خانه » شهر من » اجتماعی » راه‌اندازی دانشکده علمی کاربردی شهرداری تهران

راه‌اندازی دانشکده علمی کاربردی شهرداری تهران

...


مدیر کل تشکیلات و آموزش شهرداری تهران از راه‌اندازی و افتتاح دانشکده علمی-کاربردی شهرداری تهران در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش سرویس شهری ایسنا، سید فخر الدین حیدری منش در همایش آموزش مدیریت بحران ویژه مدیران شهری تهران همچنین از روند برنامه‌های آموزشی مدیران شهرداری تهران و دریافت مجوز راه‌اندازی و افتتاح دانشکده علمی-کاربردی شهرداری تهران در آینده نزدیک خبر داد.

آموزش مدیران شهری با مفاهیم علمی مدیریت بحران ضروری است

سید مناف هاشمی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری تهران با تاکید بر ضرورت آموزش در ارتقای توانایی مدیران گفت: مدیران شهری باید با مفاهیم علمی و کلیدی مدیریت بحران، تجربه‌های ارزنده جهان در مدیریت سوانح، سطوح بحران و راهکارهای ارتقای آمادگی و مقابله در سوانح انسان ساز و طبیعی آشنا شوند.

وی افزود: راه دستیابی به توسعه توجه کافی به آموزش در سطوح مختلف است و اگر برای آموزش ارزش قائل شده و وقت بگذاریم به توسعه خواهیم رسید.

وی تاکید کرد: در مفاهیم توسعه، رشد الزاماً به معنی توسعه نیست بلکه باید با نگاه به واقعیت‌ها سرعت توسعه را به گونه ای افزایش داد که به شرایط مطلوب در مقایسه با کشورهای توسعه یافته دست یابیم و در حوزه رویارویی با زلزله آنقدر پیشرفت نمائیم که دیگر نگران زلزله‌های پنج ریشتری نباشیم.

وی با تاکید بر آنکه نباید تنها خود را با دیروز مقایسه کنیم و باید به مسیر‌های طی نشده و کمبودها نیز توجه کرد، گفت: در حوزه آمادگی و ایمنی شهری در برابر حوادث یکی از نیازها برخورداری از نقشه مدون و دقیق تاسیسات شهری است.

وی اعلام کرد که این معاونت آمادگی دارد در طرح‌های پژوهشی و برنامه‌های علمی حوزه مدیریت بحران مشارکت نماید.

بر اساس این گزارش همچنین در مراسم افتتاح این دوره آموزشی ، عزیزالله رجب‌زاده رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و جانشین شهردار در ستاد مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اهمیت اقدامات پیشگیرانه و آمادگی در این حوزه بر لزوم آگاهی از توانایی‌های سازمانی و دارا بودن طرح‌های مناسب در حوزه آمادگی تاکید کرد و این دو را مولفه‌های لازم برای داشتن ابتکار عمل نامید.

وی با تاکید بر اهمیت آموزش مدیران شهری در حوزه مدیریت بحران از این نکته به عنوان مولفه‌ای مهم یاد کرد و افزود: حتی زمانی که ما تمامی پیش‌بینی‌ها و اقدامات پیشگیرانه را انجام داده باشیم ، امکانات و طرح‌ها هم کامل باشد اما مدیران ما آموزش ندیده باشند ، این امکانات ارزش ندارند.

وی با بیان تجربیاتی از زلزله اخیر آذربایجان شرقی و بروز کمبود آموزش مدیران استانی در حوزه مدیریت بحران بر لزوم کارگاهی بودن این آموزش ها برای مدیران شهری تاکید کرد.

جانشین شهردار در ستاد مدیریت بحران شهر تهران در ادامه با تشریح ساختار مدیریت بحران در کشور و شهر تهران گفت: در ساختار مدیریت بحران کشور شورای عالی مدیریت بحران کشور پیش بینی شده که ریاست این شورا را رئیس‌جمهور بر عهده دارد و قائم مقام او در این شورا وزیر کشور است و شهردار تهران هم عضو شورای عالی مدیریت بحران کشور است.

وی افزود: ما یک شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور هم داریم که ریاست آن بر عهده وزارت کشور است و به تبع آن در هر استان یک شورای هماهنگی مدیریت بحران وجود دارد که استانداران مسئولیت آن را برعهده دارند و در شهرستان ها فرمانداران در این زمینه مسئولیت دارند.

وی افزود: اما قانون‌گذار شهر تهران را استثنا کرده و برابر بند دال ماده 9 این قانون آورده که با توجه به شرایط ویژه و اهمیت شهر تهران به عنوان پایتخت کشور شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران به ریاست شهردار تهران تشکیل می‌شود.

وی گفت: فقط در شهر تهران است که قانونگذار مسئولیت را به شهردار تهران واگذار کرده و برابر این مسئولیت که شهردار تهران بر عهده دارد شورای اسلامی شهر تهران مصوبه‌ای با عنوان مجوز تقویت و عملیاتی کردن مدیریت بحران شهر تهران و ستاد مدیریت بحران را در شهر تهران پیش‌بینی کرده که در این ستاد معاونان شهردار تهران، معاونان ستاد مدیریت بحران شهر تهران را تشکیل می دهند و شهرداران مناطق ریاست این ستادها را در 22منطقه و شهرداران نواحی این مسئولیت را در 124 ناحیه بر عهده دارند.

وی گفت: با ابلاغیه سال90 نیز قرار بر این شد که در محلات مدیر بحران سازماندهی کنیم که در نتیجه این طرح سال گذشته در 374 محله شهر تهران اجرایی شد.

وی با بیان این نکته که سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بازوی اجرایی ستاد مدیریت بحران شهر تهران است و سازمان‌های تخصصی در قالب 20 کمیته با عضویت 86 سازمان سازماندهی شده است، افزود: از میان این 20 کمیته، چار کمیته‌ آتش‌نشانی، آواربرداری، تدفین و هماهنگی لجستیک جزو مسئولیت‌های شهرداری است.

در ادامه این سمینار دکتر علمداری استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه عالی دفاع ملی به بررسی اصول سازماندهی مدیریت بحران در کلان‌شهرها پرداخت و با اشاره به سیر تکاملی مدیریت بحران در جهان و اهمیت پیشگیری در این حوزه ، گفت: مدیریت بحران ،پیشگیری، آمادگی و کاهش مخاطرات است و به کار بستن آن سبب می‌شود در زمان وقوع حادثه، بحرانی نداشته باشیم.

وی با بیان این نکته که مدیریت بحران مطلوب آن است که اصلا وارد بحران نشویم ، یادآور شد: مفهوم یک کلانشهر آماده از نگاه مدیریت جامع بحران شهری است دارای تمامی قابلیت‌های لازم ، دانش، نگرش و مهارت‌ها برای بازدارندگی، پیشگیری، کاهش مخاطرات و آسیب‌پذیری، حفاظت، آمادگی ، مقابله، بازیابی و بازتوانی در مقابل همه تهدیدات.

در ادامه این همایش دکتر جدی استاد دانشگاه امام حسین(ع) و نائب رئیس انجمن مدیریت بحران، نیز به بررسی مدیریت بحران و چیستی آن و ویژگی‌های مدیریت بحران پرداخت.

پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,489
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 15067
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری