خانه » خودرو » 10 اتومبیل تکرار نشدنی تاریخ رالی

10 اتومبیل تکرار نشدنی تاریخ رالی

ماشینی که قهرمان مسابقات رالی می‌شود و راننده‌ای که هدایت آن را به عهده دارد، شایسته جاودانه شدن هستند. همین شعار، فلسلفه تولید محدود برخی ماشین‌های خاص در دنیای رالی است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ؛ شرکت‌های اتومبیل سازی بعد از موفقیت یکی از محصولات خود در مسابقات مهم جهانی، معمولا تعداد محدودی از همان ماشین را برای استفاده افرادی خاص و به صورت سفارشی می‌سازند. 10 اتومبیل معروف مسابقات رالی قهرمانی جهان به شرح زیر هستند:

پورشه 911 کاررا:
به سختی می‌توان این مدل را محدود یا سفارشی نامید ولی نام پورشه کاررا متعلق به خودروسازی است که در رالی شهرت زیادی دارد. این ماشین در سال‌های 1950 تا 1954 یکه تاز رالی معروف مکزیک بود.

یکه تاز رالی معروف مکزیک در دهه 50

فورد اسکورت – مکزیک:
یکی از مدل‌های اصیل رالی در دهه 70که توسط شرکت فورد در سال‌های 1970 تا 1975 ساخته شد. این ماشین توسط هانو میکولا در سال 1970 قهرمان رالی لندن – مکزیک شد.

یکی از مدل‌های اصیل رالی در دهه 70

تویوتا سلیکا – کارلوس ساینز:
تویوتای اختصاصی کارلوس ساینز در سال 1992 رونمایی و برای تقدیر از این قهرمان اسپانیایی به نام او نامگذاری شد. ساینز در سال‌های 90 و 92 به مقام نخست رالی قهرمانی جهان رسید. این ماشین از نظر بدنه و قدرت موتور، بالاتر از سایر مدل‌های استاندارد زمان خود بود.

تویوتای اختصاصی کارلوس ساینز در سال 1992

سوبارو ایمپرزا – مک ری:
فقط 200 عدد از این مدل در سال 1995 ساخته شد و به نام کالین مک ری، قهرمان انگلیسی رالی قهرمانی جهان، نامگذاری شد. رنگ این ماشین، آبی براق بود و درون آن هم مثل سایر اتومبیل‌های رالی درست شده بود.

فقط 200 عدد از این مدل در سال 1995 ساخته شد

سوبارو ایمپرزا – RB5:
یک مدل دیگر از شرکت سوبارو که در سال 1999 به تعداد 444 عدد ساخته شد. در این سال، ریچارد برنز راننده انگلیسی رالی به تیم سوبارو پیوست و این ماشین نقره‌ای رنگ، مخصوص او و با شماره پنج ساخته شد. ریچارد برنز در سال 2001 به مقام قهرمانی جهان رسید.

444 عدد از این ماشین به نام راننده انگلیسی تیم سوبارو ساخته شد

پژو 206 جی تی:
شرکت پژو مدل  206 جی تی خود را برای این تولید کرد که به آن احتیاج داشت. این خودرو ساز فرانسوی برای اینکه ماشینش بتواند در مسابقاتی که فدراسیون جهانی اتومبیلرانی برگزار می‌کند، شرکت کند باید طول سپرهای 206 را طولانی‌تر می‌کرد و به این ترتیب 206 جی تی بوجود آمد. مارکوس گرونهولم در سال‌های 2000 و 2002 با 206 به مقام قهرمانی جهان رسید. بعد از این بود که شرکت پژو تعداد 4000 عدد از این ماشین را با موتور 2 لیتری که 137 اسب، قدرت داشت به بازار فرستاد.

گرونهولم در سال‌های 2000 و 2002 با 206 به مقام قهرمانی جهان رسید

میتسوبیشی لنسر- تامی ماکینن:
تامی ماکینن، راننده فنلاندی تیم میتسوبیشی، چهار بار با لنسر ایوولوشن در رالی قهرمانی جهان اول شد تا میتسوبیشی بالاخره یک مدل اختصاصی برای او تولید کرد. درست از این تاریخ به بعد بود که میتسوبیشی افت کرد و دیگر قهرمان نشد.

لنسر اختصاصی تامی ماکینن

رنو کلیو – رانیوتی:
شرکت فرانسوی رنو، مدت زیادی بعد از بازنشستگی ژان رانیوتی، یک ماشین اختصاصی به یاد او ساخت. فقط 300 عدد از این ماشین توسط رنو ساخته شد. رانیوتی در دهه 80 برای تیم رنو در مسابقات رالی شرکت می‌کرد.


300 عدد از این ماشین توسط رنو ساخته شد

سیتروئن C4 – سباستین لوب:
این ماشین باید ساخته می‌شد و در سال 2009 بالاخره این اتفاق افتاد. اگرچه شرکت سیتروئن، این ماشین را برای مصرف عموم و ساده‌تر از مدل مسابقه ساخت اما لذت دیدن امضای سباستین لوب، قهرمان 9 دوره متوالی رالی قهرمانی جهان، روی در ماشین، چیزی نیست که بتوان از کنارش به سادگی گذشت.

این ماشین با امضای سباستین لوب به مشتریان فروخته می‌شود

اشکودا فابیا – مونت کارلو:
سال گذشته شرکت اشکودا به مناسبت صدمین سال برگزاری رالی مونت کارلو، تعداد محدودی از این مدل را با موتور 1600 سی سی دیزل، تولید کرد.

این ماشین به مناسبت صدمین سال برگزاری رالی مونت کارلو ساخته شد

چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,638
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 16897

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری