خانه » گفتگو » نقدهای غیرکارشناسانه امنیت سینما را به خطر می‌اندازد

نقدهای غیرکارشناسانه امنیت سینما را به خطر می‌اندازد

فیلم‌ سینمایی «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» به کارگردانی روح‌الله حجازی در دانشگاه «مفید» قم با حضور عوامل ساخت این فیلم نقد و تحلیل شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ...

فیلم‌ سینمایی «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» به کارگردانی روح‌الله حجازی در دانشگاه «مفید» قم با حضور عوامل ساخت این فیلم نقد و تحلیل شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قم، حمید فرخ‌نژاد بازیگر فیلم در نشست 28 آذر ماه گفت: نقدهای فاقد تخصص و غیر کارشناسانه، امنیت سینما را به خطر می‌اندازد.

این بازیگر سینما اذعان داشت: سینما نیز مانند هر عرصه دیگری نیازمند تخصص در مقام تحلیل و نقد می‌باشد از این رو نباید با نگاه سطحی و برداشت‌های شخصی سینما را با چالش و مشکلات فراوانی مواجه ساخت.

وی بیان داشت: منتقدان در حوزه علوم انسانی و به ویژه هنر زیاد هستند اما داشتن سواد نقد و تحلیل درست نیز باید در منتقدان وجود داشته باشد.

فرخ‌نژاد در بخش دیگری از این نشست، سینما را رسانه‌ای قدرتمند دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی با سطحی‌نگری به محتوا و اهداف فیلم مبادرت به نقد و تحلیل می‌کنند و فیلم را مخالف ارزشها و امنیت ملی تعبیر می‌سازند، در حالی که باید میان فیلم‌ها مخرب با فیلم‌های دارای موضوعات اجتماعی و فرهنگی سازنده تفاوت قائل شد.

وی اظهار داشت: بیش از 90 درصد تحلیل‌های صورت پذیرفته پیرامون برخی از فیلم‌های چالش تنها توهم و برداشت شخصی است در حالی که با نگاه منصفانه و کارشناسانه می‌توان ابعاد واقعی فیلم را از سایر فیلهای مخرب تمیز داد و ارزش فیلم را با تحلیل‌های سطحی پایین نیاورد.

فرخ‌نژاد با اشاره به فیلم «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» یادآور شد: در این فیلم، مرد با معماری اشتباه و غلط خود، انسان جدیدی را خلق می‌کند و سپس در اشتباه خود شک و بدبینی را برداشت می‌کند.

این بازیگر سینما همچنین یادآورشد: نباید هیچ اثر هنری را با اثر دیگری مقایسه کرد بلکه باید ابعاد و جوانب هر فیلم را با خود آن فیلم سنجید و موضوعاتش را مورد بررسی قرار داد و به اهداف مهم سازندگان فیلم توجه داشت.

در ادامه این نشست نیز روح‌الله حجازی کارگردان فیلم «زندگی خصوصی خانم و آقای میم» گفت: اولین فیلم سینمائی خود را در سال 86 ساختم و با ساخت فیلم «در میان ابرها» فعالیت خود را به صورت جدی آغاز کردم که اگرچه این فیلم اکران خوبی نداشت اما موفق به دریافت سیمرغ بلورین شد.

وی تصریح کرد: فیلم «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» با بازیگران توانمند سینمای ایران توانست با استقبال خوبی از سوی منتقدان و علاقه مندان به سینما مواجه شود.

حجازی در بخش دیگری از سخنانش گفت: کارگردان سینما به عنوان یک پژوهشگر، مشکلات و چالش‌های جامعه را رصد می‌کند و آن‌ها را به قالب تصویر می‌کشاند تا با ارزیابی رویدادها به ارائه راهکاری درست در رفع موانع کمک کند.

این کارگردان سینما تصریح کرد:کارگردان خود نمی‌تواند راهکاری را ارائه نماید و این وظیفه متولیان است که با بررسی مشکلات و چالش‌ها به درمان بپردازند زیرا سینما نسخه‌ای برای درمان ندارد و تنها درد را نشان می‌دهد.

حجازی اذعان داشت: تقابل سنت و مدرنیته یکی از رویدادهای مهم در جامعه کنونی است که بسیاری از خانواده‌ها را با چالش مواجه ساخته است.

این کارگردان درباره ساخت فیلمش توضیح داد:بیشتر صحنه‌های فیلم با لنزهای نرمال گرفته شد و تلاش کردیم با بسته نگه داشتن صحنه‌ها، مخاطب بیشتر در فضای کار غرق شود به ویژه اینکه از نور و روشنائی نیز برای بیان حرف استفاده کردیم به گونه‌ای که ابتدای فیلم شهر پر از تجلات و زرق و برق تصویر برداری شد و در صحنه اخر در ندامت و پشیمانی از ماندن در تهران فضای شهر مه آلود و تیره و پر از خفقان به تصویر کشیده شد.

چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,181
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 15623
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری