خانه » شهر من » اجتماعی » مرگ در دستان مردم آمریکا

مرگ در دستان مردم آمریکا

...


تنها چند روز از تیراندازی مرگبار در یکی از فروشگاه‌های ایالت «اورگن» می‌گذشت که جوان 20 ساله‌ای با ورود به یکی از مدارس ایالت «کنتیکت» دست به جنایت مرگباری زد و تعدادی کودک را قربانی کرد.

به گزارش سرویس «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بازرسان آمریکایی پس از وقوع این حادثه وحشتناک در تلاش هستند تا انگیزه متهم از اقدام به این جنایت را روشن کنند.

در حادثه روز جمعه این ایالت 26 تن از جمله 20 کودک جان خود را از دست دادند.

این حادثه به حدی تاسف بار بود که نه تنها مقامات کشورهای مختلف از وقوع آن ابراز تاسف کردند بلکه پدر متهم نیز در نامه‌ای نوشت: با تمام افرادی که در این حادثه، عزیزان خود را از دست داده‌اند ابراز همدردی می‌کنم. من هم همانند خانواده قربانیان متاثر هستم و نمی‌توانم تاسف خود را در غالب کلمه و جمله بیان کنم.

یکی از نیروهای پلیس این ایالت گفت: شواهد تقریبا خوبی در مورد انگیزه‌های متهم از اقدام به تیراندازی جمع آوری شده و بررسی‌های بیشتر آن ادامه دارد.

پایگاه اینترنتی شبکه خبری فاکس نیوز نوشت: ‌این حادثه پس از تیراندازی در یکی از مراکز آموزشی ایالت «ویرجینیا» در سال 2007 میلادی که به کشته شدن 33 تن منجر شد،‌ دومین تیراندازی مرگبار بوده است.

روزنامه ترکیه‌ای تودیز زمان در گزارشی اعلام کرد: از آنجایی‌که طی سال‌های گذشته تیراندازی‌های مرگبار در این کشور به امری غالب تبدیل شده است، افکار عمومی آمریکا با چنین حوادثی آشنا هستند. فرد مسلحی به راحتی به خود اجازه می‌دهد تا وارد محیط‌های عمومی شود و گروهی از مردم را هدف گلوله خود قرار دهد.

کاملا واضح است تیراندازی‌های این چنینی در آمریکا بیش از کشورهای دیگر اتفاق می‌افتد و همین زنگ خطری برای مقامات آمریکاست. همچنین مردم این کشور خواهان این هستند تا درک کنند چه انگیزه‌ای در پشت این اقدامات وجود دارد.

در اشاره به یکی از دلایل وقوع تیراندازی‌های متعدد در آمریکا می‌توان به دسترسی آسان به انواع سلاح‌های گرم پرداخت. همچنین عدم ثبات فرهنگی و تشویش‌های اجتماعی می‌تواند در انگیزه افراد برای تیراندازی بی تاثیر نیست.

باید اشاره کرد عدم سیاستگذاری مناسب در مورد منع حمل سلاح در آمریکا باعث شده است تا تمامی افراد به راحتی به آن دسترسی داشه باشند. تا زمانیکه سلاح‌های گرم به وفور در میان مردم وجود داشته باشد، شنیدن اخبار مرتبط با وقوع این تیراندازی‌ها جای تعجب ندارد. مردم این کشور هر زمان که اراده کنند می‌توانند به فروشگاه‌های فروش سلاح مراجعه کنند و همانند مواد غذایی اسلحه خریداری کنند.

به گزارش روزنامه هوفینگتن پست، میزان جرائم خشونت بار در سرتاسر آمریکا بین سالهای 2010 و 2011 میلادی 11 درصد افزایش داشته است.

آمارهای رسمی در این کشور نشان می‌دهد در سال گذشته میلادی 6 میلیون تن قربانی جرائم خشونت بار بودند. همچنین در سال 2010 میلادی 12 هزار و 996 قتل در آمریکا گزارش شده که 8775 مورد آن با استفاده از سلاح گرم بوده است.

گفته شده است، جرائم انجام شده همراه با سلاح گرم در ایالت‌های نیویورک، ویرجینیا، نیوجرسی و میزوری و آریزونا همچنان بالاست. آمارها نشان می‌ دهد به ازای هر 10 آمریکایی 9 اسلحه در این کشور وجود دارد.

در سال 2009 میلادی طبق گزارش اداره مبارزه با جرائم و مواد مخدر سازمان ملل 66.9 درصد از تمامی قتل‌های اتفاق افتاده در آمریکا با استفاده از سلاح گرم بوده‌است.

به گزارش ایسنا، پلیس فدرال آمریکا نیز اعلام کرد در سال 2008 میلادی 14 هزار و 180 تن در این کشور به قتل رسیده اند.

انتهای پیام

یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,608
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 15271
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری