خانه » علمی » با مروری بر زلزله های ویرانگر سه دهه اخیر{ خ} «زلزله شناسی ایران» اثر دکتر زارع منتشر شد

با مروری بر زلزله های ویرانگر سه دهه اخیر{ خ} «زلزله شناسی ایران» اثر دکتر زارع منتشر شد

...


کتاب «زلزله شناسی ایران» تالیف دکتر مهدی زارع، معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله منتشر شد.

دکتر مهدی زارع در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی ایسنا اظهار داشت: این کتاب، یکصد و ششمین کتاب از مجموعه «از ایران چه می‌دانم؟» است که در هر کتاب به شرح و بررسی یک موضوع در ایران یا درباره ایران می پردازد. در این کتاب نیز به تشریح لرزه خیزی و خطر زلزله در فلات ایران با توجه به تاریخچه ثبت زلزله ها در شبکه های لرزه نگاری و مروری بر زلزله های مخرب سه دهه اخیر ایران پرداخته شده است.

وی گفت: از انجا که در سری از کتاب‌ها به ترویج و همگانی کردن علم اهمیت ویژه داده می شود، در کتاب حاضر نیز سعی شده که در حجم حدود 100 صفحه با زبانی علمی و حتی الامکان ساده و بدون پرداختن به نحوه محاسبات علمی در مورد مساله خطر زلزله، دستاوردهای علمی ایران در این زمینه به خواننده فارسی زبان عرضه شود.

زارع تصریح کرد: کشور ایران یکی از لرزه خیزترین نواحی جهان است چرا که ایران بخشی از بزرگترین ناحیه دگرریختی همگرا در زمین است که حاصل دگرریختی به وسعت سه میلیون کیلومتر مربع پوسته قاره یی در اثر بازشدگی دریای سرخ و حرکت رو به شمال خاوری ورقه عربستان و برخورد ورقه ها عربی و اوراسیاست. از سوی دیگر، ورقه هند در حال حرکت به سمت شمال- شمال باختری به سوی ورقه ایران است. کوتاه شدگی و ضخیم شدگی پوسته‌یی در این پهنه برخوردی سبب تشکیل نوار رشته کوههای قفقاز، زاگرس، البرز، کپه داغ و فلات ترکیه- ایران شده است. حدود 90 درصد از انرژی جنبشی به صورت دگرشکلی های بی لرزه در سراسر رخ می دهد و تنها حدود 10 درصد از آزاد شدن تنش به صورت لرزه یی و همراه با زلزله است.

وی خاطرنشان کرد: در فصل اول کتاب تحت عنوان درآمدی بر لرزه خیزی ایران به تاریخچه لرزه نگاری در ایران و لرزه خیزی فلات ایران در نوار لرزه خیز آلپ هیمالایا پرداخته شده است. فصل دوم هم به لرزه خیزی و لرزه زمینساخت ایران می پردازد. در این فصل هر یک از پهنه های لرزه زمینساختی در فلات ایران مورد بررسی قرار گرفته اند.

زارع افزود: در فصل سوم زلزله های ویرانگر در سه دهه اخیر در ایران مرور شده اند. از این میان با تاکید بیشتر به زلزله های طبس (1357)، منجیل (1369)، بم (1382) و فیروزآباد کجور (1383) پرداخته شده و مشخصات زلزله شناختی و گستره خسارت‌ها در این زلزله ها بیان شده اند.

فصل چهارم هم به پهنه بندی خطر زلزله در ایران اختصاص دارد و با بیان تاریخچه مطالعات پهنه بندی خطر زلزله در ایران و ارائه نقشه های پهنه بندی خطر از سالهای دهه 50 تاکنون به نقشه پهنه بندی خطر زلزله در آیین نامه استاندارد زلزله ایران (2800) نیز پرداخته شده و در نهایت نقشه پهنه‌بندی که توسط مولف برای ایران محاسبه شده آمده است.

وی تصریح کرد: فصل پنجم کتاب نیز به اختصار به مدیریت سانحه می پردازد و در این فصل با تاکید بر مرور تجربه مدیریت سانحه در زلزله های منجیل 1369 و بم 1382 بر اهمیت جنبه های اجتماعی در مدیریت سانحه تاکید شده است. در پایان نیز سخن پایانی در مورد لرزه خیزی ایران گنجانده شده و سپس فهرست مراجه و منابع کتاب امده است.

گفتنی است، کتاب «زلزله شناسی ایران» تالیف دکتر مهدی زارع که صد و ششمین کتاب از مجموعه «از ایران چه می دانم؟» است در 114 صفحه و به قیمت 4000 تومان از سوی دفتر پژوهش‌های فرهنگی منتشر شده است.

انتهای پیام

چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,910
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 16247
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری