خانه » شهر من » پایه گذار دبستان در ایران درگذشت

پایه گذار دبستان در ایران درگذشت

خبرگزاری میراث فرهنگی؛ میرزا حسن‌خان تبریزی رشدیه، طلبه جوانی که برای فراگیری علوم دینی، عزم رفتن به نجف کرده بود، با دیدن تیتری در روزنامه اختر که «بی‌سوادهاى اروپا در ...

خبرگزاری میراث فرهنگی؛ میرزا حسن‌خان تبریزی رشدیه، طلبه جوانی که برای فراگیری علوم دینی، عزم رفتن به نجف کرده بود، با دیدن تیتری در روزنامه اختر که «بی‌سوادهاى اروپا در هزارى ده نفر است و … با سوادهاى ایران در هزارى ده نفر!»؛ مسیر سفر تغییر داد و راهی استانبول، مصر و بیروت شد تا راهی پیدا کند برای اینکه بی‌سوادهای ایران در هزاری ده نفر باشند نه باسوادها. راهی که در نهایت به راه‌اندازی نخستین دبستان ایرانی به شیوه نوین ختم شد.

 

امروز سالگرد درگذشت میرزا حسن‌خان تبریزی رشدیه، پدر دبستان در ایران است. او پس از چندین سال پرسه زدن در مدارس کشورهایی چون ترکیه و مصر، نخستین دبستان ایرانی را نه در ایران که در ایروان و سپس دبستان دیگری در تبریز راه‌اندازی کرد.

دبستان میزرا حسن رشدیه که در ابتدا با مخالف‌های زیادی روبه‌رو شد، اما روزبه‌روز بر قوام و دوامش افزوده شد، چنانکه امروز که 68 سال از درگذشت میرزاحسن می‌گذرد، دبستانش برای ایران به یادگار مانده است.

یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,722
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 14892

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری