خانه » خانواده » سيگار كشيدن يك عامل خطر شناخته شده براي وقوع مرگ ناگهاني در ميان زنان

سيگار كشيدن يك عامل خطر شناخته شده براي وقوع مرگ ناگهاني در ميان زنان

سيگار كشيدن در حد كم تا متوسط نيز خطر مرگ ناگهاني قلبي در زنان را به شدت افزايش مي‌دهد. به گزارش گروه علمي، پزشكي باشگاه خبرنگارانبه نقل از نشريه انجمن قلب آمريكا، ...

سيگار كشيدن در حد كم تا متوسط نيز خطر مرگ ناگهاني قلبي در زنان را به شدت افزايش مي‌دهد.

به گزارش گروه علمي، پزشكي باشگاه خبرنگارانبه نقل از نشريه انجمن قلب آمريكا، محققان با بررسي شيوع مرگ ناگهاني قلبي در ميان بيش از 101000 زن سالم و پيگيري نتايج طي 30 سال دريافتند زناني كه به مقدار كم يا متوسط سيگار مي‌كشيدند شامل كساني كه روزانه 1 تا 14 نخ سيگار مصرف مي‌كردند تا 2 برابر بيشتر در معرض خطر وقوع مرگ ناگهاني قلبي در مقايسه با همتايان غيرسيگاري خود بودند.نتايج حاصل از اين گزارش همچنين مي‌افزايد: در اين ميان زنان با سابقه بيماري‌هاي قلبي، سرطان و يا سكته مغزي كه سيگاري بودند تا 5/2 برابر بيش از بقيه در معرض خطر اين مرگ و مير قرار گرفتند.

براساس اين گزارش محققان افزودند: براي هر 5 سال سيگار كشيدن مداوم احتمال وقوع اين خطر تا 8 درصد افزايش مي‌يابد و اين در حاليست كه در ميان زنان مبتلا به بيماري‌هاي قلبي كه سيگار را ترك كردند طي 15 تا 20 سال خطر مرگ ناگهاني قلبي كاهش يافته و تقريباً در حد يك فرد غيرسيگاري مي‌شود.

به گفته محققان مرگ ناگهاني قلبي كه يكي از علل اصلي مرگ و مير مربوط به قلب است، از دست دادن ناگهاني عملكرد قلب است که معمولاً در عرض چند دقيقه بعد، قلب متوقف مي‌شود.

گفتني است اين تحقيقات نشان مي‌دهد كه سيگار كشيدن يكي از مهم‌ترين عوامل خطرساز قابل اصلاح براي وقوع اين مرگ و مير در ميان تمام زنان است و ترك سيگار در طول زمان مي‌تواند به كاهش و يا حتي از بين رفتن اين خطر كمك كند.

یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,626
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 15223

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری