خانه » خانواده » همه تجهيزاتي که در اسکي مورد نياز است

همه تجهيزاتي که در اسکي مورد نياز است

ورزش اسکي يکي از مفرح ترين ورزش هاي زمستاني است که هرساله طرفداران زيادي را جذب مي کند. طرفداراني که براي شروع فعاليت در اين ورزش بايد نسبت به پوشاک و تجهيزات آن آشنايي داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ورزشي باشگاه خبرنگاران؛ اسکي از آن دست ورزش هايي است که در بعد همگاني کردن آن موانعي بر سر راه وجود دارد.

آگاهي از پوشاک و تجهيزات لازم در اسکي و آشنايي نسبي با قيمت معمول اين تجهيزات باعث مي شود تا اسکي باز بتواند با دقت بيشتري وسايل مورد نياز خود را مهيا کند.

اسکي همچون بسياري از رشته هاي ورزشي نيست که با هر لباس و وسايلي بتوان آن را انجام داد، بلکه به علت محيطي که بايد اسکي در آن انجام شود، نياز به پوشاک مناسب و گرم و تجهيزات ايمني و خاص دارد.

به صورت مثال جوراب هاي اسکي، دستکش يا کله محافظ از جمله مواردي است که شايد در هيچ رشته ديگري نياز نباشد.

وسايل اسکي به طور کلي به دو بخش مهم تقسيم مي شود؛ بخش پوشاک اسکي و بخش وسايل حامي؟ يا همان ست اسکي.

در بخش پوشاک اسکي، ورزشکار بايد در انتخاب لباس، شلوار، دستکش، جوراب و عينک اسکي دقت لازم را بکار ببندد تا با در نظرگرفتن سطح خود اعم از مبتدي تا پيشرفته موارد مورد نظر را تعيين کنند.

ست اسکي و وسايل جانبي نظير چوب اسکي، باتوم، کفش و کلاه ايمني و کلاه بافت ديگر مواردي هستند که اسکي باز بايد در انتخاب آنها دقت لازم را کند.

*** تجهيزات پوشاک اسکي

تجهيزات در بخش پوشاک اسکي به کاپشن اسکي، شلوار اسکي، جوراب اسکي، دستکش و عينک اسکي تقسيم مي شوند.

کاپشن اسکي يکي از مهمترين تجهيزات اسکي آن هم در فضاي سرد و برخي محيط است که دماي بدن را در حالت مطلوبي قرار مي دهد و ديگر نيازي به پوشيدن لباس فراوان براي گرم کردن نيست. کاپشن هاي اسکي اغلب براي اينکه در محيط سفيدرنگ برخي به خودي ديده شوند با رنگ هايي به غير از سفيد انتخاب مي شوند. کاپشن هاي مارک دار اسکي قيمت بالايي دارند، اما کف قيمت آنها بين 150 تا 200 هزار تومان مي باشد.

شلوار اسکي نيز که اغلب به صورت دست با کاپشن خريداري مي شود، در رشته هاي مختلف اسکي (آلپاين، اسنوبرد، صحرانوردي) انواع متفاوتي دارد.

به عنوان مثال، در ورزش اسنوبرد فاق شلوار پايين تر است.

قيمت شلوارهاي اسکي نيز از حدود 200 هزار تومان به بالا است.

البته مارک هاي خوب کاپشن و شلوار براي اسکي بازان به صورت دست، قيمت بالايي دارد که به طور معمول به 2 ميليون تومان هم مي رسد، ولي اسکي بازان غير حرفه اي اغلب لباس هاي ارزان قيمت تري را انتخاب مي کنند.

دست ها در ورزش اسکي از حساس ترين بخش هاي بدن هستند که اغلب بيشتر در معرض خطر يخ زدن و سرما قرار مي گيرند. دستکش هاي اسکي بين 50 تا 200 هزار تومان قيمت دارند.

جوراب هاي اسکي از جمله تجهيزات اختصاصي ورزش اسکي است که از نظر پزشکي نيز براي جريان سريع و مطلوب خون در پا بکار مي روند و پاها را از نظر يخ زدگي ايمن مي دارند. جوراب هاي اسکي قيمتي مابين 40 تا 50 هزار تومان دارند.

عينک اسکي وسيله اي براي محافظت از چشم در فضاي پرانعکاس پوشيده از برف در مقايسه با اشعه هاي مضر و خطرناک خورشيد است. عينک هاي اسکي نيز اغلب قيمتي بين 100 تا 300 هزار تومان دارند.

در برخي موارد آنها که سرماي بيشتري احساس مي کنند، در کنار پوشش خود از کلاه بافتني نيز استفاده مي کنند تا گرماي بيشتري را به سر خود هديه دهند. قيمت اين کلاه ها حدود 50 هزار تومان است.

*** وسايل جانبي و ست اسکي

ست اسکي يا وسايل جانبي اسکي آن دسته از وسايلي است که مختص ورزش اسکي است که شامل چوب اسکي، فيکس، باتوم، کفش اسکي و کلاه ايمني مي شود.

چوب اسکي مهمترين وسيله مورد استفاده در اسکي است. چوب هاي اسکي در گذشته بسيار بلند بودند، ولي کم کم قوس وسط چوب بيشتر و انتهاي آن پهن تر و به طور کلي چوب اسکي ها کوتاه تر شدند.

اغلب توصيه مي شود در حالت مبتدي اندازه چوب اسکي کمي بالاتر از بيني اسکي سوار در حالت ايستاده باشد.

در انتخاب چوب اسکي عواملي از جمله قد و وزن اسکي سوار حائز اهميت است.

فيکس وسيله اي است که به چوب اسکي پچ مي شود و کفش ها در آن قفل مي شود و در صورت لزوم باز مي شود تا از پيچ خوردگي، شکستن و يا دررفتگي جلوگيري کند.

ميزان قيمت چوب و فيکس باهم از حدود 700 تا 800 هزار تومان به بالاست و در رشته هاي مختلف (آلپاين، اسنوبرد، صحرانوردي) قيمت ها متفاوت است.

باتوم وسيله اي است که اغلب با هدف حفظ تعادل خريداري مي شود و در انتخاب آن عواملي از جمله قد اسکي باز دخالت دارد و قيمت آن بين 50 تا 200 هزار تومان است.

کفش اسکي از جمله مهمترين تجهيزات اسکي مي باشد که اسکي باز بايد در آن احساس راحتي کند و به تعداد بندهاي آن نيز توجه ويژه شود و حتي طريقه بستن بندها اهميت زيادي دارد.

کفش هاي با سه بند اغلب براي مبتدي ها و کفش هاي با 4 بند براي حرفه اي ها است. قيمت کفش هاي اسکي بين 300 تا 800 هزار تومان است.

کلاه ايمني نيز از جمله ديگر وسايلي است که براي حفظ ايمني سر و در کنار آن گرم نگهداشتن اين ناحيه بکار مي رود.

کلاه هاي ايمني قيمتي حدود 150 تا 350 هزار تومان دارند.

با اين حساب، ورزش اسکي از جمله مهمترين ورزش هايي است که لازم است وسايل و تجهيزات و پوشاک مورد نظر آن با دقت و توجه به مسائل مختلف تهيه شود.

بسياري از لوازم اسکي در ميان مبتديان و حرفه اي ها متفاوت است و در اغلب موارد امکان ارتقاء دادن آنها وجود دارد.

اسکي از جمله ورزش هاي پرطرفدار فصل سرماست که با تهيه وسايل و تجهيزات مناسب مي توان لذت انجام آن را دوچندان کرد.

یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 2,260
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 17326
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری