خانه » میراث فرهنگی » فرضیه وقوع زلزله در تخت جمشید/ نشانه هایی از زلزله درنزدیکی بنا

فرضیه وقوع زلزله در تخت جمشید/ نشانه هایی از زلزله درنزدیکی بنا

فرونشست زمین در نزدیکی تخت جمشید، برخی کارشناسان را به این نتیجه رسانده که این رویداد امکان دارد پیش نشانگری برای وقوع زلزله در اطراف این بنای جهانی باشد. به گزارش ...

فرونشست زمین در نزدیکی تخت جمشید، برخی کارشناسان را به این نتیجه رسانده که این رویداد امکان دارد پیش نشانگری برای وقوع زلزله در اطراف این بنای جهانی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، طی یکی دو هفته گذشته در اطراف محدوده تخت جمشید فرونشستهایی در زمین مشاهده شد.

این فرونشستها با گمانه ها و حدسهای علمی مختلفی همراه بود که بر اساس یکی از این فرضیه ها این فرونشست زمین، پیش نشانگری از وقوع زمین لرزه در این محدوده است.

در این خصوص یک دکترای زلزله شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد واحد شیراز به خبرنگار مهر گفت: از نظر زمین و زلزله شناسی تمام نقاط استان فارس از جمله تخت جمشید در معرض خطر هستند و هیچ تفاوتی بین شیراز، تخت جمشید و شهرهای دیگر وجود ندارد.

عبدالمجید اسدی ادامه داد: حداقل از 50 الی 60 سال اخیر تخت جمشید لرزشی نداشته و مردم فکر می کنند این منطقه استیبل است اما تخت جمشید نیز مانند مابقی نقاط دچار لرزش می شود.

وی با بیان اینکه بیشتر ستونهای تخت جمشید که فروافتاده در اثر زلزله بوده، بیان کرد: یکی از دلایل عمده افتادن برخی از ستونهای تخت جمشید بیشتر در اثر زلزله بوده تا در اثر عوامل دیگر به همین دلیل ممکن است در این محدوده نیز زلزله رخ دهد.

این زلزله شناس با اشاره به فرونشست قسمتهایی از زمین در نزدیکی تخت جمشید، گفت: طی چند مدت اخیر قسمتهایی از زمین در نزدیکی این بنا دچار فرونشست شده که این موضوع می تواند یکی از پیش نشانگرهای زلزله باشد.

اسدی ادامه داد: همچنین افت شدید آبهای زیرزمینی طی یکی دو روز این هم یک پیش نشانگر بوده که در منطقه مشاهده شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شیراز با بیان اینکه احتمال دارد به زودی آن منطقه دچار لرزش شود، اظهار داشت: مسئولان مربوطه می توانند با هزینه کردهایی، کانون بعدی زلزله را مشخص کنند تا برای کاهش میزان خسارت تمهیداتی اندیشیده شود.

اسدی ضمن تشریح تمهیدات برای کاهش خسارات زلزله، اظهار داشت: با توجه به کانونی زلزله، می توان با انجام اقداماتی فرکانس زلزله آینده را پیدا و مشخص کرد که آیا فرکانسش با فرکانس سنگهای تخت جمشیدی یکی است یا خیر، زیرا اگر این فرکانسها یکی باشد پدیده تشدید صورت می گیرد و باعث می شود تخریب بیشتر شود.

این زلزله شناس با اشاره به اینکه تمام این مسائل باید بررسی شود، عنوان کرد: وقتی میزان تشدید مشخص شود می توان ستونهای تخت جمشید را مهار بندی کرد و جلوی ریزش را گرفت.

وی با اشاره به وجود گسل در نزدیک تخت جمشید، گفت: البته این موضوع نیز نیاز به بررسی دارد تا در منطقه اندازه گیریهای صورت گیرد و تاکنون هیچ تیمی برای این کار آماده نشده و کسی نیز موضوع را بررسی نکرده، ما نیز فقط از روی نقشه های کلی و اطلاعات کمی که از آنجا داریم این موضوع را مطرح کرده ایم و اگر مسئولان درخواست بررسی موضوع را داشته باشند باید پروژه ای تعریف، تیمی به سرعت اعزام و موضوع به طور دقیق بررسی شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شیراز در پاسخ به این سئوال که ” چنانچه زمین زلزله ای رخ دهد می توان پیش بینی کرد که چه میزان تخریب یا خسارت را در پی خواهد داشت؟” گفت: اکنون هیچ اطلاعاتی از منطقه نداریم و اگر در این خصوص مطالعاتی صورت گیرد می توان تا حدودی نقاطی که ممکن است خسارتی به آنها وارد شود مهار بندی کرد اما این موضوع امکان پذیر نیست که بتوان به طور 100 درصد جلو تخریب را گرفت.

همچنین در این خصوص معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس نیز به خبرنگار مهر با اشاره به اینکه کل فلات ایران از نظر زلزله دچار مشکل است، بیان کرد: چندی پیش فرونشست زمین در حدود 150 تا 200 متری سفره به صورت خطی نیم متر در نیم متر یا 1.5 در 1.5 متر را شاهد بودیم که اطلاعاتی از دلیل این فرونشست نداریم.

عبدالرضا نصیری با اشاره به اینکه فرونشستها در جنگلهای کاج روبه روی تخت جمشید صورت گرفته، ادامه داد: فرضیه های مختلفی دراین خصوص وجود دارد که برخی دلیل آن را بارندگی می دانند و عده ای نیز عنوان می کنند ممکن است در منطقه یک قنات قدیمی وجود داشته باشد، همچنین بعضی ها عنوان می کنند که حفره های زیرزمینی به دلیل برداشتهای بی رویه از آب خالی شده باشند و همچنین عده ای نیز اعتقاد دارند که ممکن است این رویداد به علت تکان یا جابجایی گسل باشد.

وی اظهار داشت: هماهنگیهای لازم صورت گرفته تا دستگاه های متخصص ازجمله آب منطقه ای و دانشکده علوم و یا اساتید زمین شناسی کمک کنند تا دلایل این رویداد مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در این رابطه امکان اظهار نظر نیست، بیان کرد: میراث فرهنگی آمادگی کامل دارد که در این خصوص برای مشخص شدن این رویداد همکاریهای لازم را به عمل آورد.

شنبه ۲ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 2,088
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 15663

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری