خانه » خودرو » تویوتا در فکر یاریس سال ۲۰۲۰

تویوتا در فکر یاریس سال ۲۰۲۰

کانسپت‌های تویوتا معمولا یا بسیار معمولی و شبیه خودروهای روز هستند یا بسیار آینده‌نگر که بیننده نمی‌تواند سوار شدن بر آنها را تصور کند. اما آخرین کانسپت این کارخانه که ...

کانسپت‌های تویوتا معمولا یا بسیار معمولی و شبیه خودروهای روز هستند یا بسیار آینده‌نگر که بیننده نمی‌تواند سوار شدن بر آنها را تصور کند. اما آخرین کانسپت این کارخانه که در نمایشگاه خودرو ژنو نمایش داده شد، ترکیبی از این دو است. یک ماشین با ظاهری از آینده که طوری ساخته شده که می‌توان آن را با تکنولوژی امروز هم به بازار عرضه کرد و بسیار معتقدند این همان تویوتا یاریس سال ۲۰۲۰ است.
FT-Bh مخفف Future Toyota B-segment یا خودروی آینده تویوتا در کلاس بی است. مصرف این خودرو تنها ۱.۷ لیتر در هر صد کیلومتر است و فقط ۴۹ گرم دی اکسید کربن در هر کیلومتر تولید می‌کند. موتور ماشین دو سیلندر یک لیتری است که مخصوص این کانسپت ساخته شده است. همراه با این موتور بنزینی، سیستم ویژه‌ای از موتورهای الکتریکی تویوتا که نامش «سینرجی درایو» است وصل شده که نود کیلوگرم از موتور الکتریکی تویوتا پریوس سبک‌تر است.
 اگرچه ظاهر این ماشین بسیار آینده‌نگر است، اما اگر ذهن خیال‌پرداز طراحان آن را در بخش‌هایی از خودرو برای لحظه‌ای در نظر نگیریم،FT-Bh خودرویی هم‌اندازه تویوتا یاریس است که می‌تواند برای رانندگی در شهر و  مسافت‌های کوتاه ایده‌آل باشد.

 

این کانسپت در مقایسه با خودروهای کوچک امروزی، بسیار سبک است. در حالی که وزن تویوتا یاریس با موتور یک لیتری ۱۰۳۰ کیلوگرم است، FT-Bh تنها ۷۸۶ کیلوگرم وزن دارد. دلیل کاهش وزن، استفاده از فولاد بسیار سبک، منیزیم و آلیومینیوم در ساخت این خودرو است. تویوتا همچنین در ساخت ماشین به کم کردن میزان حرارتی که این ماشین تولید می‌کند، کاهش اصطکاک هنگام حرکت و میزان انرژی که ابزارهای الکتریکی ماشین مصرف می‌کند هم توجه کرده است.
این ماشین را می‌توان با موتوری با سوخت سی‌ان‌جی یا به صورت یک خودروی تمام الکتریکی هم ساخت که در این صورت میزان تولید دی‌اکسید کربن ماشین به ۱۹ گرم در هر کیلومتر کاهش خواهد یافت.
با اینکه این خودرو تنها یک کانسپت است، اما تویوتا برای ساخت آن از تکنولوژی استفاده کرده که در حال حاضر در دسترس است و تولید انبوه آن با قیمتی مناسب امکانپذیر است.
مدیر پروژه این خودرو می‌گوید فعلاً تویوتا درباره تولید این ماشین تصمیمی نگرفته است، اما اگر برایش تقاضا باشد آن را تولید خواهد کرد.
پنج شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۱
بازدیدها 2,401
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 1642

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری