلیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آلودگی هوا می‌نواند باعث خشکی پوست، خارش، اگزمای دست و صورت، اگزمای پلک، کهیر، تشدید جوش‌های آکنه‌ای صورت، خشکی حاشیه لب‌ها و بینی و نمایان‌شدن لکه‌های تیره در سطح پوست و ریزش مو شود.

وی افزود: تماس مستقیم و مداوم پوست با آلاینده‌هایی چون آرسنیک، گوگرد، سرب و ریزگردهای معلق در هوا به بروز انواعی از حساسیت‌های پوستی منجر می‌شود که پس از یک یا دو هفته درمان نیز بهبود پیدا نمی‌کند و خطر بروز این نوع حساسیت‌های پوستی در کودکان بیشتر از بزرگسالان است.

آلودگی هوا و پیری زودرس پوست

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه یکی از دلایل پیری زودرس پوست آلودگی هواست، تاکید کرد: این واکنش‌ها به دلیل آن است که آلودگی هوا باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد در پوست می‌شود که مولکولی فاقد پوسته الکترونی کامل است و به همین دلیل عکس‌العمل شیمیایی آن شدید است.

وی ادامه داد: رادیکال آزاد در این حالت شبیه مهاجمی است که به سلول‌های سالم حمله کرده، آنها را از میان برمی‌دارد و اگر جبران‌کننده‌ای در برابر آن نباشد سلول‌ها از میان رفته و پوست به مرور زمان دچار آسیب‌های مختلف شده و پیر می‌شود.

ساخت ناقض ویتامین دی در روزهای آلوده

اصیلیان با اشاره به اینکه افزایش آلاینده‌های هوا و کاهش ضخامت لایه ازن منجر به تابش اشعه مضر ماوراءبنفش بر پوست و بروز سرطان‌های پوستی می‌شود، گفت:  گرچه درصدی از ساخت ویتامین دی در بدن تحت تاثیر اشعه ماوراء خورشید صورت می‌گیرد، اما این میزان باید بسیار محدود باشد در حالی که در روزهای آلوده با افزایش جذب اشعه‌های‌ بنفش توسط پوست، ساخت ویتامین دی نیز به درستی انجام نمی‌شود.

رابطه مستقیم ریزش مو و آلودگی

وی درباره تاثیر آلودگی بر سلامتی مو نیز بیان داشت: افزایش ریزش مو و آلودگی هوا رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند و کثیف شدن سریع مو، تیره رنگ‌شدن و بدشکل‌شدن ساقه، خشکی و شکنندگی مو و درنهایت ریزش موها از نتایج آن است.

این متخصص و مو پیشنهاد کرد: شهروندان بدون دلیل موجه از تردد در نقاط شلوغ که به طور طبیعی آلودگی هوا در آنجا بیشتر است، خودداری و با توجه به اینکه نور آفتاب نیز باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد در پوست می‌شود هر دو ساعت یک‌بار از ضد آفتاب استفاده کنند.

وی ادامه داد: همچنین هر فرد  باید روزانه پوست خود را با صابون‌های ملایم شستشو دهد تا رادیکال‌های آزاد ایجاد شده بر روی پوست از میان بروند چرا که این مواد در صورت باقی ماندن در بدن موجب سرطان‌های پوستی می‌شوند.

تاثیر مناسب نوشیدن چای سبز و مواد دارای آنتی‌اکسیدان

اصیلیان با بیان اینکه در دنیای امروز تابش‌های خورشیدی و مصنوعی نیز زیادتر از حد طبیعی است، تصریح کرد: خوردن روزانه مواد سرشار از آنتی‌ اکسیدان مانند چای سبز، انار، سبزیجات تازه و میوه‌های قرمز باید در برنامه روزانه هر فرد قرار بگیرد و در برابر تابش‌‌های طبیعی و مصنوعی مانند برخی لامپ‌ها و تلویزیون‌ها نیز باید از ضد آفتاب استفاده شود.

عدم استفاده از ماسک مو در روزهای آلوده

وی اضافه کرد: افرادی که به‌دلایل شغلی یا سایر ضرورت‌ها مجبورند در روزهای آلوده نیز در خارج از منزل تردد کنند نباید از محافظت‌کننده‌هایی همانند ماسک‌های مو برای پوست سر استفاده کنند چرا که باعث شود مواد آلوده‌کننده به تنه مو بچسبد و این مضوع به دلیل آن است که  هرچه سطح پوست و مو مرطوب‌تر باشد، آلودگی‌ها بیشتر به لایه‌های زیرین آن نفوذ می‌کند.

یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,496
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 17360
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری