خانه » علمی » تصاویر ماهواره‌ای ناسا/آتشفشان روسیه

تصاویر ماهواره‌ای ناسا/آتشفشان روسیه

یک ماهواره ناسا توانسته در منظره‌ای جالب، تصاویری از آتشفشان «تولباچیک» روسیه را به ثبت برساند که در آنها جریان گدازه‌ها در نور مرئی و مادون قرمز به نمایش درآمده ...

یک ماهواره ناسا توانسته در منظره‌ای جالب، تصاویری از آتشفشان «تولباچیک» روسیه را به ثبت برساند که در آنها جریان گدازه‌ها در نور مرئی و مادون قرمز به نمایش درآمده است.

به گزارش ایسنا، تصویر نور مرئی از دوربین پیشرفته زمینی ماهواره «رصد زمین 1»، توده‌هایی از بخار و خاکستر را با جریان گدازه تیره‌رنگ در اطراف این آتشفشان به نمایش درآورده است.

در مقابل، تصویر مادون قرمز و مرئی، یک رود قرمز را به نمایش گذاشته که از میان زمینه سبز و زرد در جریان است.

این نسخه از منظره، بدلیل استفاده از رنگ‌های کاذب برای ارائه طول موج‌های متفاوت در بخش طیفی مادون قرمز از این شکل عجیب برخوردار است.

رنگ قرمز خونی نشانگر دمای سطحی بسیار بالای گدازه بوده در حالی که رنگهای سبز نشان‌دهنده دمای خنک‌تر اطراف در شبه‌جزیره کامچاتکا است.

ماهواره «ترا»ی ناسا نیز یک تصویر مشابه مادون قرمز و مرئی از این آتشفشان ارائه کرده که در آن تصویری از این آتشفشان در 19 ژوئیه با داده‌های جدید مادون قرمز در سوم دسامبر از جریان گدازه ترکیب شده است.


رود گدازه آتشفشان تولباچیک از میان صحنه برفی

 

این فوران نشانگر بیدار شدن تولباچیک پس از 36 سال است. جریانات گدازه تا کنون باعث تخریب دو کمپ تحقیقاتی و تعطیلی اجباری مدارس روستاهای اطراف شده است.

برخی کارشناسان هشدار داده‌اند که این آتشفشان ممکن است یک فوران با قدرت مشابه آتشفشان ایافیاتلایوکوتل در ایسلند داشته باشد که در سال 2010 برای چند هفته باعث اختلال در برنامه پروازهای میان قاره‌ای شده بود.

 


آتشفشان تولباچیک در موج مادون قرمز و مرئی

در روزهای گذشته مقامات روسیه حالت هشدار این آتشفشان را از قرمز به نارنجی تخفیف داده‌اند. با این حال دیدن صحنه‌های فعالیت تولباچیک برای بسیاری از علاقه‌مندان جالب است.

دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,392
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 14926

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری