خانه » علمی » پانداها، منبع جدید داروهای آنتی‌بیوتیک‌

پانداها، منبع جدید داروهای آنتی‌بیوتیک‌

مطالعات صورت گرفته توسط محققان چینی نشان می دهد، خرس های پاندا قادر به تولید آنتی بیوتیک بسیار قوی در خون خود هستند که می تواند بعنوان یک منبع ارزشمند ...

مطالعات صورت گرفته توسط محققان چینی نشان می دهد، خرس های پاندا قادر به تولید آنتی بیوتیک بسیار قوی در خون خود هستند که می تواند بعنوان یک منبع ارزشمند برای تولید داروهای جدید و موثر مورد استفاده قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا ، محققان دانشگاه کشاورزی نانجینگ با آنالیز DNA خرس های پاندا، ترکیبی موسوم به cathelicidin-AM را در خون این حیوانات شناسایی کرده اند.

«شیوون یان» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می کند: موفق به کشف توانایی بالقوه ضد میکروبی در سیستم ایمنی بدن خرس پاندا در برابر طیف وسیعی از میکروارگانیسم ها شامل باکتری و قارچ شدیم؛ این ترکیب قادر به از بین بردن گونه های مقاوم در برابر دارو بوده و می تواند منجر به توسعه روش های جدید درمان در برابر ابر باکتری ها و سایر بیماری ها شود.

به گفته محققان، سیستم ایمنی پاندا با تولید این ترکیب، از حیوان در برابر ابتلا به عفونت ها مختلف محافظت می کند و این ترکیب می تواند برای تولید نسل جدید داروها نیز کارآیی داشته باشد.

با توجه به افزایش میکروارگانیسم ها با خاصیت مقاومت در برابر آنتی بیوتیک های متداول، نیاز جدی به توسعه نسل جدید عوامل ضد میکروبی وجود دارد.

محققان قصد دارند بوسیله رمزگشایی از ژن ها، این ترکیبات ضد میکروبی را در آزمایشگاه سنتز کنند تا بتوانند مولکول های کوچک موسوم به پپتید تولید کنند؛ پپتیدهای ضد میکروبی با کدگذاری ژنتیکی، نقش مهمی در ایمنی در برابر میکروارگانیسم های مضر ایفا می کند.

سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,155
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 16783

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری