خانه » سینما و فیلم » کاهانی: خودم را تنها فیلمساز مستقل سینمای ایران می دانم!

کاهانی: خودم را تنها فیلمساز مستقل سینمای ایران می دانم!

نشست نقد و بررسی فیلم «بی خود و بی جهت» با حضور عوامل و علاقمندان به سینما، شامگاه چهارشنبه در فرهنگسرای رازی برگزار شد. در این برنامه جواد طوسی (منتقد)، ...

نشست نقد و بررسی فیلم «بی خود و بی جهت» با حضور عوامل و علاقمندان به سینما، شامگاه چهارشنبه در فرهنگسرای رازی برگزار شد. در این برنامه جواد طوسی (منتقد)، عبدالرضا کاهانی (نویسنده کارگردان وتهیه کننده)، احمد مهران فر و محمد کارت از بازیگران فیلم حضور داشتند و درباره تولید و اکران «بی خود و بی جهت» به گفتگو پراختند.

تجربه گرایی مهمترین ویژگی کاهانی است
به گزارش سینمانگار، جواد طوسی در ابتدای این مراسم به بررسی کارنامه ی کاهانی پرداخت و با بیان اینکه «تجربه گرایی» مهمترین ویژگی این فیلمساز است اضافه کرد: آثار بلند کاهانی هر چند ممکن است وجوه مشترکی داشته باشند اما او سعی می کند در هر یک از این فیلمها دنیای جدیدی به روی تماشاگران بگشاید.

وی با اشاره به فضای غمگین فیلم «بیست» و فضای نسبتا شاد «هیچ»؛ دو فیلم بعدی کاهانی یعنی «اسب حیوان نجیبی است» و «بی خود و بی جهت» را آثاری برشمرد که کاهانی موقعیت  ایده آل تری برای نشان دادن طنز تلخِ مورد علاقه اش داشته است.

کاهانی: آدم خوش شانسی هستم
عبدالرضا کاهانی در ابتدای سخنان خود به تعریف سینمای مستقل پرداخت و افزود: خودم را تنها فیلمساز مستقل سینمای ایران می دانم و همه فیلمهایم را با نگاه شخصی و سرمایه بخش خصوصی ساخته ام. متاسفانه در کشور ما ساخت فیلم شخصی خیلی سخت است. چون باید به یک جا وصل باشی که بتوانی مجوز بگیری یا اکران خوب، شامل حال فیلمت شود.

 

وی گفت: یکسری از فیلمسازان هستند که می گویند ما مستقل هستیم اما به نظر من بالاخره به یک جایی وصل هستند. «فیلمسازی» اینقدر برای من لذتبخش هست که قید همه ی امکانات و حمایتهای دولتی را بزنم و فیلم خودم را بسازم. خوشبختانه نه ارشاد، نه حوزه هنری و نه تلویزیون هیچ کدام از فیلمهای من خوششان نمی آیند و برای فیلمسازی هیچ کمکی به من نکرده اند اما من از میدان بیرون نرفته و مانده ام.

کاهانی خاطر نشان کرد: بعضی ها می گویند چطور تو که به جایی وصل نیستی دائم مشغول کار هستی ولی حتی خیلی از سینماگرانِ دولتی، سالهاست فیلم نساخته اند. جواب من این است که هیچ وقت دست از تلاش بر نداشته ام. وقتی یک فیلمنامه ام را ارشاد رد می کند نمی روم توی خانه بنشینم. فورا یک فیلمنامه دیگر ارائه می کنم. اگر آن هم رد شد یکی دیگر… واقعیت این است که هیچکدام از فیلمهایم را قرار نبوده بسازم! چند سال پیش فیلمنامه ای به نام «یک» داشتم که رد شد بعد رفتم «بیست» را ساختم. یک فیلمنامه داشتم به اسم «من» که درباره «فشن شو» بود و همه شخصیتهایش زن بودند اما گفتند زنها در فیلم های تو خیلی راحت هستند و نمی توانی آن را بسازی بعد من رفتم فیلم «اسب …» را ساختم که اکثر کاراکترهایش مرد هستند.

کارگردان فیلمهای «هیچ» و «آدم» با بیان اینکه سال گذشته من سه فیلمنامه به ارشاد دادم که هر سه رد شدند اضافه کرد: رفتم تئاتر کار کنم که نشد. بعد فهمیدم که اجازه دارم درباره ی اسباب کشی فیلم بسازم و رفتم «بی خود و بی جهت» را ساختم! البته من آدم خوش شانسی هستم چون یک آدم پولدار از قیافه ی من خوشش آمده و سرمایه گذار فیلمهایم شده است!

کاهانی در پاسخ به این سوال که نسخه فعلی فیلم نسبت به نسخه جشنواره چقدر سانسور شده است گفت: همیشه دوست دارم فیلم هایم را سالم به اکران برسانم. در مورد این فیلم نیز ابتدا گفتند شخصیت مادر الهه باید کلا حذف شود که چون به کل فیلم لطمه می خورد من زیر بار نرفتم. هشت ماه طول کشید تا توانستیم با گفتگو، مسولین ارشاد را از این کار منصرف کنیم. اما در سکانسی که الهه با مادرش حرف می زند، مجبور شدیم چند تا از دیالوگها را حذف و دیالوگهای دیگری به جایش بگذاریم.

مهران فر: کاهانی به بازیگرش انرژی می دهد
احمد مهران فر بازیگر نقش فرهاد با بیان اینکه «در تئاتر یاد گرفتم که متفاوت باشم» افزود: در سینما هم نقشهای متفاوت قبول می کنم و سعی می کنم که نقشها را متفاوت نیز اجرا کنم.

وی درباره شیوه کار کاهانی در کار با بازیگران گفت: کاهانی یکی دو ماه قبل از شروع فیلمبرداری وقتی بازیگر را انتخاب کرد، مفصلا درباره شخصیتی که او قرار است بازی کند توضیح می دهد و در جلسات دورخوانی نیز بازیگر اتودهایی می زند که با بحث و گفتگو به جزئیات بیشتری از نقش می رسد. مهران فر افزود: بزرگترین ویژگی کاهانی این است که به بازیگرش انرژی می دهد تا شهامت ایفای نقش را پیدا کند و وقتی دید که بازیگر، به آدم توی فیلمنامه اش تبدیل شده فیلمبرداری را شروع می کند.

شنبه ۲ دی ۱۳۹۱
بازدیدها 1,520
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 15654
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری