خانه » میراث فرهنگی » حمام وكيل به موزه تبديل شد

حمام وكيل به موزه تبديل شد

حمام وكيل شيراز پس از يك‌دوره افت و خير طولاني و تبديل به رستوران و سفره‌خانه و موزه فرش‌هاي دست‌بافت(فروشگاه فرش‌هاي دست‌بافت) طي سنوات گذشته و آسيب‌هايي كه بخش خصوصي ...

حمام وكيل شيراز پس از يك‌دوره افت و خير طولاني و تبديل به رستوران و سفره‌خانه و موزه فرش‌هاي دست‌بافت(فروشگاه فرش‌هاي دست‌بافت) طي سنوات گذشته و آسيب‌هايي كه بخش خصوصي به آن وارد كرد، در نهايت به موزه تبديل شد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه فارس، عصر روز دوشنبه 22 اسفند اين موزه با حضور استاندار فارس افتتاح شد.

 

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان فارس در اين خصوص گفت: در این موزه 30 مجسمه مومی در قسمت سر بینه حمام در حالت‌های مختلف چیده شده است.

 

فريدون فعالي اعتبار صرف شده براي مرمت، تجهيز و ساخت مجسمه‌هاي مومي براي اين موزه را حدود 160 میلیون تومان بيان و اضافه كرد: طبق برنامه‌ریزی‌ها فاز دوم این موزه ارديبهشت ماه سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد.

 

فعالي گفت: در فاز دوم که در قسمت گرم‌خانه حمام راه‌اندازی می‌شود، 100 ميليون تومان براي مرمت، تجهیز و ساخت مجسمه‌های مومی اختصاص داده مي‌شود.

 

وي با بيان اينكه امسال گردشگران با فضاي جديدي در شيراز روبرو خواهند بود، گفت: در این موزه مجسمه‌های مومی از اقشار مختلف مردم در شیراز قدیم از پهلوان، درویش، دهقان و کدخدا گرفته تا گزمه و داروغه و حمال و تاجر نصب شده که هر یک معرف شخصیت و فرهنگ خاصی از مردم فارس و شیراز قدیم هستند.

 

فعالي با يادآوري اينكه موزه حمام وكيل در ايام نوروز از هشت صبح تا 23 شب يكسره پذيراي گردشگران و بازديد كنندگان است، تصريح كرد: حمام وکیل از بناهای مهم تاریخی دوره زندیه به شمار می‌رود که در سال 1351 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 1,636
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 1521

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری