خانه » سلامت » تاثیر زرده تخم مرغ در رفع تصلب شرائین و عروق قلبی

تاثیر زرده تخم مرغ در رفع تصلب شرائین و عروق قلبی

یافته جدید محققان کشورمان از تاثیر زرده تخم مرغ در رفع تصلب شرائین و عروق قلبی حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان گروه فیزیولو‍ژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نخستین بار در کشور و در قالب یک طرح پژوهشی موفق به بررسی نقش موثر زرده تخم مرغ در رفع تصلب شرائین و عروق قلبی شدند.

در این زمینه دکتر موسی الرضا حاج زاده استاد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: ‌در این طرح تحقیقاتی که تمامی مراحل اجرایی آن در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد تاثیر زرده مرغ و بررسی اثر آن بر روی پلاک اترواسکلروز مورد بررسی قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه در مکتب طب سنتی بر مصرف روزانه تخم مرغ تاکید شده و این پژوهش نیز براین اساس انجام شد، خاطرنشان کرد:‌ در این پژوهش با استفاده از دستگاه التراسانتریفیوژ ماده موثره تخم مرغ خالص سازی و به خرگوش نر تزریق شد.
استاد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه ماده موثره خالص سازی شده در قالب دوزهای روزانه و یک روز درمیان (که معادل یک تخم مرغ است) به دو گروه خرگوش تزریق شد، گفت: ‌نتایج این تحقیق نشان داد که تزریق روزانه این ماده موجب رفع کامل پلاک اترواسکلروز در حیوان شد و همچنین تزریق یک روز درمیان این ماده بخش عمده ای از پلاک را از بین برد.
دکتر حاج زاده با اشاره به اینکه این طرح در حال حاضر در مرحله تحقیقاتی و پژوهشی است، تصریح کرد: انجام مراحل تحقیقاتی برای تهیه داروی موثر در رفع پلاک اترواسکلروز می تواند نقش موثری در درمان بیمارانی که دچار سکته قلبی شدند و همچنین افرادی که علائم بروز سکته قلبی، فشار خون بالا، چربی خون بالا هستند داشته باشد.
‌این طرح تحقیقاتی که توسط شیما افتخار ارائه شد رتبه چهارم کشوری سیزدهمین دوره جشنواره خوارزمی را از آن خود کرد.
جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,157
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 17036
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری