خانه » شهر من » اجتماعی » مروری بر مهم‌ترین دستاوردها و رویدادهای سلامت و پزشکی در سال 2012

مروری بر مهم‌ترین دستاوردها و رویدادهای سلامت و پزشکی در سال 2012

سازمان جهانی بهداشت در تازه‌ترین گزارش خود با عنوان «بازبینی مهم‌ترین رویدادهای بهداشتی در سال 2012» تاکید کرد: در سال جاری میلادی که واپسین روزهای آن را پشت سر می‌گذاریم، ...

سازمان جهانی بهداشت در تازه‌ترین گزارش خود با عنوان «بازبینی مهم‌ترین رویدادهای بهداشتی در سال 2012» تاکید کرد: در سال جاری میلادی که واپسین روزهای آن را پشت سر می‌گذاریم، به نقاط عطف‌ مهم و کلیدی در عرصه بهداشت عمومی دست یافتیم که از جمله آن‌ها می‌توان به ریشه‌کن شدن فلج اطفال در هند و دستیابی به اهداف توسعه هزاره در زمینه تامین آب شرب سالم اشاره کرد.

به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، همچنین بر اساس این گزارش، دولت‌های مختلف، تصمیمات مهمی را در جهت مبارزه با تجارت غیرقانونی محصولات دخانی، کنترل بیماری‌های غیرواگیر و انجام مطالعات بیشتر روی ویروس آنفلوآنزای H5N1 اتخاذ کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جهانی بهداشت، این سازمان در سال 2012 کشورهای جهان را به سرمایه‌گذاری در عرصه آزمایش و ردیابی موارد ابتلا به مالاریا و بهبود دسترسی به وسایل کنترل بارداری تشویق کرده است. همچنین در سال 2012 میلادی، دستورالعمل این سازمان در زمینه استفاده از داروهای antiretroviral به منظور پیشگیری از انتقال ایدز و مراقبت بیشتر از افراد سالم منتشر شد.

به گزارش ایسنا، در سال جاری میلادی جدیدترین آمار سازمان جهانی بهداشت با تاکید بر رشد آمار مبتلایان به فشار خون بالا و دیابت، تولد 15 میلیون نوزاد زودرس در هر سال و در عین حال پیشرفت کلی و سریع در زمینه نجات شمار بیشتری از کودکان از چنگال بیماری‌ها و مرگ، منتشر شد.

در سایر دستورالعمل‌ها و توصیه‌های بهداشتی بین‌المللی نشان داده شد که چطور می‌توان از اطلاعات آب و هوایی برای حفاظت از سلامت عمومی استفاده کرد و چطور می‌توان اطمینان یافت که مبتلایان به مشکلات و اختلالات روانی به مراقبت‌های بهداشتی مناسب دست خواهند یافت.

همچنین در روز جهانی سلامت بر روش‌هایی به منظور اطمینان از بهبود سلامت دوران سالمندی تاکید شد. در مجمع جهانی بهداشت سال 2012 نیز تصمیمات حائز اهمیتی در زمینه موضوعاتی شامل تغذیه، نوجوانی، بارداری و اعمال اصلاحاتی در سازمان جهانی بهداشت اتخاذ شد.

بر اساس این گزارش از مهم‌ترین دستاوردها و رویدادهای بهداشتی و پزشکی در سال 2012 میلادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-هند رکورد اولین سال بدون فلج اطفال را ثبت کرد. نام کشور هند که زمانی مرکز جهانی فلج اطفال بود، در 12 ژانویه سال 2012 از فهرست کشورهایی که آمار بالای انتقال فعال ویروس فلج اطفال را دارند، حذف شد. در حال حاضر فقط سه کشور افغانستان، نیجریه و پاکستان بالاترین آمار آلودگی به ویروس را دارند. موفقیت هند در زمینه مقابله با این ویروس ثابت می‌کند که جلوگیری از انتقال آن حتی در آلوده‌ترین نواحی نیز امکان‌پذیر است.

– درک بهتر از مطالعات انجام شده روی ویروس آنفلوآنزای H5N1 در 17 فوریه سال 2012 میلادی، سازمان جهانی بهداشت کارشناسان جهانی را گرد هم آورد تا درباره توقف یا ادامه تحقیقات برای درک بهتر از نحوه فعالیت و انتقال ویروس H5N1 (آنفلوآنزای پرندگان) تصمیم‌گیری کنند چون این دغدغه همواره وجود داشته که نتایج این تحقیقات ممکن است علیه بشریت مورد استفاده قرار گیرد، لذا سازمان جهانی بهداشت توصیه‌های فنی را در اختیار کشورهای جهان درباره امنیت زیستی و اطلاعات مربوط به چگونگی استفاده از این نتایج، تحقیقات برای حفاظت بهتر از سلامت انسان‌ها، قرار دارد.

– دستیابی به اهداف توسعه هزاره در زمینه دستیابی به آب شرب سالم در روز ششم ماه مارس، سازمان جهانی بهداشت و یونیسف اعلام کرد جهان در سال 2012 به هدف خود برای کاهش تعداد افرادی که به آب شرب سالم دسترسی ندارد، رسید.

– موضوع روز جهانی بهداشت در سال 2012 نیز رعایت اصول بهداشتی برای افزودن به طول عمر افراد تعیین شد. موضوع این روز سالمندی و سلامت نامیده شد و پیش‌بینی شد که برای اولین بار ظرف چند سال آینده جمعیت افراد بالای 60 سال در جهان از کودکان زیر پنج سال فراتر خواهد رفت.

– در روز جهانی مالاریا در سال 2012 نیز سازمان جهانی بهداشت بر ضرورت افزایش سرمایه‌گذاری در بخش‌های آزمایش، ردیابی و درمان برای مقابله با این بیماری تاکید کرد. آمارهای اخیر حاکیست امروزه سیستم‌های نظارت بر شیوع مالاریا یک دهم کل آمار جهانی موارد ابتلا به این بیماری را تشخیص می‌دهند.

– در گزارش سالانه سازمان جهانی بهداشت همچنین تاکید شد که هر سال حدود 15 میلیون نوزاد زودرس در جهان متولد می‌شوند.

– طبق گزارش 2012 آمار سلامت جهانی که در 16 ماه مه امسال منتشر شد،‌ آمار ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر بویژه فشار خون بالا و دیابت رو به افزایش است که هر دو از عوامل موثر در بروز بیماری‌های قلبی و سایر امراض مزمن هستند. رشد این آمار به ویژه در کشورهای کم درآمد و در حال توسعه مشاهده می‌شود.

– در سال 2012 همچنین در شصت و پنجمین مجمع جهانی سلامت که 26 ماه مه برگزار شد اجرای اقدامات جدید بین‌المللی در زمینه پوشش دهی مسائل مهم بهداشتی جهانی برای مقابله با بیماری‌های غیرواگیر، اختلالات روانی، تغذیه، بارداری نوجوانی، ریشه‌کنی فلج اطفال و روند اصلاح سازمان جهانی بهداشت از سوی کشورهای مختلف پذیرفته شد.

دیگر موضوعات و رویدادهای مهم بهداشتی و پزشکی در سال 2012 به طور فهرست‌وار عبارتند از:

– مقابله با بی‌توجهی و سهل‌انگاری در مورد مبتلایان به اختلالات روانی.

– ارائه اولین دستورالعمل کارآمد برای استفاده از داروهای ایدز برای افرادی که تست ایدز در آنها منفی است اما با وجود سالم بودن در معرض خطر ابتلا به این عفونت هستند.

– تلاش برای توقف شیوع ابولا در اوگاندا.

– پیشرفت جهانی در زمینه کاهش نرخ جهانی مرگ و میر کودکان.

– ارائه اطلس سلامت و تغییرات جوی.

– موافقت کشورها در زمینه ارائه چارچوبی برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر.

– توافق بر سر یک معاهده بین‌المللی جدید در جهت مبارزه با تجارت غیر قانونی محصولات دخانی.

بنا بر گزارش ایسنا، در سال 2012 میلادی همچنین خبر تولید ترکیبات دارویی مختلفی برای مقابله با انواع بیماری‌های خطرناک منتشر شد که از جمله آنها می‌توان به تولید داروی جدید برای درمان سرطان پیشرفته پروستات، تولید آنتی اکسیدان جدید برای مقابله با اختلالات چشمی و استفاده از هورمون گیاهی برای درمان آنفلوآنزا اشاره کرد.

انتهای پیام

یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,501
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 16020
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری