خانه » شهر من » اجتماعی » شاداب کردن فضای کار منجر به پیشگیری از فشار روانی می‌شود

شاداب کردن فضای کار منجر به پیشگیری از فشار روانی می‌شود

مهمترین راهکار پیشگیری از فشار روانی در محیط کار شاداب کردن فضای کار است. به گزارش سرویس سلامت ایسنا، دواساز ایرانی مسئول واحد سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد مرکز بهداشت استان ...

مهمترین راهکار پیشگیری از فشار روانی در محیط کار شاداب کردن فضای کار است.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، دواساز ایرانی مسئول واحد سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد مرکز بهداشت استان خوزستان ضمن بیان این مطلب گفت: استرس می‌تواند خوب، بد یا تهدید کننده باشد ولی معمولاً افراد به جنبه‌های منفی و بد آن مانند احساس ناکامی، اختلافات زناشوئی، مشکلات مالی و خستگی اشاره دارند و آن را به عنوان یک تجربه ناخوشایند توصیف می کنند که به عملکرد ضعیف، کاهش بهره‌وری و بیماری منجر می‌شود.

وی با بیان عوامل مؤثر بر استرس در محل کار افزود: عدم اولویت بندی کارها، سبک شخصی افراد در نحوه انجام امور، زمان مورد نیاز برای انجام کارها، میزان تنش و اضطراب، مشکلات محیطی و حالات هیجانی از مهمترین عوامل مؤثر در ایجاد فشار روانی در محیط کار می باشند. گرچه استراحت و رژیم غذایی مناسب می تواند فشار روانی در محیط کار را کاهش دهد و میزان مقاومت بدن در مقابل فشار را بالا ببرد، اما نمی تواند بخش زیادی از وضعیت های ایجاد کننده فشار را که هر یک از ما روزانه با آنها برخورد می کنیم ، حذف کند و یا حتی کاهش دهد. با آگاه شدن از زمان هایی که ما بیش از حد، خود را مورد سوال قرار می دهیم یا وضعیتی که در آن کارهایی با روش های مشکل طرح می کنیم می توانیم راه های دیگری پیداکنیم تا بتوانیم کارایی خود را به نحو مؤثری تغییر بدهیم و اوضاع حرفه ای خودرا ارتقاء بخشیم.

وی مهمترین راهکار پیشگیری از فشار روانی در محیط کار را شاداب کردن فضای کار دانست و ادامه داد: یک فضای سازگار و مساعد می تواند فشار را از بین ببرد و کار را جالب توجه و با نشاط کند. در چنین موقعیت کاری، افراد به آینده کار با امید بیشتری می نگرند و یا کمترین کاری را که باید انجام دهند به بهترین نحو به پایان می رسانند.

دواساز ایرانی خاطرنشان کرد: اغلب درجه ی بالای اشتباهات محل کار، غیبت، انتقال و جابجایی و استعفاء، نشانه جو عاطفی منفی است. درعمل فضای کار مثبت می تواند به مثابه سدی در مقابل فشار روانی عمل کند و احساس های مثبت و خوشایند را در ارتباط با کار شخص و همکارانش برانگیزاند و آنچه را که فشار آفرین تلقی می شود کاهش دهد و یا حتی آن را حذف کند.

وی با بیان اثرات استرس بر سلامتی افراد افزود: استرس عملکرد تمام اعضای بدن را کاهش می دهد به طوری که فشار بیش از حد می تواند به خستگی و بیماریهای مختلف منجر شودوحتی کشنده باشد. براساس تحقیقات به عمل آمده، علت بیماری حداقل 75 درصد از بیمارانی که پزشکان عمومی مراجعه می کنند، با استرس مرتبط است. حتی برخی از پزشکان بر این باورند که اغلب بیماریها و شاید تمام بیماریها و همین طور مرگ های زودرس به نحوی با استرس ارتباط دارند.

وی ادامه داد: هنگامی که تاثیرات استرس را برساختارهای بدنی ازجمله عملکردهای دفاعی و ایمنی در نظر بگیریم، قبول کردن این واقعیت سخت نیست. به عنوان مثال، در زمان فشار روانی احتمال ابتلا به انواع بیماریهای عفونی و گوارشی بیش تر است. بسیاری از محققین و پزشکان اعتقاد دارند که استرس همیشگی، طولانی مدت و بیش از حد، بخصوص درصورت عدم فعالیت بدنی مناسب، می تواند به انواعی از بیماریها و اختلالات روانی منجرشود. این موضوع در رابطه با دستگاه قلبی – عروقی که بیش تر با موقعیت های پرخطر درگیر است به وضوح نمایان بوده و می تواند باعث اختلالاتی درضربان، ریتم وگرفتگی عروق قلبی وحتی سکته قلبی شود.

مسؤل واحد بهداشت روان، اعتیاد و اجتماعی مرکز بهداشت استان خوزستان گفت: بیشتر علایم استرس ممکن است به واسطه ی عملکردهای فیزیولوژیک در بدن توضیح پذیر باشند. به طور مثال، هنگامی که جریان خون کاهش می یابد ،در کف دست ها و پاها، احساس سرما می کنیم. اگرچه عوامل متعددی نظیر دمای محیط میتوانند جریان خون پوست را تغییردهند، اما پاسخ به استرس حالت فوق را به طور خاص انجام می دهد.

وی ادامه داد: درهنگام خطر، تقسیم و تعدیلی در جریان خون صورت می گیرد. به طوریکه جریان خون از نواحی غیرضروری به سمت نواحی ضروری، مثل عضلات هدایت می شود و یکی ازمنطق غیر ضروری، پوست است که جریان خون در آن کاهش یافته و دمای پوست پائین می آید و طبیعی است که فرد دردست ها و پاهای خود احساس سرما داشته باشد. باید اذعان کرد که استرس برتمام اعضا و دستگاههای بدن اثر می گذارد.

انتهای پیام

دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,397
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 16104
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری