خانه » خانواده » پنهان کاری در ازدواج

پنهان کاری در ازدواج

اگر همسرتان مسئله مهمی را از شما پنهان کرده است، شاید به این دلیل است که نگران از دست دادن شماست. مثلا اگر او ازدواج قبلی اش را پنهان کرده ...

اگر همسرتان مسئله مهمی را از شما پنهان کرده است، شاید به این دلیل است که نگران از دست دادن شماست. مثلا اگر او ازدواج قبلی اش را پنهان کرده است، نه به این دلیل است که شما را آزار بدهد، بلکه بخاطر ترس از دست دادن شما چنین راز بزرگی را پنهان کرده است.

ازدواج یک سنت مقدس است و با احترام، اعتماد و تحسین تحکیم می‌شود اما پایه‌های این بنیان هر چند که محکم به نظر برسند بسیار شکننده هستند. بسیاری از اشتباه‌ها می‌توانند بر رابطه زناشویی تأثیر منفی بگذارند و فرصت تجربه یک رابطه خوب در ازدواج را بگیرند. پنهان کاری یکی از آن اشتباهات بزرگی است که می‌تواند این رابطه راخراب کند. وقتی نمی توانید در رابطه بااعتماد، صمیمیت و دوستی پیش بروید مسلم است که این رابطه ناسالم است. البته درک مفهوم پنهان کاری در رابطه زناشویی بسیار حساس است. در واقع شما نیاز به فهم حد ومرز رابطه دارید. لزومی ندارد که درباره همه جزئیات رابطه و هر حرکتی که می‌کنید به هم توضیح و خبر بدهید تا پنهان کار نباشید. برای اینکه تفاوت بین حریم خصوصی، رازداری و پنهان کاری را متوجه شوید ابتدا باید معنای هر کدام از آنها و تأثیرشان را بر رابطه بدانید. آنچه مشخص است اهمیت پنهان کاری و درک این موضوع است. پنهان کاری، خواه از روی عمد باشد و یا از روی ناآگاهی، بر ازدواج تأثیر نامطلوبی می‌گذارد.چه چیزی را پنهان می‌کنید؟

پنهان‌کاری معمولا درباره پیمان‌ها و تعهداتی است که به یکدیگر داده اید. اگر شما مدام چیزهایی را از همسرتان پنهان می‌کنید و یا احساس کنید همسرتان اینگونه رفتار می‌کند، موقعیت سختی در رابطه ایجاد می‌شود. از خودتان بپرسید این پنهان کاری‌ها در مورد چیست و آنها را سبک و سنگین کنید. آیا درآمدتان را پنهان می‌کنید؟ وزنتان را پنهان می‌کنید؟ پنهانی سیگار می‌کشید؟ بدون اطلاع همسرتان به دیدن دوستانتان می‌روید؟ پنهان کاری شما ممکن است در مورد چیزهایی باشد که زیاد برای همسرتان مهم نیستند و بی دلیل و از روی ترس یا نگرانی از قضاوت غلط آنها را فاش نمی کنید یا شاید واقعا برای او یک فاجعه باشند و زندگی تان را تحت تأثیر قرار بدهند.ميگنا دات آي آر.اما یادتان باشد که پنهان کاری‌ها همیشه مخرب هستند و به شریک زندگیتان آسیب می‌زنند، مثلا اگر چیزهایی می‌خرید و به همسرتان نمی گویید، ممکن است باعث شوید اوضاع مالی خانواده تحت تأثیر قراربگیرد. ممکن است مقروض شوید یا در خرج خانه بمانید، در این موارد فکر کنید. آیا خریدن یک گردن بند طلا ارزشش را دارد که در آخر ماه برای کم آمدن خرج خانه بهانه تراشی کنید؟

اگر پنهان کاری‌های شما در مورد مسایل مهمتری مثل اعتیاد، قمار و خیانت باشد شما به خوبی از ریشه‌های مشکلاتتان آگاهید و همه تلاشتان را می‌کنید تا آن را پنهان کنید. اگر شما یک لباس بخرید بدون آنکه به همسرتان چیزی بگویید، تنها مشکل، پنهان کردن خرید یک لباس است اما اگر اعتیاد دارید و آن را از همسرتان پنهان می‌کنید، مسئله مهمترو فراتر از پنهان کاری وجود دارد. به هر حال شما معتاد هستید و این به زندگی شخص خودتان آسیب می‌زند. اگر همسرتان از اعتیاد شما با خبر شود مسئله او پنهان کاری شما در این رابطه نیست، او به مشکل جدی‌تر می‌اندیشد. این شانس شما خواهد بود که او از اعتیادتان هر چه زودتر با خبر شود، شاید بتواند کاری برایتان بکند. شاید او به شما انتقاد کند که چرا چنین دروغی به او گفته‌اید اما اگر رابطه‌یتان هنوز خراب نشده باشد او به یک مرحله بعدتر فکرمی کند. مرحله‌ای که باید تصمیم بگیرد چگونه کمکتان کند تا اعتیاد را ترک کنید.

آیا خیانت را پنهان می‌کنید؟

خیانت یکی از اولین چیزهایی است که وقتی پنهان کاری در ازدواج مطرح می‌شود، به ذهن می‌رسد. وقتی یک فرد سوم وارد رابطه زن و شوهری شما می‌شود، شما نه تنها تعهداتی که به همسرتان دادید را زیر پا می‌گذارید بلکه به خودتان نیز خیانت می‌کنید. شکستن این تعهد یک خطای بزرگ است اما غیر قابل جبران نیست. از خودتان بپرسید چرا یک نفر دیگر را وارد زندگیتان کرده‌اید از یک مشاورکمک بگیرید تا به این پرسش پاسخ دهید، در این موقعیت خود را متهم نکنید بلکه به دنبال کمک و حل مشکل باشید.شاید در رابطه زناشویی شما نقصی وجود داشته باشد و مسئله حل نشده‌ای باعث شود که به یک فرد سوم اجازه بدهید وارد زندگیتان شود. یادتان باشد تا وقتی که عملی مرتکب نشده اید، خیانت واقعی نکرده‌اید اما اگر این انگیزه در شما وجود دارد، پیش از اقدام با یک مشاور گفتگو کنید.

آیا روابط دوستانه را از همسرتان پنهان می‌کنید؟

درباره اینکه چه چیزهایی را باید به همسرتان بگویید کمی هوشیارانه عمل کنید. برای همسر شما مهم نیست که دوستتان می‌خواهد موهایش را در کدام آرایشگاه کوتاه کند، اما اگر شما قرار است پولی را به او قرض بدهید باید همسرتان را در جریان بگذارید. وقتی پای دوستانتان در رابطه زناشویی باز می‌شود، برقراری تعادل در چیزهایی که باید به همسرتان بگویید کار سختی است.

راه حل این نیست که آنچه در دوستی‌هایتان می‌گذرد را از همسرتان پنهان کنید. راه حل برقراری گفتمان است. ازدواج زندگی با یک هم خانه نیست. لازم نیست که همیشه با همسرتان موافق باشید اما شما باید در یک ارتباط باز با همسرتان قرار بگیرید و با هم صادق باشید. در این وضعیت ضرورتی ندارد که به دیگران خیانت کنید و اسرارشان را برای همسرتان بازگو کنید، به جای اینکه همه جزئیات را به همسرتان بگویید، به کلیات ماجرا اکتفا کنید.

اگر فهمیدید دوستی به همسرش خیانت می‌کند، بدون اینکه همه جزئیات رابطه را برای همسرتان تعریف کنید خیلی محتاطانه او را در جریان بگذارید. فقط از اینکه شک کرده‌اید که شاید دوستتان با کسی طرح دوستی ریخته است حرف بزنید و به جزئیات نپردازید.

پنهان کاری دیگری نیز ممکن است در رابطه شما پیش بیاید که مخرب رابطه نیستند و حتی باعث تحرک و پویایی این ارتباط می‌شوند مثلا اینکه همسرتان را برای جشن تولد غافل گیر کنید، خبر بارداری را قبل از نتیجه آزمایش پنهان کنید و یا هر موقعیت شاد دیگری که در رابطه وجود دارد. یادتان باشد که بعضی‌ها از غافلگیر شدن خوششان نمی آید. شاید بسیاری از مردها غافلگیر شدن با خبر بارداری را دوست داشته باشند، اما شوهر شما این کار را یک پنهان کاری یا کلک تعبیر کند. اگر او چنین روحیه‌ای دارد این کار را نکنید.

پنهان کاری یا حفظ حریم خصوصی

وقتی که به موضوع پنهان کاری در ازدواج می‌پردازید باید تفاوت بین حریم خصوصی و پنهانکاری رادرک کنید. هر کسی باید حریم خصوصی خودش را داشته باشد. حریم خصوصی به معنی آزادی مطلق نیست. شما نمی توانید بخاطر حفظ این حریم هر جایی که خواستید و با هر کسی که دوست داشتید بدون اطلاع همسرتان بروید و بگویید «این حق من است». این حق شما نیست. اطلاع از اینکه شما در طی روز کجا می‌روید و با چه کسانی رفت و آمد می‌کنید یک حق مشترک است. اما اینکه آزاد باشید ساعاتی از روز را به کارهای شخصی تان بپردازید، کتاب بخوانید، به کلاس‌های آموزشی و تفریحی بروید و یا تنهایی مهمانی بروید حق شماست.

مثلاً دفتر خاطراتتان حریم خصوصی شماست. شما آزاد هستید تا هر آنچه فکر می‌کنید بدون نگرانی از همسرتان که آنها را می‌خواند یا در موردتان قضاوت می‌کند را بنویسید. آیا شما به حریم خصوصی همسرتان احترام می‌گذارید؟ آیا شما او را مدام کنترل می‌کنید؟ ای میل‌هایش را می‌خوانید؟ یا کامپیوترش را وارسی می‌کنید؟ اگر چنین عادت‌هایی دارید به این معنی است که دچار سوءظن و شک هستید و یا معنای رابطه زناشویی و حریم خصوصی را نمی فهمید.

پنهان کاری در ازدواج و یا افشای رازهای شریک زندگی موضوع مهمی است و با مفهوم اعتماد مرتبط است زیرا ازدواج بر اعتماد بنیان یافته است و هر چیزی که پایه‌های این بنا را بلرزاند، باعث فرو ریختن ازدواج می‌شود. وقتی اعتماد از میان برود، این رابطه از شکل طبیعی خارج می‌شود. پنهان کاری حتی بهترین روابط زناشویی را خراب می‌کند. اگر شما به این زندگی پایبند هستید با وجود آمار بالای طلاق ارزشش را دارد برای تحکیمش پنهان کاری نکنید.

در موقعیت‌های سخت چه واکنشی دارید؟

اگر شما فکر کنید همسرتان چیزی را از شما پنهان می‌کند، شروع به جستجو در ایمیل‌هایش می‌کنید یا رودر رو با او صحبت می‌کنید؟ آیا شما وقتی با مشکلی مواجه می‌شوید از همسرتان پنهان می‌کنید و یا با او صحبت می‌کنید و سعی می‌کنید آن را حل کنید؟ مهم نیست که چه موضوعی در رابطه تان ایجاد شده است، در هر حال می‌توانید با عشق و احترام متقابل موضوع را مطرح کنید و فراتراز تفاوت‌هایی که در دیدگاه‌ها دارید، راه حلی برای آن پیدا کنید.

پنهان کاری در یک رابطه زناشویی می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل بزرگتر باشد؛ بی‌اعتمادی. می‌توانید با مطرح کردن موضوعی که مدت‌هاست از همسرتان پنهان کرده‌اید اعتماد را بازسازی کنید. اگر شما یک ارتباط باز با یکدیگر نداشته باشید و بر پنهان کاری مصر باشید، رابطه را آشکارا به موقعیت سختی می‌کشانید. پنهان‌کاری در رابطه زناشویی، نشان می‌دهد که این ازدواج نیاز به کمک دارد.

چرا همسرتان پنهان کار است؟

ـ ممکن است پنهان‌کاری ناشی از یک مشکل روحی باشد. مثلا او از آشکار شدن یک مسئله احساس شرم یا خجالت می‌کند. یا شاید از این راه احساس استقلال و عدم وابستگیش را به نمایش می‌گذارد. در این موارد پنهان کاری یک رفتار آگاهانه و عمدی نیست. این حالت بخاطر ضعف شخصیتی است، پس او را بخاطر این کار مقصر ندانید. مثلا بعضی از مردها فکر می‌کنند که نباید میزان درآمدشان را بگویند چون با این کار متفاوت عمل می‌کنند. چنین مواردی هرچند از روی بدذاتی و ناآگاهانه هستند اما باید اصلاح شوند.

ـ ممکن است پنهان کاری همسرتان بخاطر یک نیاز روانی تربیتی باشد. اگر او در خانواده‌ای پرورش یافته باشد که افراد آن خانواده با هم صمیمی نباشند و هر کسی کارخودش را از دیگران مخفی کند، پنهان کاری برای او یک امر طبیعی است. اگر همسرتان در خانواده‌ای بزرگ شده است که هرکس مشغول کار خودش است و هیچ کس از هیچ چیز دیگری با خبر نیست، چنین رفتاری برای او بسیار عادی است. شما با تمرین و تشویق می‌توانید این رفتار را تغییر بدهید.

ـ اگر همسرتان مسئله مهمی را از شما پنهان کرده است، شاید به این دلیل است که نگران از دست دادن شماست. مثلا اگر او ازدواج قبلی اش را پنهان کرده است، نه به این دلیل است که شما را آزار بدهد، بلکه بخاطر ترس از دست دادن شما چنین راز بزرگی را پنهان کرده است.

ـ شاید او نگران واکنش تند شما در برابر رازهایش است. ممکن است او از این موضوع ترس داشته باشد که شما با دانستن رازش از آن در آینده برای تحقیر و ضربه زدن استفاده کنید.

ـ در رابطه‌هایی که دچار مشکل شده‌اند پنهان کاری همسر می‌تواند نشانه این باشد که او می‌خواهد از شریک زندگیش فاصله بگیرد.

منبع: اطلاعات

دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,406
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 15337

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری