خانه » سینما و فیلم » کمیسر دیگر متهم نمی کند!

کمیسر دیگر متهم نمی کند!

اسپیلبرگ سینمای رومانی و خالق "کمیسر متهم می کند" درگذشت بازتاب، سرویس بین الملل، حسین شیرزادی:درام جنایی "کمسیر متهم می کند" فیلمی سینمایی بود به کارگردانی سرجیو نیکلائسکو، معروف به اسپیلبرگ ...

اسپیلبرگ سینمای رومانی و خالق “کمیسر متهم می کند” درگذشت

بازتاب، سرویس بین الملل، حسین شیرزادی:درام جنایی “کمسیر متهم می کند” فیلمی سینمایی بود به کارگردانی سرجیو نیکلائسکو، معروف به اسپیلبرگ سینمای رومانی، که در سال 1975 اکران شد. این فیلم همچنین طی دهه 60 بارها از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد و  مورد استقبال مردم نیز قرار گرفت.

فیلم سینمایی “کمیسر متهم می کند” برگرفته از واقعه کشتار زندان ییلاوا (Jilava) در رومانی است که در روزهای 26 و 27 نوامبر سال 1940 به وقوع پیوسته است. در آن روزها “گارد آهنین”، که در واقع یک جنبش افراطی راست گرا و ناسیونالیستی در این کشور بود، 40 زندانی سیاسی را در اقدامی تلافی جویانه و به منظور خونخواهی رهبر به قتل رسیده شان “کرنلی زیلیا کودریانو” به قتل رسانید.

در این فیلم مولدوان، با بازی خود نیکلائسکو، نقش کمیسری را دارد که مسئول تحقیق درباره کشتار زندان ییلاوا (که در فیلم به نام زندان ویراگا معرفی می شود) است. مولدوان یکی از زندانیانی است که از کشتار جان سالم بدر برده و در پی کسب اطلاعاتی  به حل معمای کشتار نزدیک می شود. با ادامه تحقیقات کمیسر متوجه می شود که سرنخ ها همگی به مقامات عالی رومانی ختم می شوند و مقامات حکومتی که در نتیجه این تحقیقات احساس خطر کرده اند، پس از پیشنهاد رشوه، دستور قتل مولدوان را صادر می کنند. وی در صحنه پایانی فیلم توسط نیروهای گارد آهنین به گلوله بسته می شود.

وی سه فیلم دیگر با این تم ساخت که با عناوین دوئل، انتقام وبا دستهای تمیز در ایران اکران شدند.
گفتنی است پس از انقلاب 1989 رومانی، نیکلائسکو به  چهره ای سیاسی تبدیل شد و به عنوان عضو حزب سوسیال دموکرات رومانی وارد مجلس سنا شد. وی در آوریل  سال 2011 از حزب کناره گیری کرد اما تنها دو روز بعد مجدداً به حزب بازشگت. نیکلائسکو در طی این دوران همواره فعالیت های سینمایی خود را ادامه داد و در نهایت در سوم ژانویه 2013 در سن 82 سالگی درگذشت.

شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,879
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 17234

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری