خانه » مطالب جالب » کشف راز جنایت 3000 ساله

کشف راز جنایت 3000 ساله

راز قدیمی ترین جنایت جهان به قدمت 3000 سال به لطف آزمایش های دی ان ای و سی تی اسکن سرانجام کشف شد. به گزارش جام جم به نقل از بلگا، ...

راز قدیمی ترین جنایت جهان به قدمت 3000 سال به لطف آزمایش های دی ان ای و سی تی اسکن سرانجام کشف شد.

به گزارش جام جم به نقل از بلگا، دانشمندان موفق شدند به کمک آزمایش های دی ان ای، سی تی اسکن و کالبد شکافی کامپیوتری راز مرگ رامسس سوم را کشف کنند. فرعون مصر در توطئه ای که توسط یکی از همسرانش طرح ریزی شده بود توسط چاقویی تیز گلویش بریده شده است.

براساس پاپیروس های قدیمی متعلق به یکی از تاری; ترین دوره های مصر باستان ملکه “تیئی” یکی از همسران رامسس سوم  دست به کودتایی علیه فرعون می زند.

درواقع، “تیئی” می خواست “پانتائور” پسرش بر تخت سلطنت بنشیند اما جانشین قانونی رامسس سوم پسر “ایزیس” همسر اولش بود.

“تیئی” امیدوار بود از نفرت فزاینده مردم نسبت به فرعون که در تجمل زندگی کرده در حالی که دستمزد کارگران پرداخت نمی شد و قحطی کشور را تهدید می کرد، استفاده کرده و به هدف خود دست یابد.

“تیئی” به رغم اینکه در محیط بسته کاخ به سر می برد اما توانست برای اجرای توطئه خود طرفدارانی را در میان نظامیان و راهبان بیابد.

با اینکه جزییات توطئه مشخص نیست اما هدف آن از بین بردن رامسس سوم در یک موقعیت مناسب بود.

براساس مدارک رسمی مصر باستان کودتا ناکام مانده و حدود 30 نفر از توطئه گران مجازات می شوند. این واقعه در سال 1156 قبل از میلاد رخ داد. “تیئی” موفق نمی شود پسرش را به سلطنت برساند.

اما در این مدارک سرنوشت رامسس سوم که در آن زمان حدود 65 سال داشت مبهم بود.

مومیایی رامسس سوم در اواخر قرن نوزدهم  کشف می شود. در جریان یک رادیو گرافی که در سال های دهه 1960 روی مومیایی وی انجام گرفت هیچ نشانی از جراحت مشاهده نشد.

آلبرت زینک آلمانی کارشناس مومیایی ها به بررسی مومیایی رامسس سوم پرداخت. با کمک دیگر کارشناسان آنها از مومیایی تصاویر سه بعدی بسیار پیشرفته گرفته و از آن سی تی اسکن کردند.

برای نخستین بار کالبد شکافی کامپیوتری وجود بریدگی عمیقی را در گلو و درست زیر حنجره نشان داد. نای توسط یک چاقوی تیز یا وسیله برنده مشابهی کاملا قطع شده است. مرگ رامسس سوم با توجه به گستردگی و عمق جراحت آنی بوده است.

درعین حال، در جریان توموگرافی یک طلسم سنگی که در داخل جراحت فرو رقته بود، مشاهده شد. طلسمی به نام “چشم اوروس” که مصریان باستان تصور می کردند قدرت شفابخشی دارد.

آلبرت زینک در بیانیه ای اعلام کرد: گلوی بریده و طلسم نشان می دهند که رامسس سوم به قتل رسیده است.

چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,236
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 15572

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری